Yargıtay'dan Emsal boşanma kararı! Kaynanasının yüzüne tüküren damat tazminat ödeyecek

Yargıtay'dan Emsal boşanma kararı! Kaynanasının yüzüne tüküren damat tazminat ödeyecek

Yargıtay’dan Bir Emsal Karar Daha! Yargıtay'dan Emsal boşanma kararı! Kaynanasının yüzüne tüküren damat tazminat ödeyecek.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, geçimsizlik sebebiyle boşanma davası açan çiftlerin arasında geçen şiddet olaylarında, yüze tükürmeyle ilgili olarak flaş bir karar aldı.

Boşanma Davasında Boşanma Sebebi: Kaynanasının Yüzüne Tükürmek

Daha önce 2008 yılı içerisinde Kars’ta ikamet eden bir çiftin davasında, koca ve kaynananın yüzüne tükürmeyi boşanma nedeni olarak gösteren Yargıtay, şimdi de Bursa’da buna benzer bir davada emsal bir karar altına daha imza attı.

Yargıtay'dan Emsal boşanma kararı! Kaynanasının yüzüne tüküren damat tazminat ödeyecek

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yine yüze tükürmeyi boşanma sebebi olarak saymasıyla birlikte, yanında aynı zamanda bir de tazminat verilmesine karar verdi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından verilen bu karar, yerel mahkemenin eşit kusurlu bulduğu taraflardan damat için büyük bir şok sebebi oldu.

“Davalı erkeğin eşine sürekli bir şekilde fiziksel şiddet uyguladığı”

Eşinin annesinin, yani kaynanasının yüzüne tükürmek kaydıyla aşağıladığı ifade edilen damadın ağır kusurlu olduğu Yargıtay 2. Hukuk Dairesi kararında; tarafların eşit kusurlu kabul edilerek boşanmasına karar verild.

Boşanma davasında yapılan yargılama ve toplanan delillerden her iki tarafın da mahkeme tarafından kabul edilen ve gerçekleşen kusurlu davranışlarının yanında; davalı erkeğin eşine sürekli bir şekilde fiziksel şiddet uyguladığı bunun yanı sıra agresif ve saldırgan olduğu; tüm bunların yanında eşinin annesinin yüzüne tükürmek kaydıyla aşağıladığının anlaşıldığı vurgulandı.

Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına temel sebep olan olaylar silsilesinde, davalı erkeğin ağır kusurlu olduğu açıklandı.

Yargıtay'dan Emsal boşanma kararı! Kaynanasının yüzüne tüküren damat tazminat ödeyecek

Yargıtay’dan Bir Emsal Karar Daha! Kaynanasının Yüzüne Tüküren Damatla İlgili Karar Verildi

Meydana gelen kusurlu davranışların aynı zamanda kadının kişilik haklarına saldırı teşkil eder nitelikte olduğunu vurgulayan Yargıtay 2.Hukuk Dairesi, kadın yararına Türk Medeni Kanunu’nun 174/1-2 maddelerinin koşullarının oluştuğu belirtildi.

Boşanma sebebi: Kaynanasının yüzüne tüküren damat tazminat ödeyecek

Durum böyleyken, tarafların eşit kusurlu olarak kabul edilmesi ve bu hatalı kusur belirlemesine bağlı bir şekilde davacı kadının hem maddi hem de manevi tazminat isteklerinin reddedilmesinin doğru olmadığı belirtildi.

Davacı kadının adına kayıtlı olan taşınmazların değerleriyle birlikte kira geliri getiriyorsa miktarı belirlenerek, boşanma durumunda kadını yoksullukta kurtarma niteliği bulunup bulunmadığı tespit edilerek çıkan sonuca göre karar verilmelidir.

Karar verilirken yoksulluk nafakası ile ilgili hüküm tesisi gerekiyorken, bu noktada eksik incelemeyle karar verilmesinin doğru görülmediği, temyiz edilen hükmün yukarıda 2 ve 3.bentlerde meydana gelen sebepler sonucunda bozulmasına oy birliğiyle karar verildiği belirtildi.

Bu haber toplam 215 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara