Yargıtay'dan Emsal Karar: Erkeğin Ailesinin Evliliğe Müdahalesine Sessiz Kalması Boşanma Sebebidir

Yargıtay'dan Emsal Karar: Erkeğin Ailesinin Evliliğe Müdahalesine Sessiz Kalması Boşanma Sebebidir
Yargıtay'dan Emsal Karar: Erkeğin Ailesinin Evliliğe Müdahalesine Sessiz Kalması Boşanma Sebebidir. Geçtiğimiz günlerde İzmir'de evli çiftin karşılıklı olaral açtığı boşanma davasında Yargıtay'dan emsal nitelikte karar çıktı. Yargıtay erkeğin, ailesinin evliliğe müdahale etmesine sessiz kalmasını ve düğünün tek taraflı iptal edilmesini boşanma sebebi olarak değerlendirerek, ilk derece mahkemenin kararını bozdu. İzmir'de karşılıklı boşanma davası açan çift hakkında ilk derece mahkemede verilen karar Yargıtay tarafından bozuldu. Davayı yorumlayan avukatlar Yargıtay'ın kararının emsal nitelikte olduğunu belirtti ve kararın bozulmasının sebeplerine açıklık getirdi.

Kadının Tam Kusurlu Sayıldığı Mahkeme Kararını Yargıtay Bozdu

İzmir'de karşılıklı boşanma davası açan çiftin davası görüldü. İlk derece mahkeme erkeğin kusursuz, kadının ise tam kusurlu olduğuna dair karar verdi. Karara bağlı olarak kadının davası reddedilmesine ve erkeğin boşanma davasının kabulüne dair hüküm çıktı. Kadının davasının reddedilmesi üzerine kadının avukatı istinaf mahkemesine başvurdu. İstinaftaki duruşmada da redd kararının verilmesi ile dava Yargıtay'a gitti. Temyize giden davada Yargıtay kadının kusurlu davranışlarının olmasının yanı sıra erkeğin de ailesinin evlilikle ilgili müdahalelerine sessiz kaldığını ve erkeğin ailesinin tek taraflı olarak düğünden vazgeçip bunu sosyal medyadan duyurmasını delil olarak kabul etti. Bu delillerin evliliğin temelde sarsılmasına sebebiyet verdiğini bildiren Yargıtay kadının davasının reddedilmesinin doğru olmadığına karar vererek, ilk derece mahkemenin kararını bozdu.

Cengiz  Hortoğlu Yargıtay'ın Kararını Yorumladı

Dava ile ilgili Yargıtay'ın temyiz kararı vermesi üzerine avukat ve yazar olan Cengiz Hortoğlu kararın emsal nitelikte olduğuna dair yorumlarda bulundu. Cengiz Hortoğlu Yargıtay'ın erkeğin ailesinin evliliğe müdahale etmesine sessiz kalmasına ve evlilikten tek taraflı vazgeçilmesine yönelik bu kararın verildiğini, evliliğin temelde karşılıklı değer verme ve saygı göstermeye dayandığını ancak bu hareketlerle evliliğin en temelden sarsıldığını açıkladı.

Yargıtay'dan Emsal Karar: Erkeğin Ailesinin Evliliğe Müdahalesine Sessiz Kalması Boşanma Sebebidir

Cengiz Hortoğlu evliliği ayakta tutan şeyin karşılıklı saygı olduğunun ancak taraflardan birinin tek taraflı düğünü iptal etme kararını almasının bu saygı sınırlarının dışında kaldığını, kadının fikrinin önemsenmediğini belirtmiştir. Evlilikte sorunu birlikte çözme anlayışının önemini vurgulayan Hortoğlu Yargıtay'ın kararının emsal nitelikte olduğunun altını çizmiştir.

Bu haber toplam 271 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara