Atla

Boşanma Davası Nerede Açılır


Boşanma Davası Nerede Açılır

Boşanma Davası Nerede Açılır

Boşanma Davası Nerede Açılır

Boşanma davalarında görevli mahkeme; Görev,4787 sayılı kanunla hukukumuza giren aile mahkemelerine aittir.Aile mahkemeleri olmayan yerlerde bu davalara asliye hukuk mahkemesinde aile mahkemesi sıfatıyla bakılır.

Boşanma davalarında yetkili mahkeme; Türk Medeni Kanununun 168.maddesinde;” Boşanma ve ayrılık davalarında yetkili mahkeme,eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesi” olduğu açıklanmıştır.Buna göre,boşanma davası eşlerden birinin ikamet yeri mahkemesince açılabilir.Bu eşlerden birinin yerleşmek amacıyla oturduğu yer mahkemesinde boşanma davası açabileceği anlamına gelir.Ayrıca eşlerden biri,dava açılmadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesinde de boşanma davası açabilirler.Boşanma davası açan eş bu iki yer mahkemelerinden birinde davasını açabilir. Boşanma Davası Nerede Açılır sorusuna cevap bulabiliriz.

Boşanma Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Boşanma davaları, yetkili aile mahkemelerine başvuru yapılarak açılır. Dava açılmadan önce anlaşmalı bir boşanma davası mı ya da çekişmeli bir boşanma davası açılacağı belirlenmelidir.

Anlaşmalı olarak nasıl dava açılır?

Anlaşmalı Boşanmalarda, eşlerin bütün konularda mutabakata vardığını beyan ettiği bir protokol imzalaması ve bu protokolü dilekçe ile beraber boşanma davası yetkili mahkemesi olan aile mahkemelerine vermesi gerekir. Bu protokolde eşler arasında belirlenmiş bütün konular yer almalıdır. Çocukların velayeti, mal paylaşımı ve nafaka gibi konularda uzlaşmaya varılmış olunmalıdır.

Çekişmeli boşanma davası nasıl açılır maliyeti ne olur?

Eşlerin anlaşmaya varamaması ya da bir sebebe bağlı olarak, tek taraflı evliliğe son verilmesi istenmesi halinde ise çekişmeli boşanma davası açılır. Bu davanın açılabilmesi için kanunda geçerli sayılan bir sebep ortaya çıkmış olmalıdır.

Avukatsız boşanma davası nasıl açılır?

Çekişmeli boşanma davası dilekçesi hazırlanırken boşanmaya neden olan sebep ve buna dair kanıtların dilekçede yer alması gerekir. Hazırlanan dilekçe aile mahkemelerinin tevzi bürosuna verilerek ve masraflarla birlikte dava harcı ödenerek dava açılır. Bu durumda dilekçeniz karşı tarafa tebliğ edilecek ve karşı tarafın dilekçesi de size tebliğ edilecektir.

Bu süreç içerisinde bir boşanma avukatı ile çalışmak hem haklarınızı yeterince koruyabilmek hem de davanın seyrinin nasıl gideceğini kestirebilmek adına yararlı olacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • DOĞUKAN SÜMBÜLLÜ -
    16 Ağustos 2016

    Boşanma Davası Nerede Açılır Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

    Cevapla
Yorum Bırak