“Eşim Sürekli Bilgisayar Başında ve Şans Oyunları Oynuyor”... Boşanma Davası Açmak İstiyorum! Boşanma Sebebi Sayılır Mı?

“Eşim Sürekli Bilgisayar Başında ve Şans Oyunları Oynuyor”... Boşanma Davası Açmak İstiyorum! Boşanma Sebebi Sayılır Mı?
“Eşim Sürekli Bilgisayar Başında ve Şans Oyunları Oynuyor”… Boşanma Davası Açmak İstiyorum! Boşanma Sebebi Sayılır Mı? Türkiye’de ve dünya genelinde evli çiftler, birçok sebepten ötürü evliliklerini sonlandırma kararı alabiliyor. Birçok kişi için akla bile gelmeyecek olan gerekçeler, kimi evli çiftlerin mutluluklarını sonlandırabilecek bir durum halini alabiliyor. Bu duruma örnek bir vakada, bir boşanma davasının temyiz başvurusunu değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “bilgisayar başında çok vakit geçirip, şans oyunu oynadığı için evini ihmal eden” kocayı kusurlu buldu. İşte detaylar…

Boşanma Davası Açmak İstiyorum! Boşanma Sebebi Sayılır Mı?

Eşinin evini ve kendisini ihmal ettiğini söyleyen kadın, Aile Mahkemesi’ne müracaat ederek boşanma davası açtı. Mahkeme, evlilik birliğinin temelden sarsılma gerekçesi ile açılan davada taraflara kusur yüklemedi. Mahkeme, boşanmaya sebebiyet veren olaylarda tarafların eşit kusurlu olduğuna, tarafların boşanmalarına karar verirken, kadının tazminat talebinin reddine ve kadın yararına yoksulluk nafakası ve kadının ziynet alacağı davasının kabulüne hükmetti. Taraflar kararı istinafa göt

Eşim Sürekli Bilgisayar Başında ve Şans Oyunları Oynuyor”... Karar Temyize Gitti

Bölge Adliye Mahkemesi davacı kadının kayınvalidesinin koluna çimdik attığı, erkeğin ise; kendi annesinin, davacı kadının boğazından tutarak darp ettiği ve evden kovduğunu öğrenmesine rağmen sessiz kaldığı ve böylece tarafların eşit derecede kusurlu olduğuna hükmetti. Davacı taraf kararı temyiz edince, devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi emsal niteliğinde karara imza attı ve evini ihmal eden koca kusurlu bulundu.

Yargıtay: Davalı Koca Kusurlu Bulundu

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin emsal niteliğindeki kararında evini ihmal eden koca kusurlu bulundu. Kararda, kocanın bilgisayar başında çok fazla vakit geçirerek şans oyunu oynayan kocasının boşanma davasında ağır kusurlu olduğuna hükmedildi. Daire’nin kararında “… Bu kusurun yanında davacı kadına hakaret ettiği ve şans oyunları oynamak için bilgisayarda fazla vakit geçirerek birlik görevlerini ihmal ettiği bu haliyle erkeğin tam kusurlu, kadının ise kusursuz olduğu anlaşılmaktadır” ifadeleri yer aldı. Kararda “… O halde, tarafların sosyal ve ekonomik durumları, tazminata esas olan fiilin ağırlığı ve hakkaniyet kuralları dikkate alınarak kadın yararına maddi ve manevi tazminata karar vermek gerekir” ifadesine yer verildi. Daha Fazla Bilgi İçin: Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Bu haber toplam 495 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara