Atla

Zorunlu Arabuluculuk Kanunu - Arabulucu Avukat


Zorunlu Arabuluculuk Kanunu - Arabulucu Avukat

Zorunlu Arabuluculuk Kanunu - Arabulucu Avukat

Zorunlu Arabuluculuk Kanunu - Arabulucu Avukat

İşçi ile işveren arasında oluşan uyuşmazlıklara ait olarak daha evvelserbest başka bir deyişle ‘zorunlu olmayan’ arabuluculuk faaliyetleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’ nde (TBMM) yapılan görüşmede ‘İş Mahkemeleri Yasa Tasarısı’ kabul edildi. Böylelikle yeni kanuna göre İş Mahkemeleri’ nde iş davaları açılabilmesi içersinde arabuluculuk faaliyetleri dava koşulu başvuru zorunluğu durumuna getirildi. 

Bundan madde ile işveren ya da işçi aralarındaki anlaşmazlıklarda direk İş Mahkemesi’ ne, iş davası açamayacak. Doğrudan İş Mahkemeleri’ ne dava açılması halinde, İş Mahkemesince zorunluluk doğrultusunda ‘usulden’ reddedilecek. İş Mahkemesi zorunluluk doğrulusunda alınan ret kararının hem işverene hatta işçiye tebliğ edilecek.

Hangi İş Davaları Içersinde Arabuluculuk Zorunlu?

Arabulucuya başvurulmadan evvel İş Mahkemesi’ne uygulanan iş davası başvurularının ret cevabı alınması ise arabulucuya müracaat hakkınıbaşka bir deyişle sahip olunan  yasal hakların kaybolması gibi tesiroluşturmayacak. Çünkü kendine İş Mahkemesi’ nin ret kararının tebliğ edilmesi ardından taraflar, arabuluculuk faaliyetlerine başvurabilme ihtimalinesahip olabilecek. Yeni Yasa tasarısında bulunan işveren ve işçi arasındaki uyuşmazlıkların kapsamında tespit edilen bütün anlaşmazlıklarda İş Mahkemesi’nemüracaat gerçekleştirilmeden evvel arabulucuya müracaat dilmesinigerekmektedir. 

Buna göre sayılan İş Mahkemeleri Yasa Tasarısı kapsamında İş Kanunu’ na veyahut ferdi ya da toplu iş sözleşmesine bağlı işçi tarafından;

*İşveren alacağı,
*Tazminat,
*İşe iade davası,

İçin İş Mahkemesi gitmeden arabulucuya müracaat gerçekleştirmesi mecburiyeti geldi. Söz hususu mecburilik, İş Mahkemeleri’ nde bu uyuşmazlıklara ait olarak yapılacak davaların müracaat şartları arasında yer almakta. Çalışanlar kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve çok mesai, senelik izin,  gibi ödemeleri mevzu edinen uyuşmazlıklar konusunda olarak, işverenler ise alacak ve tazminat kalemleri konusunda İş Mahkemesi’nde dava açmadan evvel arabulucuya başvuracak. 

Aynı şekilde işçi veyahut işveren iş teması kapsamında birbirlerine ‘hakaret’ etme dolayısı ile ya da işçi doğrulusunda işyerinde tespit edilenişverene ilişkin mal ve malzemelere zarar vermesinden doğan tazminatistekleri de dava evvel arabulucuya başvurularak çözülmeye çalışılacak. 

Arabuluculuk Nihayetinde Uyuşma Sağlanamazsa Ne Olur?

İşçi, yaptığı arabuluculuk faaliyetleri neticeninde davalı ile uyuşma sağlayamaması halinde arabuluculuk faaliyetlerinin nihaitutanağının aslı ya da  arabulucu  doğrulusunda  onaylanan bir örneğini alarak, İş Mahkemesi’ ne gerçekleştireceği müracaat şartlarını oluşturabilmektedir. 

Eğer davacı bu koşulun getirilmemesi halinde İş Mahkemesi  kendine verilecek  süre içinde ihtiyaç duyulan arabuluculuk belgesini  sunması gerekmektedir.  Aksi durumda İş Mahkemesi yeniden ‘usulden’ davanın reddedilmesi hükmü alınabilmektedir. 

Arabuluculuk faaliyetleri 3 haftalık süreci kapsamaktadır. Bu sürede taraflar arasında uyuşma sağlanamaz ise kalifiyehallerde arabulucu doğrultusunda ek 1 hafta  uzatılabilir. Yine taraflar uyuşma sağlayamaz ise  mahkemeye başvurma hakkına sahip olabilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Zorunlu Arabuluculuk Kanunu - Arabulucu Avukat - Yorum
    Kanmaz -
    24 Kasım 2016

    Arabuluculuk Kanunu 2015 Arabulucu avukat Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

    Cevapla
Yorum Bırak