Nafakanın Ödenmemesi ve Ceza Kararı Hakkında Emsal Karar!

Nafakanın Ödenmemesi ve Ceza Kararı Hakkında Emsal Karar!

Yargıtay'dan Çok Önemli Nafaka Kararı Açıklandı. Nafakanın Ödenmemesi ve Ceza Kararı Hakkında Emsal Karar!

Yargıtay tarafından nafakayla ilgili emsal niteliğinde yeni bir karar verilmiştir. Son yıllarda hukuk gündemini meşgul eden nafaka konusu, Yargıtay tarafından verilen son kararla birlikte farklı bir boyut kazanmıştır.

Yargıtay tarafından verilen kararda; tedbir nafakasının boşanma kararını takiben son bulacağı gerekçesi ile tedbir nafakasına dair yapılan takipten kaynaklı olarak, nafaka yükümlüsüne ceza verilemeyeceği yönünde karar verilmiştir.

Tedbir nafakası, boşanma davasının açılmasını takiben, dava süresince çocukların ve eşin yaşam standartlarının düşmemesi için ödenmektedir. Boşanma davasında mahkeme ilamının verilmesine kadar bu nafakanın ödenmesine karar verilebilir.

Tedbir nafakasını ödemeyen kişi için İcra Ceza Mahkemesi tarafından 3 aya kadar tazyik hapsi cezası verilmiştir. Verilen bu karar Adalet Bakanlığı tarafından kanun yararına bozulması için Yargıtay’a intikal ettirilmiştir.

Adalet Bakanlığı Kararın Bozulmasını Talep Etti!

İcra Ceza Mahkemesi tarafından tedbir nafakasını ödemeyen kişi için 3 aya kadar hapis cezasının verilmesinin ardından Adalet Bakanlığı tarafından kanun yararına kararın bozulması için Yargıtay 19. Ceza Dairesi’ne dava taşınmıştır. Yargıtay tarafından nafaka yükümlüsü için verilen ceza kararı, tedbir nafakasının yükümlülüğünün ortadan kalktığına hükmedilmiştir.

Söz konusu davada, davacı kadın tarafından kocasının tedbir nafakasını boşanma süresi boyunca ödemediği gerekçesiyle dava açılmıştır. Birinci Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından söz konusu nafaka alacağına ilişkin devam niteliğinde, iştirak ve yoksulluk nafakası kararı verilmiştir.

Tedbir nafakasını ödemeyen koca için verilen cezanın bu gerekçelere dayanarak, suçun oluşmadığına karar verilmiştir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kanun yararına bozma istemi bu sebeple Yargıtay tarafından kabul edilmiştir.

Yargıtay Nafaka Yükümlüsüne Verilen Cezayı Bozdu!

Yargıtay tarafından boşanma davası süresinde tedbir nafakasını ödemeyen davalı için emsal niteliğinde karar verilmiştir. Boşanma davasının ilamının kesinleşmesinin ardından tedbir nafakasının sona ereceği gerekçesiyle, nafaka borçlusuna yönelik yapılan takipten dolayı ceza verilemeyeceğine hükmedilmiştir.

Yargıtay ilgili dairesi tarafından verilen kararda kanun yararına yapılan başvuru yerinde görülmüş ancak söz konusu nafaka yükümlüsü için mahkeme tarafından verilen hapis cezası isabetli bulunmamıştır. Yargıtay 19. Ceza Dairesi tarafından kararın oy birliği ile bozulmasına karar verilmiştir.

Bu haber toplam 264 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara