İnternet üzerinden dolandırıldım nereye şikâyet edebilirim? İnternet dolandırıcılığında para geri alınır mı?

İnternet üzerinden dolandırıldım nereye şikâyet edebilirim? İnternet dolandırıcılığında para geri alınır mı?
İnternet üzerinden dolandırıcılığa maruz kalan bireylerin izlemesi gereken adımları ve hukuki yolları açıklamaktadır. Mağdurların haklarını korumak ve zararlarını tazmin etmek için gerekli hukuki işlemlerin zamanında yapılması önemlidir.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde dolandırıcılığa maruz kalmak, günümüzde sıkça karşılaşılan bir sorundur.

Bu durumda yapılması gereken adımlar, mağdurların haklarını nasıl koruyabileceği ve hukuki sürecin nasıl işlediği konusunda bilgilendirme gerektirir. İşte bu bağlamda sorulan sorular ve cevapları:

İnternet Üzerinden Yapılan Alışverişte Dolandırıldım Ne Yapmalıyım?

İnternet üzerinden dolandırıldığınızı düşünüyorsanız, en yakın savcılığa veya karakola giderek şikayetçi olmanız gerekmektedir. Dolandırıcılık suçu mağdurları, fiil ve faili öğrendikleri tarihten itibaren 6 ay içinde suç duyurusunda bulunmalıdır. Bu süreçte profesyonel hukuki destek almak önem taşır.

İnternet Üzerinden Yapılan Dolandırıcılığı Nereye Şikayet Edilir?

İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılıkla ilgili şikayetler, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 158. maddesi uyarınca Cumhuriyet Başsavcılıklarına veya kolluk kuvvetlerine yapılabilmektedir. Bu durum, mağdurların suça ilişkin ihbar ve şikayetlerini resmiyete dökmeleri için bir yol sunar.

Dolandırıcıya Gönderilen Para Nasıl Geri Alınır?

Dolandırıcıya gönderilen parayı geri almak için icra takibi başlatılabilir, alacak davası açılabilir veya dolandırıcı hakkında suç duyurusunda bulunulabilir. Maddi ve manevi zararların tazmin edilmesi için hukuk mahkemelerinde dava açılabilir.

İnternet Dolandırıcılığı Kaç Yıl Ceza Alır?

Bilişim sistemlerinin kullanılması yoluyla işlenen dolandırıcılık suçu, Türk Ceza Kanunu'nun 158/1-f maddesine göre, üç yıldan on yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasına sebep olabilir.

İnternet Dolandırıcılığında Para Geri Alınır mı?

İnternet dolandırıcılığı mağdurları, öncelikle suç duyurusunda bulunmalı ve dolandırıldıklarını kanıtlamalıdır. Ardından alacak davası veya icra takibi yoluyla dolandırıcıdan para geri alınabilir.

İnternet Dolandırıcılığı Yargıtay Kararları Banka Sorumluluğu Nedir?

Yargıtay, internet dolandırıcılığı sonucu banka hesaplarından para çekilen mağdurların zararlarının banka tarafından karşılanması gerektiğine karar vermiştir. Bu karar, banka dolandırıcılıklarında mağdurların haklarını koruyucu bir adımdır.

İnternet Dolandırıcılığı Hangi Mahkeme Bakar?

Basit dolandırıcılık suçlarında Asliye Ceza Mahkemeleri görevlidir. Nitelikli dolandırıcılık suçlarında ise suçun işlendiği yerin Ağır Ceza Mahkemesi yetkilidir.

İnternet Dolandırıcılığı Hangi Suça Girer?

Türk Ceza Kanunu, bilişim sistemleri kullanılarak işlenen dolandırıcılık suçunu nitelikli dolandırıcılık suçları arasında değerlendirir. Bilişim sistemlerinin kolaylık sağlaması bu suçun nitelikli olarak işlenmesine yol açar.

Yargıtay'dan Emsal Karar: İnternet Alışverişlerinde Dolandıran Yandı !

İnternet üzerinden sahte satış yapan bir site kurarak vatandaşı dolandırmaya çalışan kişi, mahkeme tarafından tespit edilince nitelikli dolandırıcılık suçu ile yargılandı. Yargılama sonucunda nitelikli dolandırıcılıktan hapis cezasına çarptırılan suçlunun internet üzerinden kazandığı haksız kazançlarına el konuldu.

on zamanlarda sıklıkla artan dolandırıcılık haberlerine bir yenisi daha eklendi. Hem telefondan hem de internetten vatandaşa rahat vermeyen dolandırıcılar her geçen gün yeni bir sistem ile karşımıza çıkıyor. Bazen korkutarak kişilerden evlerini araçlarını alıyorlar bazen de sözde mal alım satımı ile vatandaştan para kopartma yoluna gidiyorlar.

Buna bir örnek de geçtiğimiz günlerde siber dolandırıcılık olarak karşımıza çıktı. İnternet üzerinden satış yapan bir alış veriş sitesine ek bağlantı koyan dolandırıcı, bilinen alış veril sitesine giriş yapanları kendi sahte alış veriş sitesine çekmeye çalıştı. Uzun uğraşlar sonucunda bir kaç tane müşteri yakalayarak aslında gerçekte var olmayan ürünleri onlara satmaya çalıştı.

Dolandırıcının kurbanı, konteyner almak isteyen vatandaştı. İnternet sitesinde gördüğü 2. 100, 00 TL değerindeki konteyneri almak isteyen vatandaş alış veriş sitesi ve üzerinden satıcı sandığı dolandırıcı ile irtibata geçti. Ürünü almaya ikna olunca ürün bedelinin bir kısmı olan 1. 500, 00 TL ücreti dolandırıcının hesabına gönderdi. Bir süre bekledikten sonra gelen ürününe kavuşamayan vatandaş tekrar satıcı sandığı dolandırıcıya ulaşmaya çalışınca gerçek ortaya çıktı.

Mahkemede Hapis İstemi İle Yargılandı

Bilerek ve isteyerek insanları dolandırma hedefi ile sanal satış yapan dolandırıcı nitelikli dolandırıcılık suçu ile yargılandı. Yaptığı işlemin aslında var olmayan bir ürünü pazarlamak ve ürün vereceği söyleyerek vatandaşlardan para almak sureti ile dolandırmak olduğu bilirkişi tarafından saptandı. Ürün göndereceğini söylediği kişiler tarafından para gönderilen banka hesabına el konan dolandırıcı mahkemeye sunulan deliller ile suçu sabit sayıldı.

Güvenilir bir alış veriş sitesini kendisine paravan olarak kullanan dolandırıcının yaptığı işlem mahkemede nitelikli dolandırıcılık olarak görüldü. Ceza mahkemelerince verilen karar doğrultusunda nitelikli dolandırıcılık yaptırımı hapis cezası olarak belirlendi. Dolandırıcının kullandığı uzantılar, iletişim adresleri ve internet sitesi siber suçlar görevlileri tarafından incelenerek faaliyetine son verildi.

Bu haber toplam 369 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara