Nitelikli Dolandırıcılık Cezası - TCK

Nitelikli Dolandırıcılık Cezası - TCK

Nitelikli dolandırıcılık suçu, Google'da hukuki anlamda en çok aratılan konulardan birisi olarak öne çıkıyor. Peki Nitelikli dolandırıcılık cezası 2019 yılında ne kadardır? TCK'ya göre nitelikli dolandırıcılık suçu cezası nedir? İşte nitelikli dolandırıcılık ile ilgili tüm detaylar...

Nitelikli dolandırıcılığın gerçekleşmesi için birçok şart bulunmaktadır. Yani "nitelikli dolandırıcılık suçu" kapsamında tutulan eylemler vardır. İşte o eylemler:

  • Eğer mağdurun dini veya milli duyguları sömürülmüş, istismar edilmiş veya içindeki meşkul durumdan fayda sağlanmış ise,
  • Kamu kurum ve kuruluşlarının isimlerini alet etmişse,
  • Basın yayın kuruluşları tarafından sağlanan kolaylıktan istifade edilmişse,
  • Sosyal medya üzerinden mağduru hileli bir şekilde kandırmışsa,
  • İnternet bankacılığı üzerinden para transferi hileli bir şekilde alınmışsa, nitelikli dolandırıcılık suçu işlenmiş olur.

Yani kısaca, bir kişiyi olmayan bir şeyle (buna biz "yalan" diyelim) kandırmak suretiyle bir fayda sağlanıyorsa (gerek ekonomik, gerek manevi) bu durumda nitelikli dolandırıcılık suçu oluşur.

Nitelikli Dolandırıcılık Cezası 2019

Nitelikli dolandırıcılık cezası hakkında Google üzerinde "hukuki" anlamda oldukça farklı bir aranma trafiği olduğunu yazının başında belirtmiştik. Eğer yukarıda belirtilen şartlardan herhangi biri gerçekleşmişse "Nitelikli dolandırıcılık suçu" işlenmiş olu.

Eğer bu suç 24 Kasım 2016 tarihinden önce işlenmişse suçun alt sınırı 2, üst sınırı 7 yıl hapis cezası. Eğer suç güncel tarihte işlenmişse alt sınır 3, üst sınır 10 yıldır. Bunun yanı sıra 5.000 güne kadar da adli para cezası verilebilir.

Eğer nitelikli dolandırıcılık suçu işlenmişse, hakimler genel olarak 4 yıldan daha az bir ceza vermemektedir. Yine adli para cezası ise suçtan elde edilen yararın 2 katından az olmayacaktır.

Nitelikli dolandırıcılık suçunu işleyen şahıs mağdur olan şahsın zararını karşılarsa bu durumda etkin pişmanlık devreye girer. Eğer bu zarar henüz soruşturma aşamasında karşılanmışsa cezanın 2/3'si, dava açıldıktan sonra zarar karşılanırsa 1/2'i indirime tabi tutulur.

Eğer suçu işleyen kişi sayısı 3 veya daha fazlaysa cezanın alt sınırı 6 olur. 6 yıldan daha az ceza verilemez. Eğer bu suç "örgüt" çerçevesinde değerlendirilirse bu kez cezanın alt sınırı direkt olarak 8 yıl olur.

Bu haber toplam 353 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara