Atla

Boşanma Davası Sebepleri


Boşanma Davası Sebepleri

Boşanma Davası Sebepleri

Boşanma Davası Sebepleri

Boşanma nedenlerine istatiksel olarak bakıldığında en fazla yüzdeye sahip boşanma sebepleri arasında öncelikli olarak " aldatma ", " şiddet ", " alkol alışkanlığı ", " kumar oynama alışkanlığı ", " evin geçimi için çalışmama ","  çocuklara yapılan kötü muameleler ", " eşlerden birinin dolandırıcılık veya hırsızlık suçları işlemesi ", " aile içerisinde cinsel taciz ", " çocuk olmaması ", " tedavisi bulunmayan bir hastalığa yakalanan eş ", " sözlü şiddet " bulunur. Fiziksel ve duygusal açıdan eşlere veya çocuklara zarar veren ve aile kurumunu hem kişisel açılardan ve hem de toplumsal açıdan yıpratan bu ve benzeri nedenler boşanma için hukuksal zeminin de oluşmasına neden olur.

Boşanma Sebepleri Ve Boşanma Kararı Nasıl Alınır

Evlilik gibi boşanma da eşlere tanınmış bir hukuki haktır. Boşanma, ilişkilerde çözülemeyen, her iki taraf için veya eşlerden biri için eziyetli süreçlerin oluşmasına neden olan veya varsa çocukların bu durumdan rahatsız olduğu nedenlere bağlı olarak, hukuki birlikteliği sonlandırma olarak tanımlanır. İnsan yaşamını etkileyen önemli süreçlerden biri olan boşanma. Kararının alınması ve aynı zamanda işleme konulması da kişi için hayli zor aşamalar olarak bilinmelidir. Bununla birlikte kronik hale dönüşmüş ve çözümü oluşturulamayan sorunlar nedeniyle oluşan sürekli mutsuzluk hali, nedene paralel olarak ortaya çıkan sonuçlar nedeniyle yaşam kalitesinde yaşanan düşmeler boşanmayı zorunlu kılabilir.

Boşanmanın Kişisel Sebepleri Nelerdir

Hukuk dilinde " şiddetli geçimsizlik " olarak üst başlıkta toplanan kişisel nedenler, " eşler arasında sevgi kalmaması ", " duygusal ve fiziksel beklentilerin karşılanmaması ", " sürekli mutsuzluk hissi ", " sürekli kavga ve sözlü şiddet ", " eşler arasında uyumun kalmaması " ," evliliğin psikolojik memnuniyet oluşturmaması " ve benzeri nedenler olarak açıklanabilir. Genel olarak kişisel sebepler evlilik kurumunu oluşturan tarafların ikisinin de hatalarının bulunduğu boşanma nedenleri arasındadır. Bununla birlikte oluşan ve süreklilik arz eden durum veya durumların, hem iki taraf ve hem de varsa çocuklar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler nedeniyle boşanma kararı alınması, en sık karşılaşılan boşanma türleri arasındadır.

Boşanma Kararı Alma Süreci Nasıl Olur

Yaşanan olumsuzlukların kişi veya her ki tarafı da sürekli bir şekilde. Olumsuz etkilemesine paralel olarak alınan boşanma kararı kişiler için oldukça zorlu ve sancılı süreçlerdir. Evliliklerde görülen her aldatma ortaya çıkmış olsa dahi boşanmayı zorunlu kılan bir durum değildir. Diğer bir deyişle toplumsal ahlak boyutunda ele alındığında aldatma her ne kadar haklı bir boşanma gerekçesi olsa da, aldatılan eş her zaman boşanmadığı gibi boşanması gerekli ama boşanmıyor şeklinde de düşünülemez. Tamamen kişisel değerlendirme sürecine paralel olarak alınan bir karar alan boşanma kararı, her iki taraf içinde hayli zor bir süreçtir.

Boşanma Davası Sebepleri Yargıtay Kararları

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas: 2016/17543 Karar: 2016/15753 Karar Tarihi: 08.12.2016 - Boşanma Davası Sebepleri

BOŞANMA DAVASI SEBEPLERİ. ORTAK HAYATIN TEMELİNDEN SARSILMASI - GEREKÇENİN KENDİ İÇİNDE VE HÜKÜM FIKRASI İLE ÇELİŞKİLİ OLDUĞU. SUÇ İŞLEME VE HAYSİYETSİZ HAYAT SÜRME HUKUKİ SEBEBİNE DAYALI OLARAK AÇILMIŞ BİR DAVA BULUNMADIĞININ GÖZETİLMESİ GEREĞİ

ÖZET: Ortak hayatın temelinden sarsılması nenediyle boşanmalarına karar verildiği halde gerekçede suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme nedenine dayalı boşanma davası olduğu, koşullarının oluştuğu belirtilerek tarafların boşanmalarına karar verildiği belirtilmiştir. Oysa "Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme" hukuki sebebine dayalı olarak açılmış bir dava bulunmadığının gözetilmesi gerekir.

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas: 2016/18218 Karar: 2016/15690 Karar Tarihi: 07.12.2016 - Boşanma Davası Sebepleri

BOŞANMA DAVASI" SEBEPLERİ. KARARDA ZİNA SEBEBİYLE BOŞANMAYA KARAR VERİLDİĞİ. EVLİLİK BİRLİĞİNİN TEMELİNDEN SARSILMASINA YÖNELİK GEREKÇEYE YER VERİLDİĞİ. KENDİ İÇİNDE ÇELİŞKİLİ OLAN KARARIN BOZULMASI GEREĞİ

ÖZET: Erkeğin ağır kusurlu olduğu ve tarafların evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına neden oldukları belirtilmiş,. Ve zina eylemi dolayısıyla davacının affettiğine dair bir durum olmadığından zina sebebiyle. Tarafların boşanmalarına karar verilmiş olup, zina nedeniyle davanın kabulünde hangi delillerin üstün tutulduğu, hangi vakanın kabul edildiğine dair gerekçe yer almadığı gibi evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yönelik gerekçeye yer verilerek çelişki yaratılmıştır. Bu nedenle kendi içinde çelişkili ve yetersiz gerekçe ile yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırı olduğundan bozmayı gerektirir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Davası Sebepleri - Yorum
  HALİME BAŞARIR -
  15 Ağustos 2016

  Boşanma Davası Sebepleri Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • Boşanma Davası Sebepleri - Yorum
  Tahir -
  6 Aralık 2016

  Boşanma Davası Sebepleri Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
Yorum Bırak