Yargıtay'dan emsal karar: Kocasına ’kıro’ diyen kadına tazminat yok

Yargıtay'dan emsal karar: Kocasına ’kıro’ diyen kadına tazminat yok

Kocasına Kıro Diyen Kadın İçin Yargıtay'dan Emsal Tazminat Kararı. Yargıtay'dan emsal karar: Kocasına ’kıro’ diyen kadına tazminat yok. Bursa’da görülen bir boşanma davasında, eşine tokat atarak şiddet uyguladığı iddia edilen bir erkekle, bu davranışa karşı eşine ‘’kıro, şerefsiz’’ diyen kadının davası Yargıtay’a kadar taşındı.

Şiddetli geçimsizlik yaşayan çiftin tartışmalarının kısa süre içinde alevlenerek kavgaya dönüşmesinin ardından her iki tarafta yargı yoluna başvurmuştur. Somut olayda tartışma sırasında öfkelenen koca, karısının boğazını sıkıp tokat attığı gerekçesi ile kadının ise kayınvalidesini evden kovduğu ve hakaret ettiği gerekçesi ile suçlanmıştır. Karşılıklı açılan boşanma davasında ise konu Yargıtay ilgili dava dairesine intikal etti.

İlgili yer aile mahkemesinde görülmeye başlanan davada koca, eşine maddi ve manevi tazimat talebiyle dava açmıştır. Ağır kusurlu bulanan kadının kocasına tazminat ödemesine hükmedilmesinin ardından söz konusu karar kadın tarafından temyize götürüldü.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ise konuya ilişkin emsal bir karar imza attı. Eşine hakaret eden kadın ve şiddet uygulayan koca Yargıtay dava dairesi tarafından eşit kusurlu bulunmuştur. Tarafların eşit kusurlu bulunmasının ardından, eşit kusurlu taraf lehine maddi ve manevi tazminat ödenmeyeceğini belirtmiştir.

Taraflar Eşit Kusurlu Sayıldı

Bursa’da yaşayan bir çiftin karşılıklı açtıkları boşanma davasında konu Yargıtay 2. Hukuk Dairesine kadar taşınmıştır. Karısına tokat atıp boğazını sıkan koca tarafından eşinin kayınvalidesini evden kovduğu ve kendisine hakarete ettiği gerekçesi ile maddi – manevi tazminat talebinde bulunmuştur.

Yargıtay'dan emsal karar: Kocasına ’kıro’ diyen kadına tazminat yok

Aile mahkemesi tarafından boşanma davasının kabul edilmesinin ardından davalı kadın mahkeme tarafından ağır kusurlu bulundu. Ağır kusurlu bulunmasının ardından kadın hakkında tazminat ödemesine hükmeden mahkeme kararına karşı kadın ise kararı temyiz etti.

Yargıtay’da yeniden incelenen kararda yerel mahkemenin kararının eşit kusurlu taraf lehine tazminat ödenmemesi yönünde olduğu ifade edilmiştir.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından alınan kararda her iki taraf da eşit kusurlu sayılmıştır. Aile mahkemesi tarafından verilen kararın hatalı kusur belirlemesi sonucu yanlış verildiği ve söz konusu kararın Yargıtay tarafından bozulduğuna hükmetmiştir. Kocanın eşine fiziki şiddet uygulaması, kadının ise hakaret ve tehdit etmesi nedeniyle eşit kusurlu olduklarına hükmedilmiştir.

Kocanın Tazminat Talebi Reddedildi: Kocasına hakaret eden kadına tazminat yok

Eşine boğazını sıkmak ve tokat atmak suretiyle fiziksel şiddet uygulayan koca, kendisine hakaret eden ve kayınvalidesini evden kovarak, silahla kendisini öldüreceğini söyleyen kadına maddi – manevi tazminat talebiyle açılan boşanma davasında ilk derece mahkemesi kadını ağır kusurlu bulmuş ve tazminata karar vermiştir.

Kadının temyiz talebinin ardından Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından görülen davada ise emsal niteliğinde bir karar imza atıldı.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesinde görülen somut olayda eşlerden her iki tarafında eşit kusurlu sayıldığı belirtilmiştir. Yüksek mahkeme tarafından bozma kararının gerekçesi de açıklanarak, eşit kusurlu taraf yararına maddi ve manevi tazminatın ödenmeyeceğine yönelik emsal niteliğinde bir karara imza atılmıştır.

Bu haber toplam 201 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara