Aldatmada Anlaşmalı Boşanma | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara
 

Aldatmada Anlaşmalı Boşanma

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Aldatmada Anlaşmalı Boşanma

Aldatmada Anlaşmalı Boşanma

Aldatmada Anlaşmalı Boşanma

Aldatmada Anlaşmalı Boşanma konusundan önce Anlaşmalı boşanma konusuna değinmekte fayda vardır. Bilindiği üzere anlaşmalı boşanma en kısa sürede tek celse ile sonuçlanan boşanma sebebidir. Anlaşmalı boşanma davasında anlaşma protokolü düzenlenerek, boşanma, velayet, nafaka ve tazminat konularında görüş birliğine varılması sonucu aile mahkemesine dilekçe ve anlaşma protokolü ile başvuru yapılarak tek duruşmada sonuçlanmaktadır.

 

Anlaşmalı boşanmanın kabul edilmesi için belirli şartları bulunmaktadır. Bu şartlardan en önemli kural evliliğin en az bir yıl sürmüş olması gerekmektedir. Ayrıca eşler duruşma gününde duruşmaya birlikte katılması gerekmektedir. En son olarak ta yapılan anlaşma protokolündeki maddeleri baskı altında olmadan kabul ettiklerini sözlü olarak aile hakimine beyan etmeleri gerekmektedir.

 

Anlaşmalı boşanmanın aile mahkemelerinde en çok başvurulan ve tercih edilen boşanma sebebinin olması kuşkusuz kısa sürede sonuçlanması, eşlerin boşanma sürecinde fazla üzüntü duymadan bitirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Son günler basına da yansıyan evliliklerde aldatma konusunda büyük artış olmaktadır. Görsel ve yazılı basında gördüğümüz aldatma sonucu yaşanan olaylar, kişilerin saygınlığını ve çevrenin bakış açısını değiştirmektedir. Bu nedenle bu tarz aldatmalı evliliklerin sonunda yukarıda anlatılan sebeplerden dolayı eşler tek celsede anlaşmalı boşanmayı tercih ettikleri görülmektedir. | Aldatmada Anlaşmalı Boşanma

 

Aldatma sonucu Anlaşmalı Boşanma sebebine dayalı olarak boşanma davalarının açılmasında ki bir başka neden ise eşler arasında önceden hazırlanmış evlilik sözleşmesi de olabilir. Bilindiği üzere evlilik sözleşmesinin varlığında mal rejimi evlilik sözleşmesi gereği eşler kendi varlıklarına sahiptir.Mal paylaşmak istemeyen eşin mal paylaşımı, tazminat, velayet ve nafaka konusunda taviz vermesi suretiyle anlaşmaya varabilecekleri yada vardıkları gözlenmektedir.

 

Aldatmada anlaşmalı boşanmaya karar verilmiş ise aldatma nedeni konu edilmeden anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlanarak evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayandırılarak boşanma açılır.

 

Anlaşmalı boşanmada aldatmaya rağmen hazırlanan anlaşmalı boşanma protokollerinde fahiş derecede nafaka miktarının kabul edilmesi, yüksek miktarlarda tazminat ödenmesi boşanmanın kısa sürede sonuçlanmasını istenmesini sebep olarak gösterebiliriz.

 

Aldatma sonucu anlaşmalı boşanmaya karar verilmesi halinde boşanma avukatı ile görüşülerek danışmanlık hizmeti ile bilgilenmesi faydalı olacaktır. Bunun yanında anlaşmalı boşanma protokolü doğru ve hakların korunarak hazırlanması aile mahkemesinin de protokol doğrultusunda karar vermesi sizin açınızdan önemli olacaktır. | Aldatmada Anlaşmalı Boşanma

[Toplam:4    Ortalama:5/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor