Köpekleri Zehirleyen Kişiler İçin Mahkeme Emsal Bir Karara İmza Attı

Köpekleri Zehirleyen Kişiler İçin Mahkeme Emsal Bir Karara İmza Attı

Köpekleri Zehirleyen Kişiler İçin Mahkeme Emsal Bir Karara İmza Attı. Türkiye’nin de gündeminde uzun süredir tartışılan somut olayda, köpekleri zehirli tavuk etiyle kandırarak öldüren üç cani için 10’ar yıl hapis cezası verildi.

Konuya ilişkin, mahkeme tarafından verilen kararın emsal niteliğinde olduğu ve bundan sonra yaşanacak benzer pek çok olay için emsal teşkil edeceği ifade edilmiştir.

Ankara Batıkent’te geçtiğimiz yıl sokak köpeklerinin zehirlenmesinin ardından zanlılar hakkında Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

Hayvanları katleden üç kişi hakkında mahkeme tarafından yapılan incelemeler sonrasında üç kişi için, sahipli hayvan öldürme ile mala zarar verme, çevreyi kasten kirletme suçlarından 10’ar yıl hapis cezası ve 15 bin TL adli para cezası verildi.

Hayvan Haklarına İlişkin Emsal Karar

Ankara’nın Batıkent bölgesinde geçtiğimiz yıl yaşanan bir olay yargıda önemli bir emsal kararın verilmesine neden oldu.

Sokak hayvanlarını zehirli tavuk ile öldüren üç kişi için başlatılan soruşturma kapsamında davanın müdahil avukatlarından Ankara Barosu Hayvan Hakları Kurulu başkanı, mahkeme tarafından verilen kararın benzer nitelikteki olaylar için emsal teşkil edeceğini ifade etmiştir.

Köpekleri Zehirleyen Kişiler İçin Mahkeme Emsal Bir Karara İmza Attı

Ankara Barosu tarafından takip edilen olayda Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından köpekleri zehirleyen üç kişi için 10’ar yıl hapis cezası ve 15 bin TL adli para cezası verildi.

Yenimahalle Turgut Özal Mahallesi’nde 9 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşen olayda, 16 sokak köpeğini zehirleyen Levent Özcan, Musa Devran ve Aydın Gölge için 10’ar yıl hapis cezası verilmesi emsal teşkil etmiştir.

Ceza Kanunu Kapsamında Ceza Verildi

16 sokak köpeğinin zehirlenmesi davasında Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından sadece kabahatler kanunu değil ceza kanunu kapsamında da ceza verilebileceği görülmüş oldu.

TCK kapsamında 151/2 maddesinde yar alan sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme ve 181/4 maddesinde yer alan çevreyi kasten kirletmek suçundan toplamda 10’ar yıl hapis cezası verildi. Köpekleri zehirleyen üç kişi için emsal niteliği taşıyan bu karar hayvan haklarına ilişkin önemli bir gelişme olarak paylaşılmıştır.

Bu haber toplam 208 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara