Bilişim Suçları Kaç Günde Sonuçlanır? Bilişim suçlarına verilen cezalar nelerdir?

Bilişim Suçları Kaç Günde Sonuçlanır? Bilişim suçlarına verilen cezalar nelerdir?
Bilişim suçlarının sonuçlanması Adalet bakanlığının belirlemiş olduğu hedef süre ile alakalıdır. Ceza davalarının sonuçlanması yargıda hedef süresi 300 gün ile 390 gün arasında değişmektedir.

Bilişim suçları, teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan ve günümüzde giderek artan bir suç türüdür. Bu suçlar, bilişim sistemlerinin, internetin ve dijital verilerin kötüye kullanılması sonucunda işlenmektedir.

Bilişim suçlarına verilen cezalar nelerdir?

Bilişim suçlarının sonuçları, uygulanan cezalar ve tespit yöntemleri, suçların ciddiyetine ve etkilerine bağlı olarak değişiklik gösterir. İşte bilişim suçlarıyla ilgili önemli noktalar:

Haksız Çıkar Sağlama Yoluyla Bilişim Suçları Bilişim suçları arasında haksız çıkar sağlama amacı güden eylemler, 2 yıldan 6 yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılabilir. Bu, failin hem hapis hem de adli para cezasıyla yargılanabileceği anlamına gelir.

Bilişim Suçlarına Verilen Cezalar Bilişim sistemlerini engelleyen, bozan veya sistemdeki verileri bozan, yok eden, değiştiren kişilere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilebilir. Verileri erişilmez kılma suçları ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bilişim Suçları Şikayete Bağlı mı?

Bilişim suçları, internet üzerinden de şikayet edilebilir ve bu suçlar için Emniyet Genel Müdürlüğü'nün online ihbar seçeneği veya Cimer aracılığıyla ihbar veya şikayet başvurusu yapılabilir.

Bilişim Suçları Nasıl Tespit Edilir?

Bilişim suçlarında şüphelinin tespiti genellikle işlenen suç sırasında kullanılan IP adresinin belirlenmesiyle yapılır. Bu yöntemle, ilgili kullanıcıya ulaşılabilir.

Siber Suçlara Yapılan Şikayet Ne Zaman Sonuçlanır?

Bilişim suçlarıyla ilgili dava süreçleri, Adalet Bakanlığı'nın belirlediği sürelere göre değişiklik gösterir, genellikle 300 ile 390 gün arasında sonuçlanır.

En Çok Rastlanan Bilişim Suçları Nelerdir?

Yaygın bilişim suçları arasında haberleşmenin ihlali, hakaret, özel hayatın gizliliğini ihlal etme, dolandırıcılık ve hırsızlık gibi suçlar bulunur. Bu suçlar, bilişim sistemlerinin kötüye kullanılmasıyla işlenir.

Bilişim Suçları Ne Kapsar?

Bilişim suçları, bir sisteme zarar verme, verileri silme, şifreleme, ele geçirme, sistemin kullanımını engelleme, özel hayatın gizliliğine müdahale etme gibi eylemleri içerir.

Bilişim Suçları Cezası Nedir?

Bilişim sistemlerindeki verileri bozmak, yok etmek, değiştirmek veya erişilmez kılmak gibi eylemler, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir.

Bilişim Suçları Kaç Günde Sonuçlanır?

Bilişim suçlarının sonuçlanması Adalet bakanlığının belirlemiş olduğu hedef süre ile alakalıdır. Ceza davalarının sonuçlanması yargıda hedef süresi 300 gün ile 390 gün arasında değişmektedir.

Bilişim suçlarında görülen davalarda delillerin teknik olması sebebiyle davanın takibi ile avukata danışmak, davanızın olumlu sonuçlanmasına etkisi olacaktır.

Bilişim Suçlarında Şikayet Süreci ve Bilişim Suçları Kaç Günde Sonuçlanır?

Türk Ceza Kanunu’na göre bilişim suçları ceza gerektiren suçlar olmasına rağmen dava açmak için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmalı ya da Emniyet birimlerine bağlı siber suç bürolarına başvuru yapılmalıdır.

Şayet suç, geneli veya kamuyu ilgilendiriyorsa savcılık konuyla ilgili harekete geçmiş dahi olabilir. Bunun dışında avukat ile görüşme yaparak bilişim suçları ve dava süreci ile ilgili doğrudan bilgi edinilebilir.

Ayrıca savcılığa gidilmeden önce Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na bildirimde bulunulabilir ve bu kurum aracılığıyla failin başka kişilere erişimi engellenmiş olur.

Bilişim Suçlarında Suç Duyurusunun Değerlendirilmesi

Söz konusu şikayete konu olan bilişim suçları için bir an önce belgelendirilmeli ve delillerin yok edilmesine fırsat verilmemelidir. Bilişim söz konusu olduğu için veri çabucak değiştirilip yok edilebilir.

Cumhuriyet Savcılığı soruşturma sürecine doğrudan müdahil olmasından ötürü kişinin savcılıklara suç duyurusunda bulunulması kendi yararına olacaktır.

Suçun işlendiği elektronik cihaz IP adresi üzerinden tespit edilip adres temini sağlanacaktır. IP’nin sağlanması ile meskene de ulaşım sağlanır ve failler büyük oranda bu şekilde kendilerini ele vermektedir.

Bilişim Suçu Kapsamındaki Suçlar

İnternet üzerinden şahısların verilerine, güvenlik ve gizliliklerine yapılan her saldırı bilişim suçları kapsamına girmektedir. Bunlar sıralanacak olursa;

  • Veriye ulaşma, kalan bilgilerin toplanması,
  • Trojan veya başka zararlı yazılımlar ile sızma,
  • Spam olarak adlandırılan yüksek sayıda gönderilen ve kişinin cihazına sızmayı hedefleyen e-postalar,
  • Kredi – banka kartı ele geçirme yazılımları,
  • Kullanıcının sosyal medya hesaplarına yönelik saldırılar

bilişim suçları örnekleri olarak sıralamak mümkündür. Bu gibi durumlarda, tehdit algılandığında ya da zarar görüldüğünde hukuki sürece başvurmak kişilerin haklarından olup zararın giderilmesi için anayasal güvenceye alınmıştır.

Bilişim Suçlarının Sonuçlanması

Suçun olduğuna kanaat getirildikten sonraki aşamada savcılığa dilekçe verilip süreç takibi başlatılır. Burada avukat aracılığı ile başvuru yapmak mağdurun yararınadır çünkü dilekçenin yazılması ve takibi avukat tarafından yürütülecektir.

Yaygın bir alan olarak öne çıkan internet üzerine avukatlar çalışmalarını arttırmakta, mağduriyeti bir an önce engellemek adına çalışmalar yürütmektedir. Aynı zamanda teknolojik cihazları kullanmayı pek bilmeyen mağdurların da delil toplamak (ekran görüntüsü, son yapılan eylemler, hangi programların veya sitelerin kullanıldığı vb. gibi) için yanlarında avukat bulunması yine faydalı olacaktır.

Bu süreçle birlikte çabucak harekete geçen savcılık en kısa sürede davayı sonuca ulaştıracaktır. Davanın içeriğine göre bilişim suçlarının ne kadar sürede sonuçlanacağı yapılacak tahkikat ve usullerin sonucunda tespit edilecektir.

Bu haber toplam 1208 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara