Eşi Evden Kovmak Boşanma Sebebi Sayıldı

Eşi Evden Kovmak Boşanma Sebebi Sayıldı

Eşini Evden Kovan Koca Hakkında Yargıtay'dan Emsal Karar verdi. Eşi Evden Kovmak Boşanma Sebebi Sayıldı.

Eşini evden kovmasının ardından boşanma davası açan bir kişi, davanın Yargıtay’a taşınmasının ardından büyük bir şaşkınlık yaşadı. Yargıtay tarafından eşini evden kovan eş hakkında emsal niteliğinde bir karara imza atıldı. Kararda evden kovan eşin, terk nedeniyle boşanma davası acımayacağına hükmetti.

Yargıtay tarafından boşanma davalarına ilişkin emsal niteliğinde bir karara daha imza atıldı. Yargıtay’a taşınan somut olayda, eşini evden kovmak suretiyle terk etmeye zorlayan ve ardından dava açan eşin, terk nedeniyle boşanma davası açamayacağına hükmedildi.

Eşini evden kovmasının ardından terk ettiği gerekesi ile karısına dava açan kişi bu kararın ardından Yargıtay’ın engeline takıldı. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından verilen bu karar benzer durumda olan birçok kişi için emsal niteliği taşıyor.

Eşini Evden Kocan Koca Hakkında Emsal Karar

Bartın Aile Mahkemesinde görülen bir boşanma davasının Yargıtay’a kadar ulaşmasının ardından konu emsal bir kararın verilmesine neden oldu. Eşini evden kovan bir koca, daha sonra terk nedeniyle aile mahkemesine başvurmuş ve mahkeme tarafından yapılan yargılamanın ardından terk nedeniyle boşanmaya karar verilmiştir. Yerel mahkeme tarafından verilen bu kararın ardından konu Yargıtay’a taşındı.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ise somut olay hakkında, yapılan yargılamalara ve delillere göre kadının evden kovulmak sureti ile terke zorlandığı ve bu nedenle Türk Medeni Kanunu 164’üncü maddesinde yer alan unsurlara göre boşanma davası açma hakkının terk edilen eşe ait olduğu ifade edildi. Ortak konutu terk etmeye zorlanan eşin de terk etmiş sayılacağı için terk nedeniyle dava açmasının mümkün olmadığı belirtildi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Emsal Kararı

Yargıtay 2. Hukuk Dairesine ulaşan davada, eşini evden kovan kocanın terke zorladığı ve terke zorlayan kişinin terk etmiş sayılacağı hükümleri dikkat çekti.

Boşanma davalarına ilişkin önemli bir emsal karara daha imza atan Yargıtay tarafından yerel mahkeme tarafından verilen kararın bozulmasına karar verildi. Öte yandan Yargıtay’ın bu kararı, eşini terk etmeye zorlayan kocanın haksız bulunmasına neden oldu. Bu yönüyle Bu yönüyle Yargıtay emsal bir karara daha imza atmış oldu.

Bu haber toplam 672 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara