Yargıtay’dan Sevgiliye Şok Tazminat Kararı!

Yargıtay’dan Sevgiliye Şok Tazminat Kararı!

Yargıtay’dan Sevgiliye Şok Tazminat Kararı!

Yargıtay flaş bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme’ye konu olan olayda; kocasının sevgilisinin kendisine gönderdiği aldatma görüntüleri ile sinirden çılgına dönen genç kadın, soluğu mahkemede aldı. Kocası hakkında boşanma davası açan davacı kadın, sonra da tazminat talebinde bulundu. Yerel aile mahkemesinde görülen boşanma davasının ardından hakim, çiftin boşanmasına hükmetti. Ancak davacı kadının eski eşinin sevgilisinden talep ettiği tazminatı reddetti. Bunun üzerine temyiz hakkını kullanarak dava dosyasını Yargıtay’a taşıyan kadın, Yüksek Mahkeme’nin vermiş olduğu karar ile isteğine kavuştu.

Söz konusu olayda Yargıtay, aldatma videolarını aldatılan genç kadına gönderen kadınının, manevi tazminata çarptırılması gerektiğine hükmetti. Bu karara gerekçe olarak Yüksek Mahkeme, aldatma videolarının aldatılan kadına gönderilmesinin “haksız ve incitici” olduğunu vurguladı. Bununla birlikte Yargıtay’ın almış olduğu flaş kararda, “Davalının bu eylemin davacıyı aşağılayıcı, küçük düşürücü nitelik taşıdığı ve kasten iletildiği kabul edilmelidir” diyerek emsal bir karara hükmetti.

Kocasının sevgilisinin kendisine gönderdiği aldatma videolarıyla öfkeden çılgına dönen genç kadın ilk olarak kocasından boşanmak için aile mahkemesine dava açtı. Boşanma davasından sonra söz konusu videoları kendisine gönderen kocasının sevgilisi hakkında da tazminat talebiyle mahkemeye başvuran genç kadın, mahkemeden bu talebine ret kararı çıkınca neye uğradığını şaşırdı. Bu kararı temyiz etme hakkını kullanan davacı kadın konuyu Yargıtay’a taşıdı. Dava dosyasını inceleyerek değerlendirmeye alan Yüksek Mahkeme emsal niteliğinde flaş bir karara imza attı.

Aile Mahkemesi Çifti Boşadı

Eşinin kendisini aldattığını, cep telefonuna gelen video görüntüleriyle öğrenen genç kadın, bu görüntüleri kendisine eşinin sevgilisinin attığını görünce önce şok yaşadı, sonra öfkeden çılgına döndü. Bu görüntülerin kendisine gönderilmesinin ardından soluğu aile mahkemesinde alan genç kadın, elindeki video görüntülerini mahkemeye delil olarak sundu ve boşanma talebinde bulundu. Dava dosyasını inceleyen aile hakimi, zina sebebiyle tarafların boşanmasına hükmetti. Bununla birlikte aldatan kocanın, boşandığı aldatılan eşine 7 bin 500 lira manevi tazminat ödemesi gerektiği kararını verdi.

Boşandıktan Sonra Tazminat Talebinde Bulundu

Aldatılan genç kadın, aile mahkemesinin tazminat kararının dışında 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin yolunu tutarak kendisine cinsel ilişki kayıtlarını gönderen kadın hakkında tazminat davası açtı. Söz konusu video görüntülerinin kendisine gönderilmesinin kişilik haklarına saldırı olduğunu öne süren kadın, davalı olan kadının, kendi kadınlık gururunu incitmek amacıyla video görüntülerini kendisine izlettirdiğini ve cep telefonuna aktardığını öne sürdü. Davalı kadının bu hareketi sonucunda uğradığı manevi zararın giderilmesi talebinde bulundu.

Mahkemede savunma yapan davalı kadın ise hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek mahkemeden davanın reddine karar verilmesini istedi.

“Sadakat Yükümlülüğü Eşler Arasında Olur”

3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada, mahkeme sadakat yükümlülüğünün eşler arasında olan bir konu olduğunu, dolayısıyla bu olayda haksız fiilden kaynaklanan zarar sebebiyle davalının zararın meydana gelmesinde asli olarak sorumlu tutulamayacağı kabul edildi. Bu kararın ardından yerel mahkeme genç kadının, aldatan kadın tarafından kendisine tazminat ödenmesi talebi reddedilerek duruşmayı sonlandırdı. Aldatılan genç kadın yerel mahkemenin bu kararını temyiz ederek dava dosyasını Yargıtay’a taşıdı.

Yargıtay’dan Sevgiliye Şok Tazminat Kararı!

Dava dosyasını inceleyen ve gerekli değerlendirmelerde bulunan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi söz konusu olay hakkında verilen karar ile ilgili olarak emsal niteliğinde bir hükme vardı. Yüksek Mahkeme’ni almış olduğu kararda şu ifadelere yer verildi: “Davalının, davacının resmi nikahlı eşi ile evliliğinin devam ederken cinsel birliktelik kurduğu ve bu cinsel birlikteliğin gerçekleştiğine ilişkin video kayıtlarının davacıya gönderildiği sabittir.” denildi. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, davaya konu olan eylemin, davacıyı küçük düşürücü ve aşağılayıcı nitelik taşıdığının ve davalı tarafından davacıya kasten iletildiğinin kabul edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Yerel mahkemenin davalının yapmış olduğu bu eylemin davacının kişilik hakkına zarar verecek düzeyde olmadığı gerekçesi ile davacının istediği tazminat talebinin reddine karar vermiş olsa da davaya konu olan videonun davalı tarafından davacıya gönderilmesinin haksız ve incitici nitelikte olduğuna dikkat çekildi.

Yargıtay’ın bu davada vermiş olduğu emsal kararda; davacının kişilik değerlerinin haksız biçimde ihlal edildiğinin kabulü doğrultusunda davacı yararına uygun bir tutarda manevi tazminat verilmesi gerektiği vurgusu yapıldı. “Yerinde olmayan yazılı gerekçe ile kararın bozulması gerekmiştir. Temyiz edilen kararın açıklanan sebeple bozulmasına oy çokluğu ile karar verilmiştir.” denildi.

Bu haber toplam 295 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara