Yargıtay’dan Boşanma Davalarında Erkeklerin Lehine Emsal Karar!

Yargıtay’dan Boşanma Davalarında Erkeklerin Lehine Emsal Karar!

Yargıtay’dan Boşanma Davalarında Erkeklerin Lehine Emsal Karar! Yargıtay’dan boşanma davalarında erkeklerin lehine olacak emsal bir karar geldi.

Öğretmen S.Ş., kendisini aldattığını iddia ettiği kocası K.Ş. hakkında, sık sık kadın arkadaşlarıyla telefonda konuştuğunu iddia ederek boşanma davası açtı.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi, kocanın bir kadınla telefon üzerinde konuşmasının eşini aldattığı anlamı taşımadığını söyleyerek söz konusu tazminat cezası hükmünü iptal etti.

İzmir 17. Aile Mahkemesi, çiftin boşanmasına karar vermiş ve kocayı da tazminata mahkum etmişti. K.Ş.’nin avukatı ise; mahkemenin verdiği bu karara yaptığı itirazla; kararın iptal edilmesini sağladı.

“Bir Kadınla Konuşmak Eşini Aldattığı Anlamına Gelmez”

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 18. Hukuk Dairesi; emsal bir karar altına imza attı ve kocanın telefon aracılığıyla bir kadınla konuşmasının eşini aldattığı anlamı taşımadığı gerekçesiyle mahkeme tarafından verilen tazminat cezasının hükmünün iptal edilmesine karar verdi.

2010’dan beri evli olan ünlü iş adamı K.Ş. ve öğretmen eşi S.Ş., yaşadıkları geçimsizlikten dolayı 2015’de yollarını ayırma kararı aldılar. Boşanmak amacıyla İzmir 17. Aile Mahkemesi’ne başvuru yapan S.Ş., eşinin kendisini aldattığına inancının tam olduğunu, gece geç saatlerde kadın iş arkadaşlarıyla birbirlerine mesaj attıklarını, bazı geceler de eve geç geldiğini söyleyerek evliliklerinin geçimsizliğinin temelinde K.Ş.’nin yattığını iddia etti.

S.Ş.’nin haklı olduğuna karar veren İzmir 17. Aile Mahkemesi, davalı koca K.Ş.’nin; eşine yönelik aşağılayıcı ve umursamaz tavırlarda bulunmasından dolayı ağır kusurlu sayılacağını, davalı S.Ş.’nin ise; diğer eşe göre daha az kusurunun bulunduğuna hüküm vererek, çiftin boşanması gerektiğine karar verdi. Mahkeme aynı zamanda K.Ş.’nin 15.000  TL manevi tazminat, 25.000 TL’de maddi tazminat olmak üzere toplam olarak 40.000 TL ödeme yapmasına karar verdi.

İzmir 17. Aile Mahkemesi’nin 3 yıl önce 2017 yılında verdiği bu kararı istinaf mahkemesine taşıyan K.Ş.’nin avukatı İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 18. Hukuk Dairesine itiraz dilekçesi yazdı. Yerel mahkeme tarafından verilen kararı bozan İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 18. Hukuk Dairesi, toplanan delillerden boşanmaya sebep olan tüm olaylarda; maddi ve manevi tazminat talebine bulunan davalı kadının davalı erkekten daha fazla kusurunun bulunduğuna, buna göre davalı kadının faydasına maddi ve manevi tazminat koşullarının gerçekleşmediğine karar verdi.

Yargıtay’dan Boşanma Davalarında Erkeklerin Lehine Emsal Karar!

Dosya tekrardan İzmir 17. Aile Mahkemesi’ne geldi. Mahkeme, istinaf tarafından verilen bu karara uydu. Fakat bu kez de, S.Ş. kararı Yargıtay’a taşıdı.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, birkaç ay önce verdiği hükümle birlikte emsal sayılabilecek bir karar altına imza atarak; eşlerin iş arkadaşlarıyla telefonda görüşmesinin herhangi bir şekilde aldatma unsuru olmadığına dikkat çekti ve kocadan yana karar verdi.

Bu haber toplam 484 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara