Bilişim Suçları Tehdit

Bilişim Suçları Tehdit
Bilişim Suçları Tehdit BİLİŞİM SUÇLARI MSN,BİLİŞİM SUÇLARI FACEBOOK,BİLİŞİM SUÇU DİLEKÇE ÖRNEĞİ, BİLİŞİM SUÇLARI CEZASI Facebook Hesap Açılan Kişinin Resimleri, Kimlik ve adres bilgileri, Gerçek e-mail adresi, Mesleki bilgileri, Medeni Haline ilişkin bilgiler, Hukuka aykırı olarak bir kişinin kişisel verilerini kaydeden kimse 3 yıla kadar hapis cezası...
Bilişim Suçları Tehdit, Geçtiğimiz son 20 yıl içerisinde insanlığın neredeyse her alanda yaşamış olduğu hızlı değişim ve dönüşüm, suçların kapsamını, niteliğini ve işlenme şekillerini de değiştirmiş durumda. Değişen dünyamız ve günlük yaşantılarımız birçok açıdan el alındığında ve dönüşümün temeline inildiğinde genellikle karşımıza teknoloji ve internet kavramları çıkıyor. Öyle ki; insanlığın değişen kültürel ve sosyolojik yapısını, duygu ve tepkilerimizi bile teknoloji temeliyle açıklamak mümkün. En basit bir örnek verecek olursak, dünyanın herhangi bir bölgesinde vahşice işlenen bir suçun yine dünyanın en uzak köşesindeki bir insana ulaşma hızı artık dakikalarla ölçülebilecek durumda.

Bilişim Suçları Tehdit

Ulaşma hızı teknolojik bir boyut olarak karşımıza çıkarken bu suçu sosyal medya hesaplarından paylaşma isteğine sahip olan insanların varlığı ise psikolojik ve sosyolojik detay olarak değerlendirilebilir. Tüm bunlar birleştiğinde ise suç işleme potansiyeline sahip insanlara bu verilen ulaşması da işlenen suçun örnek alınması da kolaylaşıyor demektir.  Bu basit örneğimizden de anlaşılabileceği üzere, suçun yayılma potansiyelini ve teşvik edici özelliklerini düşününce; internet, suçlular için çok uygun bir suç ortağı diyebiliriz.

Sosyal medya suç duyurusu bilişim suçları tehdit

Geldiğimiz bu noktanın fark edilmesiyle birlikte bilişim suçları alanı da güvenlik ve adli birimler tarafından kurgulanarak hayatımıza dahil edilmiş durumda. Bu bağlamda bilişim suçlarına karşı alınan önlemler de giderek artıyor. Önlemler arttıkça da bilişim suçlarını işlemek için gönüllü olan suçluları yeni yöntemler bulmaya teşvik ediyor. Ve aslına bakarsanız, bilişim suçlarının da bir kar topu gibi geliştiği ve evrildiğinden bahsetmek hiç de yanlış olmayacak. Kısaca bilişim suçlarını açıkladıktan sonra bu yazımızın kalanında aslında farkına varmadan her internet kullanıcısının karışabileceği bir bilişim suçundan örnek vermek istiyoruz. Bilişim suçları tehdit... Yani kendi adınıza açmadığınız bir sosyal medya hesabından birilerine tehditler hakaretler savursanız bir anda kendinizi hakim karşısında bulmanıza sebep olabilir. Gelişen internet teknolojileri aynı zamanda sizin adresinizin ya da cep telefonunuzun bulunmasını da çok kolay bir hale getirmiş olduğunu unutmayın. Eğer birisini hayatıyla tehdit ederseniz, kişilik haklarına hakaret, onur ve haysiyet kırıcı ifadeler kullanırsanız, kimliğiniz çok kolay bir şekilde tespit edilebilir ve kanunların gerektirdiği cezaları almanız sağlanacaktır. Gördüğünüz gibi bu durumda bilişim suçları tehdit olarak karşınıza çıkabilir.

Bu haber toplam 465 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara