Anlaşmalı Boşanma Kaç Gün Sürer?

Anlaşmalı Boşanma Kaç Gün Sürer?

Anlaşmalı Boşanma Kaç Gün Sürer? Anlaşmalı boşanma süresi davanın açılacağı adliye ve davanın görüleceği Aile mahkemesine göre farklılık göstere bilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Kaç Gün Sürer?

Anlaşmalı Boşanma yargıda hedef süre olarak belirlenen gün sayısı 30 gündür. Bu süre 1 ile 30 gün arasında değişiklik gösterebilir. Ayrıca aşağıda belirtiteceğimiz dava süreci de davanın sonuçlanma aşaması ile nüfus kayıtlarına işlenmesine giden gün sayısını etkilemektedir.

Bunun yanında davanın sadece karar verilmesi değil, kararın kesinleşmesi ve nüfusa boşanmanın işlenmesine kadar süreç devam etmektedir. Anlaşmalı boşanmanın basit görülen davalarda olması sebebiyle, usul ve esaslar tamamlanması durumunda, aile mahkemesi boşanmaya karar verecektir.

Ancak dava dilekçesi, anlaşma protokolü usulüne göre hazırlanmamış ise, tarafların varsa anlaşamadıkları konular gibi noktalar davanın ne kadar süreceği konusunda önemli noktalar arasında yer alır.

Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşmesi için her şeyden önce tarafların en az 1 sene boyunca evli olarak kalmış olmaları şartının yerine getirilmesi gerekir.

Anlaşmalı Boşanma Bir Günde Boşanmak Demek Değildir

Anlaşmalı boşanma ne zaman biter sorusu, çabuk boşanmak isteyen kişiler tarafından merak edilir. Ne yazık ki bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Halk arasında insanlar genellikle anlaşmalı boşanma olduğu zaman tek celsede boşanmanın mümkün olduğunu düşünürler.

Bu hem doğru hem yanlış bir bilgidir. Eğer hakim tarafları dinledikten sonra evlilik birliğinin yeniden sağlanamayacağına kanaat getirirse, bu durumda hakim tarafların tek celsede boşanmalarına karar verebilir.

Anlaşmalı Boşanmak İçin Aile Mahkemesinde Kaç Gün Sonraya Duruşma Günü Alınır?

Anlaşmalı boşanma dilekçesi ve protokol hazırlanarak aile mahkemesine başvurulur. Davanın açılması ile Aile mahkemesi duruşma defterinde müsaitlik durumuna göre 1 gün sonraya dahi verebileceği gibi, 15 gün sonraya da duruşma günü verebilir. Bu neden davanın açılması ve duruş günün erkene alınması açısında sürecin avukat ile sürdürülmesi faydalı olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Verilen Kararının Gerekçeli Kararı Kaç Gün İçinde Yazılır?

Boşanma kararının verilmesi ardında Boşanma kararının Gerekçeli Karar olarak yazılması normalde 1 ay süresi bulunmaktadır. Bu süre Aile Mahkemesinin yoğunluğuna göre değişebilir.

Anlaşmalı Boşanmak İçin Boşanma Kararı Kaç Günde Kesinleşir?

Anlaşmalı boşanmaya Aile mahkemesi karar vermesi halinde, Kanun gereği eşlerin karara itiraz etme hakları bulunmaktadır. Karara itiraz taraflarar tebliğden itibaren 15 gündür.

Eşler anlaşmış olmaları halinde itiraz etmiyeceklerine dair Aile mahkemesine dilekçe vererek Boşanma Kararının erkenden kesinleşmesini sağlayabilirler.

Anlaşmalı BoşanmaKararı Kaç Gün İçinde Nüfus Kayıtlarına İşlenir?

Boşanma kararının kesinleşmesi üzerine Aile mahkemesi kalemi kararı nüfus müdürlüğüne bildirir. Boşanmanın kayıtlara işlenme süresi ortalama 7 ile 14 gün içerisinde değişmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Sonrası Kaç Gün İçinde Tekrar Evlene Bilirim?

Boşanma kararının nüfus kayıtlarına işlenmesi halinde eşlerin boşanma sonrası hemen evlenmesinde bazı usul ve kurallar bulunmaktadır. Boşanma sonrası erkeğin evlenmesini engelleyen bir kural yoktur.

Ancak kadının evlenmesi için 300 gün olan iddet yani bekleme süresini beklemek gerekiyor. Bu süreyi kaldırmak "için iddet süresinin kaldırılması" kaldırılması için ayrıca dava açılabilmektedir.

Bu haber toplam 256 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara