Yargıtay'dan Emsal Karar! Boşanan Kadın Çocuğuna Kendi Soyadını Verebilecek

Yargıtay'dan Emsal Karar! Boşanan Kadın Çocuğuna Kendi Soyadını Verebilecek

Yargıtay'dan Emsal Karar! Boşanan Kadın Çocuğuna Kendi Soyadını Verebilecek.Eşinden boşanan tüm kadınları ilgilendiren Yargıtay kararı, almış olduğu emsal karar ile birlikte velayetin annede olması şartıyla, soyadını değiştirmeyi sağlıyor.

Çocuğun eğitim hayatında karşılaştığı zorlukları örnek olarak göstererek çocuğunun soyadının değişmesi için yargıya başvuru yapan kadının müracaatına son nokta ise Yargıtay’dan geldi.

Yargıtay ilgili ve emsal sayılacak kararında çocuğun soyadının annenin soyadı olarak değiştirilmesinin çocuğun üstün yararına olacağını belirterek, boşanma sonrasında çocuklara annelerinin soyadlarını almalarının da önünü açmış oldu.

Yargıtay'dan Emsal Karar! Boşanan Kadın Çocuğuna Kendi Soyadını Verebilecek
Yargıtay'dan Emsal Karar! Boşanan Kadın Çocuğuna Kendi Soyadını Verebilecek

“Tarihi Kararımız”

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan’ın geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabı üzerinden “Tarihi Kararımız” başlığı ile duyurduğu boşanmış kadının çocuğuna kendi soyadını verebileceği yönündeki kararla ilgili gerekçeler açıklandı.

Yargıtay’ın almış olduğu karar bu zamana kadar boşanma durumlarında velayet annede olsa bile babalarının soyadını taşıyan çocukların da soyadlarını değiştirebilmesi anlamına geliyor.

B.K isimli kadının eşi Y.İ’den boşandıktan sonra çiftin çocuğu A.E’nin velayeti annesine verilmişti. Okula başlayan çocuğun soyadının hem İ hem de annenin evlilik öncesindeki soyadı olan K.’yı taşıdığı için günlük yaşamda çeşitli sorunlar ile karşılaşan çocuğun bu durumunu annesi mahkemeye taşıdı.

Sadece kendi soyadını kullanmasını istediği çocuğu için başvuru yapan anne, mahkemede verdiği ifadede çocukla ilgili işlemler yapılırken annesi olduğunu her sefer ibraz etmek zorunda kaldığını, babasının ise çocuğuna ilgisiz kaldığını belirtti. Babanın uzun zamandır çocukla görüşmediğini ve nafaka da ödemediğini belirten anne, bu durumda çocuğun babasının soyadını taşımasının manevi yük olduğunu da sözlerine ekledi.

Mahkeme Kararı Yargıtay’a Gitti

Mahkemeye açılan davada, mahkeme evlilikte doğan çocuğun babasının soyadını aldığını, boşanma sonrasında ise soyadının velayet hakkına dayandırılarak değiştirilmesinin olanaklı olmadığına hüküm getirdi. Soyadı değişikliğinin ancak çocuğun ergin olduktan sonra kendi rızası ile değiştirileceğine karar getirerek davayı karara bağladı.

Davalı anne ise kararı temyize götürdü ancak ilk başvurudan yine olumlu sonuç çıkmayınca, bu sefer Yargıtay devreye girdi. Yargıtay’ın kararında çocuğun üstün kararına yönelik soyadının değiştirilmesinin daha iyi olacağına karar vererek, çocuk için soyadını değiştirmeyi olanaklı hale getirdi.

Çocuğun üstün yararı ifadeleri ile de pek çok çocuğun soyadının değiştirilmesinin önünü açmış oldu.

Bu haber toplam 135 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara