Öğrencisini Döven Öğretmen İçin Yargıtay'dan Emsal Karar

Öğrencisini Döven Öğretmen İçin Yargıtay'dan Emsal Karar

Öğrencisini Döven Öğretmen İçin Yargıtay'dan Emsal Karar Geldi. Ödevini evde unuttuğu için öğrencisini dövdüğü iddia edilen öğretmen hakkında açılan davada önemli bir gelişme yaşandı.

Bir ortaokulda görev yapan öğretmen, ödevini evde unutan öğrencisine sinirlenerek öğrenciyi dövdü.

Öğrencisini Döven Öğretmen İçin Yargıtay'dan Emsal Karar

Kafasına hızlı vurduktan sonra yeri düşürdüğü kağıdı almaya çalışan öğrenci bu kez öğretmenin tokadı ile karşılaştı. Sınıftaki diğer öğrencilerin gözü önünde gerçekleşen bu olayın ardından yaralanan öğrenci için okula ambulans çağrılarak öğrenci devlet hastanesine kaldırıldı.

Hastanede tedavi edilmesinin ardından taburcu edilen öğrenci, yaşadıklarını ailesine anlatmasının ardından aile harekete geçerek polise başvurdu.

Olaya ilişkin başlatılan soruşturmanın ardından dayakçı öğretmen için 1. Asliye Ceza Mahkemesinde kasten yaralamak suçundan dava açıldı. Dava sürecinde tanık diğer öğrencilerin öğretmen lehine ifade vermesinin ardından mahkeme tarafından öğretmenin beratına karar verildi. Karardan menün olmayan aile ise kararı temyiz ettiler.

Yargıtay 3. Ceza Dairesinden Emsal Karar

Ortaokulda görev yapan bir öğretmen, öğrencisinin ödevini evde unutması gerekçesi ile öğrenciyi yaralayacak şekilde dayak attı. Bunun üzerine hafif yaralanan öğrenci için velisi tarafından yargı yoluna başvuruldu.

1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın ilk ayağında ise sınıftaki diğer öğrencilerin öğretmen lehine ifade vermelerinin ardından mahkeme tarafından öğrenci aleyhine karar verildi. Mahkemenin bu kararının ardından ise olay Yargıtay 3. Ceza Dairesine intikal etti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından verilen emsal niteliğindeki kararda, öğrencilerin verdikleri ifadelerin sanığı kurtarmak çabası içinde olduğuna dikkat çekilmiştir.

Yargıtay Mahkeme Kararını Bozdu

1. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen somut olayda Yargıtay tarafından yerel mahkemenin verdiği karar bozuldu.

Tokadın tesiri ile yüzünü sıranın köşesine çarparak yaralandığının hastane raporu ile sabit olması ve tanık öğrencilerin mağdurun ifadelerini destekleyen beyanlarda bulunmasının, atılı suçtan yargılanan öğretmenin mahkumiyetini gerektirirken berat etmesinin yanlış olduğu ifade edilmiştir.

Öğrencisine Tokat Atan Öğretmene Yargıtay'dan Hapis Cezası

Öğrencilerin öğretmeni kurtarmaya yönelik beyanlarının dikkate alınması ve yetersiz ve yerinde olmayan gerekçe ile 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından öğretmen lehine verilen kararın bozulmasına oy birliği ile karar verildiği açıklandı.

Bu yönüyle Yargıtay tarafından emsal bir karara imza atılmış oldu.

Bu haber toplam 893 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara