Eşe Yalan Söylemek Yargıtay Boşanma Sebebi Sayıldı

Eşe Yalan Söylemek Yargıtay Boşanma Sebebi Sayıldı

Eşe Yalan Söylemek Yargıtay Boşanma Sebebi Sayıldı. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından boşanma davalarına ilişkin emsal niteliğinde bir karara daha imza atıldı.

Eşe Yalan Söylemek Yargıtay Boşanma Sebebi Sayıldı

Emsal karara neden olan somut olay, uzun süredir şiddetli geçimsizlik yaşayan bir çiftin boşanmak için aile mahkemesine başvurmaları ile ortaya çıktı.

Bir süredir geçimsizlik yaşayan çift soluğu aile mahkemesinde aldılar. Kadın tarafından eşinin kendisine sürekli hakaret ettiği ifade edilirken, erkek ise eşinin kendisine yalan söylediğini dile getirdi.

Her iki tarafın savunmasını da dinleyen mahkeme, tarafları eşit kusurlu sayarak, kadının yoksulluk nafakası talebini de kabul etti. Davacı koca ise kararı bir üst mahkeme olan İstinaf Mahkemesine taşıdı. Bölge Adliye Mahkemesi ise yalan söylemeyi boşanma sebebi saydı.

Yargıtay İstinaf Kararını Onadı

Boşanma talebi ile aile mahkemesine başvuran bir çift emsal niteliğinde kararın verilmesine neden oldu. Yerel mahkeme tarafından tarafların eşit kusurlu bulunması ve kadın tarafından talep edilen yoksulluk nafakasının kabul edilmesinin ardından kararı beğenmeyen adam istinaf yoluna başvurdu.

Bölge Adliye Mahkemesine giden somut olayda mahkeme tarafından yalan söylemek boşanma sebebi sayıldı. Kararda; davacı erkeğe alkol aldığı, davalı ve müşterek çocukları tehditle evden attığı şeklindeki kusurların doğru olmadığı belirtildi.

Kadının eşine hakaret etmek şeklinde kusurlu davranışının erkeğe nazaran daha ağır kusurlu olduğunu ve yerel mahkemenin eşit kusurlu kararının isabetsiz olduğu belirtildi. Bunun üzerine bu kez davalı kadın tarafından bu karar temyiz edilerek olay Yargıtay’a kadar ulaştı. Yargıtay ise kararı onadı.

Yargıtay "Yalan Söylemeyi" Boşanma Sebebi Saydı

Üst mahkeme tarafından kadının ağır kusurlu sayılmasının ardından davalı kadın tarafından dava temyiz edildi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesine taşınan olayda, Yargıtay tarafından Bölge Adliye Mahkemesi tarafından verilen karar onandı. Kararda; kadının devamlı eşine yalan söylemek suretiyle güvenini sarstığı ifade edildi.

Eşe Yalan Söylemek Yargıtay Boşanma Sebebi Sayıldı

Yaşanan bu somut olayın ardından boşanma davaları için bir emsal karara daha imza atılmış oldu.

Benzer durumunda olan kişiler için emsal karar doğrultusunda, yalan söylemek boşanma sebebi olarak sayılabilecek. Konu Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından karara bağlandı.  

Bu haber toplam 1109 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara