Yargıtay'dan eşinin maaşını beğenmeyen kadın için flaş karar

Yargıtay'dan eşinin maaşını beğenmeyen kadın için flaş karar

Yargıtay'dan eşinin maaşını beğenmeyen kadın için flaş karar.Yargıtay’a konu olan boşanma davasından inanılmaz karar çıktı. Geçimsizlik yaşadıkları sebebi ile karşılıklı olarak aile mahkemesine başvuran çiftin davasından beklenemedik karar çıktı. Temyiz sonucu Yargıtay’a kadar giden davada kadının eşinin maaşını beğenmemesi, ağır kusur olarak kabul edildi.

Geçimsizlik nedeni ile karşılıklı boşanma davası açan çift iddialarını sundu. Kadının şiddet gördüğünü erkeğin ise aşağılandığını iddia ettiği mahkemede ilk derece mahkemesi, erkeği haklı buldu. Kadının itirazı üzerine istinaf mahkemesine taşınan davada eşit kusurlu olduklarını hükmedildi. Ancak erken kararı temyiz etti ve dava Yargıtay’a gitti.

Davacı Erkek Eşinin Kendisini Hor Gördüğünü Belirtti

Karşılıklı açılan davada davacı erkek eşinin kendisinin hor gördüğü gerekçesi ile boşanmak istediğini belirtti. Kadının şiddet gördüğünü belirttiği davada erkek ise kadının kendisinin maaşı ile dalga geçtiğini ve güven sarsıcı davranışlarda bulunduğunu iddia etti. Kadının “sen yeterli para kazanamıyorsun” gibi söylemlerle kendisini küçük düşürdüğünü belirten davacı erkek kadının daha kusurlu olduğunu iddia etti. Davadan inanılmaz karar çıktı. 3 aşamada sonuçlanan davada Yargıtay da kadını tam kusurlu buldu.

Kadın Ağır Kusurlu, Kocasının Kişisel Haklarına Saldırmış

Erkeğin bölge mahkemesinin kararını temyiz etmesi üzerine Yargıtay’a giden davadan şaşırtan karar çıktı. Yargıtay eşinin maaşı ile dalga geçen kadının ağır kusurlu olduğuna karar verdi. Evlilik içinde erkeğin kadına şiddet uygulamasının kusur olduğunu ancak bu olaydan sonra tarafların barışmalarından kaynaklı olarak bunun kusur olarak görülemeyeceğinin belirtildiği davada kadının kocasının maaşı ile dalga geçmesi ve erkeğin de kadını kapıcılık yapmaya zorlaması davranışları karşılıklı kusurlu bulundu. Bununla beraber kadının birden fazla güven sarsıcı davranışta bulunduğu erkeği hor gördüğü, aşağıladığı açıklandı. Evlilik kurumunun temelden sarsıldığına karar verilen davada, kadın daha kusurlu bulundu. Yargıtay kararında bölge mahkemesinin verdiği eşit kusur kararında yanılgı bulunduğunu belirtmiş ve kararı bozmuştur. Bölge mahkemesinin kararını bozan Yargıtay, ağır kusurlu bulunan kadının nafaka alamayacağını belirtti. Kadının erkeğin kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu açıklayan Yargıtay, erkeğin maddi ve manevi tazminat taleplerinin reddinin ise doğru bir karar olmadığını ve bu kararın da bozulduğunu açıkladı.

Bu haber toplam 300 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara