Anlaşmalı Boşanmadan Nasıl Vazgeçilir?

Anlaşmalı Boşanmadan Nasıl Vazgeçilir?

Anlaşmalı Boşanmadan Nasıl Vazgeçilir? Anlaşmalı boşanma, iki çiftin boşanma sonucunda doğacak olan hukuki süreçte uzlaşmaya gitmesidir.

Genelde çiftler her konuda anlaştığı için davalar da çekişmesiz davalar olarak gerçekleşmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarının görüldüğü mahkeme ise Aile Mahkemeleri olabilmektedir.

Bu mahkemeye çiftler birlikte başvurmalı ve mutlaka davaya birlikte katılmalıdır. Anlaşmalı boşanmaya başvurmanın şartı ise bir yıl evli kalmaktır. Çiftler mahkemeye dilekçe ile başvuruda bulunduktan sonra bu davadan vazgeçebilir.

Anlaşmalı Boşanmadan Nasıl Vazgeçilir?

Davadan vazgeçme davanın görüleceği tarihe kadar yapılacağı gibi, boşanma kesinleşmemiş ise boşanma duruşması sonrası dahil her zaman vazgeçebilirler.

Bunun dışında boşanm davası gerçekleşir ve boşanma kararı kesinleşirse, boşanma işlemi gerçekleşmiş olur.

Eşlerden birinin davadan vazgeçmek istemesi talebi üzerine eğer eş boşanmakta kararlı olup, anlaşmasız davanın sürmesini talep ederse bu durumda çekişmesiz olarak devam eden boşanma davası artık anlaşmalı boşanma davasında çekişmeli boşanma davasına dönüşmektedir.

Anlaşmalı Boşanmadan Vazgeçmek için Hangi İşlemler Yapılır?

Anlaşmalı boşanma davasından vazgeçmek için, çiftlerin öncelikle boşanma işlemlerini varsa takip eden avukata boşanmaktan vazgeçtiklerini belirtmeleri ve talimat vermeleri gerekmektedir.

Bunun sonucunda ise avukat hazırladıkları boşanma protokolünü iptal edilmesi ve davanın düşmesi için mahkemeye bildirimde bulunurlar. Bu bildirimden sonra eşlerin feragat isteği gerçekleşir ve dava geri çekilmiş olur.

Bu haber toplam 319 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara