Atla

Boşanma Davası Nerede Açılır


Boşanma Davası Nerede Açılır

Boşanma Davası Nerede Açılır

Boşanma Davası Nerede Açılır

Boşanma davalarında görevli mahkeme; Görev,4787 sayılı kanunla hukukumuza giren aile mahkemelerine aittir.Aile mahkemeleri olmayan yerlerde bu davalara asliye hukuk mahkemesinde aile mahkemesi sıfatıyla bakılır.

Boşanma davalarında yetkili mahkeme; Türk Medeni Kanununun 168.maddesi incelendiğinde boşanma davasının hangi yer mahkemesinde açılacağı açık olarak belirtilmiştir. Boşanma davası eşlerin oturduğu birlikte evliliklerini sürdürdükleri muhtarlıkta kayıtlı adreslerin sorumluluğu olduğu adliyede açılmaktadır. 

Bu eşlerden birinin yerleşmek amacıyla oturduğu yer mahkemesinde boşanma davası açabileceği anlamına gelir.Ayrıca eşlerden biri,dava açılmadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesinde de boşanma davası açabilirler.Boşanma davası açan eş bu iki yer mahkemelerinden birinde davasını açabilir. Boşanma Davası Nerede Açılır sorusuna cevap bulabiliriz.

Boşanma Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Boşanma davaları, yetkili aile mahkemelerine başvuru yapılarak açılır. Dava açılmadan önce anlaşmalı bir boşanma davası mı ya da çekişmeli bir boşanma davası açılacağı belirlenmelidir.

Anlaşmalı olarak nasıl dava açılır?

Anlaşmalı Boşanmalarda, eşlerin bütün konularda mutabakata vardığını beyan ettiği bir protokol imzalaması ve bu protokolü dilekçe ile beraber boşanma davası yetkili mahkemesi olan aile mahkemelerine vermesi gerekir. Bu protokolde eşler arasında belirlenmiş bütün konular yer almalıdır. Çocukların velayeti, mal paylaşımı ve nafaka gibi konularda uzlaşmaya varılmış olunmalıdır.

Çekişmeli boşanma davası nasıl açılır maliyeti ne olur?

Eşlerin anlaşmaya varamaması ya da bir sebebe bağlı olarak, tek taraflı evliliğe son verilmesi istenmesi halinde ise çekişmeli boşanma davası açılır. Bu davanın açılabilmesi için kanunda geçerli sayılan bir sebep ortaya çıkmış olmalıdır.

Avukatsız boşanma davası nasıl açılır?

Çekişmeli boşanma davası dilekçesi hazırlanırken boşanmaya neden olan sebep ve buna dair kanıtların dilekçede yer alması gerekir. Hazırlanan dilekçe aile mahkemelerinin tevzi bürosuna verilerek ve masraflarla birlikte dava harcı ödenerek dava açılır. Bu durumda dilekçeniz karşı tarafa tebliğ edilecek ve karşı tarafın dilekçesi de size tebliğ edilecektir.

Bu süreç içerisinde bir boşanma avukatı ile çalışmak hem haklarınızı yeterince koruyabilmek hem de davanın seyrinin nasıl gideceğini kestirebilmek adına yararlı olacaktır.

Ankarada Boşanma Davası Nerede Nereye Açılır

Boşanma davaları Ankara ilinde nerede açılacağı bazen yetki itirazlarına sebep olmaktadır. Bunun nedeni ise Ankara ilinde Merkez ilçelerin olduğu Ankara sıhhıye adliyesinin yetki alanına girmekte olup, diğeri ise Batı olarak bilinen Sincan Adliyesi yetki alanına giren aile mahkemelerinde açılmaktadır. Boşanma davasını açılırken görevli ve yetki mahkeme nerede ve nereye açılır konusuna dikkat etmek gerekmektedir. İlçelerde ise ilçe adliyelerinde boşanma davaları açılabilmektedir.Merkez ilçe olarak, çankaya, ümitköy, yenimahalle, keçiören, mamak, altındağ, ve diğer ilçeler burada davalarını açabilmektedir. Sincan , etimesgut, eryaman ilçeleri ise batı adliyesinde davalarını açabilmektedir.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Boşanma Davası Nerede Açılır - Yorum
    DOĞUKAN SÜMBÜLLÜ -
    16 Ağustos 2016

    Boşanma Davası Nerede Açılır Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

    Cevapla
Yorum Bırak