Yargıtay'dan 'Çocuk' Konusunda Emsal Karar! Çocuk İstemeyen Eş 'Kusurlu'

Yargıtay'dan 'Çocuk' Konusunda Emsal Karar! Çocuk İstemeyen Eş 'Kusurlu'
Yargıtay'dan 'Çocuk' Konusunda Emsal Karar! Çocuk İstemeyen Eş 'Kusurlu'Yargıtay’dan çocuk konusunda şaşırtan karar geldi. İzmir’de görülen boşanma davasında çocuk istemeyen eş kusurlu sayıldı. Evli çiftlerin hepsini ilgilendiren emsal karar şaşkınlık yarattı. Yerel mahkemenin kararını bozan Yargıtay, çocuk istemeyen eşin kusurlu olduğuna karar verdi. Boşanma davalarının en önemli konusu “kusur” üzerine yeni bir karar çıktı. Bilindiği gibi boşanma davalarında maddi ya da manevi tazminatı verecek taraf kusur durumuna göre belirleniyor. Yargıtay’ın İzmir’deki boşanma davasında çocuk istemeyen eşi kusurlu kabul etmesi, kusur tartışmalarına yeni bir açı kazandırdı.

Yerel Mahkeme “Kadın Kusurlu” Dedi, Yargıtay Bozdu

İzmir’de karşılıklı boşanma davası açan çiftin davası ilk derece aile mahkemesinde görüldü. Çiftlerden kadın sadakat yeminine bağlı kalmama ve kıskançlık gibi sebeplerle kusurlu bulundu. Şans oyunları oynayan erkek ise aile bütçesini iyi yönetemediği için kusurlu bulundu. İki tarafında da hatalarının olduğu davada yerel mahkeme kadını daha kusurlu buldu. Erkeğin hafif kusurlu olarak kabul edildiği yerel mahkemeden tazminat kararı çıktı. Yerel mahkemenin erkek olan çifte tazminat hakkı tanıması üzerine dosya istinaf mahkemesine taşındı. Erkek olan eş tazminat miktarı az olduğu gerekçesi ile kadın olan eş ise yerel mahkemenin kararına itiraz etmek için istinaf  mahkemesine başvurdu. İstinaf mahkemesinden ret alan dava Yargıtay’a taşındı. Yargıtay’da yeniden ele alınan davada erkek olan eşin çocuk istememesi kusur olarak kabul edildi. Erkeğin geçerli bir sebep olmadığı halde çocuk istememesini kusur olarak kabul edilen davada kıskançlık ve sadakatsizlik gibi sarsıcı sebeplerle kadın da kusurlu bulundu. Tarafların eşit kusurlu olduğuna karar veren Yargıtay, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Yargıtay'dan 'Çocuk' Konusunda Emsal Karar! Çocuk İstemeyen Eş 'Kusurlu'

Yargıtay’ın hiçbir geçerli sebep olmadığı halde çocuk istemeyen eşi kusurlu bulmasından sonra Kuruluşundan bu yana toplumun en önemli kurumlarından olan ailenin, toplumun devamlılığını sağlamak için yeni nesilleri dünyaya getirme ve yetiştirme sorumluluğu olduğunu belirtildi. Yargıtay’ın bunu göz önüne alarak çocuk istemeyen eşi kusurlu bulduğunu belirtmiştir.

Bu haber toplam 235 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara