Boşanma Davalarında Ortak Velayet Nedir?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Velayet Davaları  > Boşanma Davalarında Ortak Velayet Nedir?

Boşanma Davalarında Ortak Velayet Nedir?

Boşanma Davalarında Ortak Velayet Nedir?

Boşanma Davalarında Ortak Velayet Nedir? | Kamu düzeni açısından boşanma davalarının gerekçesi ne olursa olsun en önemli bölümünü çocuk veya çocukların velayetinin hangi tarafta kalacağı oluştur. Türk Hukuk sistemi velayet konusunda Hakimlere geniş haklar tanımış ve çocukların menfaatlerini tamamen önde tutmaktadır.

 

Çocuk veya çocukların velayetlerinin anne tarafına verildiği durumlar sıkça karşılaştığımız kararlar olsa da, bazı boşanmalarda çocukların menfaatlerinin öne çıkmasına paralel olarak babaya da verilebilir. Bununla birlikte hukuk sistemimiz içerisinde yenilikçi bir adım daha atıldı ve en son alınan bir kararla birlikte ortak velayet verilmesi de artık reel bir sonuç haline dönüştü.

 

Doğal bir hak olan çocukların geleceği hakkında hem anne ve hem de babanın söz sahibi olabilmesi durumu, boşanma nedeniyle çeşitli şekillerde sekteye uğruyor. Özellikle aldatmaya dayalı boşanma davaları, şiddetli geçimsizlik veya şiddetin ana unsur olduğu boşanma sebepleri ve benzeri boşanma davalarının sonucunda genel olarak davacı ve haklı olan taraf çocukların velayetini alabiliyordu. Bununla birlikte bu konuda ki karar doğrudan hakimin inisiyatifiyle çocuğun veya çocukların menfaatlerini önde tutarak verilirdi. | Boşanma Davalarında Ortak Velayet Nedir?

 

Ortak Velayet Kararı Nasıl Talep Edilmelidir? | Boşanma Davalarında Ortak Velayet Nedir?

 

Ortak velayet konusunda alınan emsal karara konu dava da, taraflar şiddetli geçimsizlik nedeniyle anlaşmalı boşanma için mahkemeye başvurmuştu. Bununla birlikte taraflar birbirlerinden herhangi bir hak talebinde bulunmayarak, başvuru sırasında çocukların ortak velayeti konusunda karşılıklı olarak düzenledikleri bir ortak protokolü de mahkemeye sunmuşlardır.

 

Hazırlanan ve her iki tarafça da imzalanmış bu ortak protokolde, çocukların eğitim ve yaşamsal masraflarını her iki tarafında üzerine düşen şekilde gerçekleştireceği, eğitimi, fiziksel ve ruhsal ihtiyaçları için gerekli her türlü kararı boşanma öncesinde olduğu gibi birlikte alacakları, hangi günler çocuğun veya çocukların hangi tarafta kalacakları saatleri ile birlikte belirlenmişti. | Boşanma Davalarında Ortak Velayet Nedir?

 

Ortak Velayet Kararı Hangi Şartlarda Verilmektedir?

 

Ancak bu durum çocukların yetişme çağında hem anne ve hem de babaya duydukları ihtiyacın gözetilmeye başlanması ve çocuğun fiziksel ve ruhsal açıdan katkı sağlayacak ve daha elverişli bir şekilde yetişeceği bir düzende ortak velayet kararı alınması Türk Hukuk sistemi açısından büyük bir yenilik oldu. | Boşanma Davalarında Ortak Velayet Nedir?

 

Ortak Velayet Emsal Kararın Yorumlanması

 

Bu emsal karar ve emsal durum, ortak velayet konusunda karar yetkisini elinde bulunduran hakimleri, ortak velayetin çocuğun kişisel menfaatlerine uygun olduğunu düşünmesini sağlayacak detaylardan biridir. Bununla birlikte ortak velayet kararının anlaşmalı boşanma davalarının bir sonucu olarak gerçekleşmesi, diğer türde ki boşanma davalarına göre daha yüksek bir olasılık olarak kabul görüyor.

 

Elbette çocuk veya çocukların her türlü menfaatlerinin hakim ve mahkemeler tarafından ön planda tutulması, çeşitli küçük düşürücü, ahlaka mügayir ve şiddet nedenlerine bağlı olan boşanma davalarında davalı olan tarafın çocuğun menfaatine göre olmadığı kanaati bulunur. Bununla birlikte çocuğun menfaatleri de hakim tarafından her yönüyle ele alınır ve menfaatin hangi şekilde daha fazla olduğuna karar verilir. | Boşanma Davalarında Ortak Velayet Nedir?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor