Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı

Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı
Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı Anayasamızda da belirti edilen “Özel Yaşamın Saklılığı ”maddesinemarjinal olarak teknolojik dinlemelerin yapıldığı aktüel olarak karşılaşmaktayız. Henüz çağdaş bir yapıya ulaşan etkileşim kavramı bundan sonrabilgisayar aracılığı ile yapılmakta ve fazlası insan bundan sonraehemmiyetli bilgilerini (banka, şahsi v.s...
Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı, İnternetin giderek yaygınlaşması ve özellikle finansal süreçlerde işlemlerin çok büyük bir bölümünün internet üzerinden halledilebiliyor olması kötü niyetli kişilerin harekete geçmesini sağladı. Bu sayede internet üzerinden çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilen dolandırıcılık suçlarının sayısının her geçen gün artış kaydettiğini gözlemleyebiliriz.

Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı

Teknik açıdan ‘fishing’ olarak nitelendirilen, Türkçe karşılığı olarak ‘oltalama’ olarak tanımlanan yöntemler bilişim hukuku internet dolandırıcılığı türleri arasında en yaygın olarak durumlardır. Oltalama yönteminde asıl amaç, kişilerin internet bankacılığı bilgilerine çeşitli dolandırıcılık yöntemleriyle ele geçirerek, ulaşılan hesaplar vasıtasıyla kişileri maddi açıdan zarara uğratmaktır. İnternet bankacılığını kullanan banka müşterilerini hedef alan oltalama yönteminde, kişilere SMS ya da elektronik posta gönderen dolandırıcılar, gönderdikleri iletinin bankadan geldiğine inandırmaya çalışırlar. Bankaların logosunu kullanan, bankaya ait görseller ve bankanın iletişim yöntemini kopyalayarak inandırıcılıklarını artırmaya çalışan internet korsanları, ağına düşürdükleri kişilerin, internet bankacılığı bilgilerini alarak ulaştıkları bilgilerle kişilerin hesaplarını ve kredi kartlarındaki bakiyeleri kendi hesaplarına ya da başka hesaplara aktarabiliyorlar. Genellikle internet dolandırıcıları, bilgilerine ulaştıkları hesaplardaki parayı doğrudan kendi hesapları yerine, paranın izini kaybettirmek için birden fazla hesaplar arasında dolaştırarak çoğu kez de yurt dışına çıkararak kendi hesaplarına taşıyorlar. Bilişim hukuk internet dolandırıcılığı suçlarında oltalama yöntemi dışında kumar ve bahis dolandırıcılığı, arkadaşlık siteleri vasıtasıyla dolandırıcılık, sosyal medya siteleri üzerinden dolandırıcılık en yaygın olanlarıdır. Özellikle açılan sahte sosyal medya hesapları ile karşı cinsler ile iletişim kuran internet dolandırıcıları, çeşitli vaatler sundukları kişilerden maddi taleplerde bulunabiliyor. Gönderilen birkaç görsel ve kurulan samimi diyalogların ardından kişileri gönül ilişkisine inandıran internet dolandırıcıları, kendi hesaplarına para transferini sağlamayı hedefliyor. Bilişim hukuku avukat ve danışmanlık hakkında daha fazla bilgi için sayfayı ziyaret ediniz.

İnternet dolandırıcılığı suçunun cezası nedir?

Bilişim hukuku internet dolandırıcılığı, Türk Ceza kanunları esaslarına göre nitelikli dolandırıcılık suçu kapsamında değerlendirilmektedir. Türk Ceza Kanunu 158. maddesinin 1 fıkrasının F bendine göre, internet suçu nitelikli dolandırıcılık olarak yorumlanırken, altı sınırı 4 yıl, üst sınırı ise 10 yıl olmak üzere hapis cezası uygulanır. Ayrıca hapis cezasının yanı sıra, dolandırıcılığa söz konusu olan şeyin maddi değerinin 2 katı kadar da para cezasına hükmedilir.

Bilişim Hukukunda İnternet Dolandırıcılığı Nedir

Anayasamızda da belirti edilen “Özel Yaşamın Gizliliği ”maddesine marjinal olarak teknolojik dinlemelerin yapıldığı aktüel olarak karşılaşmaktayız. Henüz çağdaş bir yapıya ulaşan etkileşim kavramı bundan sonra bilgisayar aracılığı ile yapılmakta ve fazlası insan bundan sonra ehemmiyetli bilgilerini (banka, şahsi v.s. gibi bilgiler) bilgisayarlarda saklamaktadırlar. Bunlara ek olarak birde Bankaların, Hastanelerin, birçok şirketlerin hem de ve hem de güvenlik ve istihbarat birimleri dahi hizmete bilgilerini bu ortamda muhafaza etmektedirler. Bu denli verilere ulaşmak yeniden bilgisayar teknolojilerini kullanarak uygulanmaktadır.

Bilgisayar Sabotajı ve Dolandırıcılık

Bu suç türü doğrultu şekilde karşımıza çıkmaktadır. 1. Bilgisayar teknolojisi kullanarak sistemine sızılan bilgisayardaki bulguların silinmesi, yok edilmesi ve değiştirilmesi. 2. Hedef alınan sisteme uzaktan ulaşarak değil de bilakis fiziksel zarar sunarak yada sistem başında bulunarak bilgisayardaki verileri silmek,yok etmek ya da değiştirerek zarar verilmesi. 3. Bunda ehemmiyetli olan mala verilen zarar değil de içindeki bilgilerdir,zira malumat her vakit içersin de defa ehemmiyetlidir hele ki telafisi olası değilse. Bilgisayar Yolu ile dolandırıcılık Classic olarak her kezin bildiği ve karşılaştığımız dolandırıcılık suçunun bilgisayar ve etkileşim ortamları üstünden inşa ediliyor olmasıdır. “Bilgisayar yolu ile dolandırıcılık” en fazla kredi kartlarının suistimaliyle uygulanmaktadır. En basiti bu prosedür içersin de tasarlanmış çoğu “Card Generator” yer almaktadır. istenilen  kredi kartı şirketi içersin de mantıksal olarak mümkün kredi kartı verileri üretilmekte ve bu vakıadan kredi kartı sahibinin haberi dahi olmamaktadır. Bunun yanında birde finans verileri tespit edilen sistemler üstünde farklılıklar gerçekleştirilerek adisyon transferleri yapıla bilinmektedir.

Sahtecilik Ve Dolandırıcılık

Malum sahtecilik suçunun, ileri teknoloji ürünlerini kullanarak yapılmasıdır. Bilgisayar suçlarının tarifi içinde bu suçlarla bakıldığında başka sahtecilik suçlarından ayırt edebilmek için “Bilgisayar Yolu ile Sahteciliği” ayrıca ele alabilmek lazım olur. Çünkü; Bilgisayar kullanarak üretilmiş düzmece para, kimlik, değerli evrak v.b. suçunda, yapılacak araştırmada yöntem olarak işleyişi incelemek lazım olur. Sahtecilikle teknolojik suç arasında ince nokta yakalamak gerekebilir. Kanunla Korunmuş bir yazılımın müsaadesiz uygulanması. Düşünce ve Sanat Yapıtları Kanununda yapıt olarak sayılan bilgisayar yazılımlarının lisans haklarına marjinal olarak kullanılmasıdır.

Bu haber toplam 281 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara