Hakaret Suçu Cezası - Hakaret Davası

Hakaret Suçu Cezası - Hakaret Davası

Hakaret suçu cezası ve hakaret davası ile ilgili son zamanlarda Google üzerinde yapılan arama hacmi büyük oranda artmış durumda. Peki hakaret suçu cezası ne kadar? Hakarete hapis cezası var mı? Hakaret davası nasıl işler? İşte detaylar...

Hakaret suçunun kanuni olarak 3 farklı tanımı bulunmaktadır. Bu kapsamda fail, yani suçu işleyen kişinin bu 3 tanımdan birini gerçekleştirmesi gerekir:

  • Mağdur şahsa somut bir fiil ya da olgu isnat etmek; yani bir suç yüklemek.
  • Mağdur şahsa sövmek.
  • Mağdur şahsın onur, şeref ve saygınlığına saldırmak.

Bu 3'ü hakaret suçu cezası için geçerlidir. Eğer fail, bu 3 tanımdan herhangi birini mağdur şahsa yapmışsa hakkında dava açılabilir.

Hakaret Suçu

Hakaret suçu, basit olarak birine hakarette bulunmak değildir. Bu suçun birçok nitelikli hali bulunmaktadır. Bu nitelikler aşağıda sıralandığı gibidir:

  • Kamu görevlisine karşı "görevi sebebiyle" hakaret,
  • Dini, siyasi, sosyal, felsefi inanç, düşüncelerini açıklamasından dolayı, ya da inandığı dinin yasaklarına uyması sebebiyle hakaret,
  • Anı / Hatıraya hakaret,
  • Cumhurbaşkanı'na hakaret,
  • Atatürk'e hakaret

gibi çeşitlenmektedir. Bu nitelikli durumlarda verilecek olan ceza değişebilir. Peki hakaret suçu cezası nedir? Hakaret suçu hapis cezası var mı? İşte hakaret suçunun ceza bölümü..

Hakaret Suçu Cezası Nedir?

Hakaret suçunun cezası yazının başında da belirttiğimiz üzere en merak edilen konulardan birisi. Peki hakaret suçunun cezası nedir?

Hakaret Suçu Hapis Cezası Verilir mi?

Hakaret suçunun somut bir olgu ya da fiil isnadı veya sövme durumunda meydana gelmesiyle birlikte suçu işleyen kişiye alt sınırı 3 ay, üst sınırı 2 yıl hapis cezası veya adli para cezası verilir.

Hakaret suçu yukarıda yer alan nitelikli durumlarda işlenmişse cezanın alt sınırı 1 yıldır. Yine ceza adli para cezasına çevrilebilir. Fakat suçun alt sınırı 1 yıl olduğundan dolayı 365 günlük adli para cezası verilebilir.

Hakaret suçunun "alenen işlenmesi" durumunda suçu işleyen kişinin cezasına 1/6 oranında artışa gidilir.

Hakaret suçu eğer hayatını kaybetmiş bir kişinin hatırasına karşı işlenirse yine alt sınırı 3, üst sınırı 2 yıl hapis veya adli para cezası verilir. Eğer alenen işlenmişse yine aynı oranda artırım yapılmaktadır.

Bu haber toplam 276 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara