Evlilik Sözleşmesi Büyük Avantaj Sağlıyor!

Evlilik Sözleşmesi Büyük Avantaj Sağlıyor!

Evlilik Sözleşmesi Büyük Avantaj Sağlıyor! Ülkemizde ve dünyada her geçen gün artış gösteren şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmalarda, her iki tarafında adaletli ve doğru bir mal paylaşımı için evlilik sözleşmesi yapmaları tavsiye edilmektedir.

Evlilik Sözleşmesi Büyük Avantaj Sağlıyor!

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan TÜİK verilerine göre; geçen yıllara göre bu yıl boşanmalarda %10’nun üzerinde bir artış gözlemlenmiştir. Boşanma istatistiklerinin sürekli artmasıyla birlikte yeni evlenecek çiftler için evlilik sözleşmesi yaparak boşanmadan sonra her iki tarafında eşit haklarla yararlanmaları ön görülmektedir.

Yapılan araştırmalara göre boşanma davalarının en çok görüldüğü evlilik türü; aşk evlilikleri. Tutkulu bir şekilde başlayan aşk evlilikleri zaman içinde olumsuz yönde gelişerek tarafların şiddetli geçimsizlikle boşanmalarına neden olmaktadır.

Evlenmeden önce evlilik sözleşmesi yapmak bu nedenle oldukça önemlidir. Yurt dışında hemen hemen herkesin uyguladığı bu yöntem ülkemizde henüz kanıksanamamıştır. Eşler arasında bir güven problemi olduğunun işareti olarak sayılan evlilik sözleşmesi aslında önemli bir ayrıntıdır.

Boşanma Sonrası Mal Paylaşımı Yapılabilir!

Evlilik sözleşmesi her iki tarafında ortak olarak belirleyeceği şartlara göre oluşturulabilmektedir. Tüm detaylarıyla oluşturulması gereken bu belge ileride çiftlerin boşanması halinde her iki tarafında lehine kullanılacaktır. Avrupa ve Amerika’da hemen hemen tüm çiftlerin uyguladığı bu yöntem sayesinde boşanma davaları kısa sürede sonuçlanabilmektedir.

Türkiye’de 2002 yılından itibaren geçerli olan kanuna göre evlilik sözleşmesiyle mal beyanı ve mal paylaşımı düzenlenebilmektedir. Sözleşmede belirtilen şartlara göre boşanma sonrası taraflar arasında adaletli ve hızlı bir şekilde mal paylaşımı yapılabilir.

Evlilik sözleşmesi yapmak için kanunda belirtilen şartlara uygun şekil ve konuda bir evlilik sözleşmesi hazırlanmalıdır. Bu sözleşmenin geçerli olabilmesi için her iki tarafında hür iradesiyle sözleşmeyi onaylaması ve boşanma sonrası sözleşmeden doğacak paylaşımı kabul etmesi gerekmektedir.

Ülkemizde evlilik sözleşmesi vatandaşlar tarafından güvensizlik olarak yorumlanmaktadır. Fakat son yıllardaki boşanma verilerine baktığımızda bu sözleşmelerin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Evlilik sözleşmesi ile biten bir evliliğin mahkemede kısa sürede çözülmesi sağlanabilmektedir. Tek celsede boşanma için evlilik sözleşmesinin bulunması oldukça önemlidir.   

Mal Rejimi ve Evlilik Sözleşmesi!

Vatandaşlar tarafından evlilik sözleşmesi olarak bilinen anlaşmanın asıl adı; mal rejimi sözleşmesidir. Mal rejimi ve evlilik sözleşmesi arasında herhangi bir fark bulmak imkânsızdır.

Hukuk kuralları ve genel örf ve adetlere göre her ülkede farklı olarak şekillendirilen evlilik sözleşmesi taraflar arasında; mal paylaşımının nasıl yapılacağı, edinilmiş ve sonradan alınmış malların nasıl dağıtılacağı vb. birçok farklı unsuru içinde barındırmaktadır. Evlilik sözleşmesi yapmak için her iki tarafında onayı gerekmektedir.

Bu haber toplam 127 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara