Silah Kaçakçılığı Suçu - Kaç Yıldan Başlar?

Silah Kaçakçılığı Suçu - Kaç Yıldan Başlar?

Silah kaçakçılığı suçu 6136 Sayılı Ateşli Silahlar Kanunu kapsamında ele alınmıştır. Silah ticareti ve silah kaçakçılığı olarak 2'ye ayrılmaktadır. Bunun yanı sıra suç kendi arasında da farklı kollara ayrılır. Silah kaçakçılığı suçu kaç yıldan başlar? Silah kaçakçılığı suçu cezası 2019, Silah kaçakçılığı suçunun yatarı nedir? Gibi tüm sorularınızın cevabı makalemizde...

Silah Kaçakçılığı Suçu

Silah kaçakçılığı suçunun oluşması için ateşli silahın Türkiye dışında herhangi bir ülkeden, illegal yollar kullanılarak ülkeye sokulması gerekmektedir. Buna teşebbüs veya aracılık etmekte yine suçu doğuran etkenlerdir.

Mermi Kaçakçılığı

Yine ateşli silahların kullanılabilmesi için gerekli olan cephaneyi Türkiye'ye illegal yollar kullanılarak sokulmuş olması, teşebbüs edilmesi ya da aracılıkta bulunulmasıyla birlikte söz konusu mermi kaçakçılığı suçu meydana gelmektedir.

Silah Ticareti

Ülkeye illegal yollar kullanılarak bir şekilde girdirilen 6136 sayılı kanun kapsamında ateşli silah kategorisine dahil olan her türlü silahın, merminin satış işlemlerini yapan, bu satışa aracılık eden ya da satış amacıyla bunları bulunduran kişiler bu suçu işlemiş sayılır.

Silah Nakletme

Türkiye dışından illegal yollar kullanılarak ülkeye girdirilen silahların bir şekilde başka bir bölgeye nakil yani taşınma işlemini gerçekleştirmek yine buna aracılık etmek silah nakletme suçunu doğurmaktadır.

Bir diğer suç ise imalattır. Kanun çerçevesinde belirlenen kuruluşlar ve yetkiye sahip kişiler haricinde silah üretimi , mermi üretimi ya da cephane imalatı yapmak suçu "Silah imalatı suçu"nu oluşturmaktadır.

Silah Kaçakçılığı Suçu Cezası 2019

Silah kaçakçılığı suçu cezası verilirken bir çok etken değerlendirilir. Eğer bir kişi söz konusu silahları illegal yollar kullanarak ülkeye girdirir ya da girdirmeye çalışır; buna aracılık eder ya da bunları nakliye eder veya satarsa minimum 5, maksimum 12 yıl hapis cezasına çarptırılır. Minimum 500 gün, maksimum 5000 gün adli para cezası verilir.

Temel silah kaçakçılığı suçu cezası olayda başka bir ayrıntı yoksa bu şekildedir.

Eğer bu suç en az 2 kişinin ortaklığıyla gerçekleştirilmişse bu kez suçun alt sınırı 8 yıl olur. Üst sınır yine 15 yıldır. Adli para cezası ise minimum 1.000, maksimum 10.000 gün olarak verilir.

Eğer suç örgütlü silah ticareti ya da kaçakçılığı olarak ele alınıyorsa bu kez verilen cezaların 1'er kat artırılması yönünde mahkeme kararı çıkacaktır.

 

Bu haber toplam 429 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara