Ehliyetine El Konulup Para Cezası Kesilen Vatandaşa Mahkemeden Emsal Karar

Ehliyetine El Konulup Para Cezası Kesilen Vatandaşa Mahkemeden Emsal Karar

Ehliyetine El Konulup Para Cezası Kesilen Vatandaşa Mahkemeden Emsal Karar. Isparta’da ikamet eden bir vatandaş trafik kontrolü sırasında yapılan alkol ölçümü sonrasında 0.73 promil alkollü olduğu gerekçesi ile 1.228 TL para cezası ve 6 ay süreyle ehliyetine el konulma cezası aldı.

Alkol kullanmadığını ifade eden M.A. adlı sürücü ise olayın ardından hastaneye giderek kan testi yaptırmış ve testte alkolsüz olduğu ortaya çıkınca söz konusu karara itiraz etmiştir. Yaşanan somut olayın ardından mahkeme sürücüyü haklı bularak para cezasını ve ehliyete el koyma kararını iptal etmiştir. Somut olayda mahkeme tarafından verilen karar benzer durumla karşılaşan pek çok kişi için emsal teşkil etmektedir.

14 Ocak’ta gerçekleşen olayda bir şirkette müdür olarak çalışan M.A. adlı vatandaş, Bahçelievler Mahallesi 143. Cadde’de trafik polisleri tarafından durdurulmuştur. Alkolmetre ile yapılan ölçümün ardından 0,73 promil alkol tespit edilen M.A. ’a 6 ay ehliyetine el koyma ve 1.228 TL para cezası kesilmiştir. Olayın ardından hastaneye giden sürücüye, kan testinde alkol miktarının 0 olduğunu öğrenmesinin ardından Isparta 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne sürücü belgesine en konma ve para cezası kararının iptali için başvuru yapmıştır.

Mahkeme Sürücüyü Haklı Buldu

Isparta’da yaşanan bir olayda mahkeme tarafından emsal niteliğinde bir karara imza atılmıştır. Aracı ile seyir halindeyken Isparta’da polis ekiplerince yapılan trafik kontrolüne takılan M.A. alkolmetre ile yapılan işlemin ardından 0,73 promil alkol olduğu gerekçesi ile hem para cezası almış hem de ehliyetine el konulmuştur. 1.228 TL para cezası ile 6 ay sürücü belgesine el konma cezası kesilen sürücü, cezanın ardından Isparta Şehir Hastanesine giderek kan testi yaptırmıştır. Yapılan kan testinin ardından kanındaki alkol miktarı 0 görünen sürücü söz konusu cezalar için Isparta 1. Sulh Ceza Mahkemesine başvurmuştur.

Mahkeme tarafından incelenen olayda M.A. ’un alkolsüz olduğunu görülerek verilen idari para cezası ve sürücü belgesine el koyma cezasının kaldırılmasına karar verilmiştir. Mahkeme tarafından itirazı yerinde görülen sürücü kararın ardından ehliyetine geri kavuşmuştur.

İdari Para ve Sürücü Belgesine El Koyma Cezaları Kaldırıldı

Mahkeme tarafından suçsuz olduğu anlaşılan M.A. kendisine verilen 1.228 TL idari para cezası ile sürücü belgesine el koyma cezalarının kaldırılmasını sağlamıştır. Alkol kullanmadığı halde ceza alan sürücülerin bu kararın ardından benzer şekilde mahkeme ile cezaların iptal edilmesinin de yolu açılmıştır. Somut olayda sürücünün aynı gün içinde hastaneden kan tahlili yaptırması olayın aydınlatılması büyük rol oynamıştır.

Alkol almadığı halde alkollü görünen sürücülerinde ceza almaları halinde en yakın hastaneden aynı gün için kan tahlili yaptırarak alkol miktarlarını ölçtürmeleri gerekmektedir. Isparta 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından böylelikle önemli bir karara imza atılmış oldu.

Bu haber toplam 281 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara