Sosyal Medyadan Hakaret Suçlarında Ön Ödeme Dönemi Başlıyor

Sosyal Medyadan Hakaret Suçlarında Ön Ödeme Dönemi Başlıyor
Yeni yargı paketiyle birlikte, sosyal medyada işlenen hakaret suçları artık uzlaştırma yerine ön ödeme sistemiyle çözülecek. Bu düzenleme ile suçlular, belirlenen para cezasını ödeyerek takipsizlik kararı alabilecek.

Türkiye'de yargı sistemine getirilen yeni düzenlemeyle, sosyal medyadan işlenen hakaret suçlarında büyük bir değişiklik yaşanacak. Yeni yargı paketine göre, bu tür suçlarda artık mağdur ile failin uzlaştırılması yoluna gidilmeyecek, bunun yerine suçlulara para cezası verilerek ön ödeme tebligatı çıkarılacak.

Sosyal Medyadan Hakaret" Suçlarında Ön Ödeme Dönemi Başlıyor!

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, savcılık bu suçlar için günlüğü 100 TL üzerinden para cezası belirleyecek. Para cezasının ödenmesi halinde fail hakkında takipsizlik kararı verilecek, bu da dava açılmadan dosyanın kapanması anlamına geliyor.

Yeni uygulamayla ilgili endişeler arttı. "Parasını verir, hakaret ederim" algısının oluşabileceğini belirtti. Yerel seçimlerden önce yürürlüğe girmesi beklenen bu düzenleme, sosyal medyada işlenen hakaret suçları için getirilecek yeni yargılama modeliyle ilgili tartışmaları da beraberinde getirdi.

Türk Ceza Kanunu'nda yapılacak değişiklikle, bu suçlar uzlaştırma kapsamından çıkarılıp ön ödeme kapsamına alınacak. Şüphelinin kimliği tespit edilip ön ödeme belgesi gönderilecek ve bu belgedeki tutar, üç eşit taksitte ödenebilecek. Ön ödemenin yapılması durumunda savcılık tarafından otomatik olarak takipsizlik kararı verilecek, bu şekilde fail hakkında ceza davası açılmayacak.

Ön ödeme sürecinde mağdurun rızası aranmayacak ve ön ödeme şartını 10 gün içinde yerine getirenler hakkında savcılıkça otomatik takipsizlik kararı verilecek. Bu düzenlemenin, sosyal medya üzerinden işlenen hakaret suçlarına karşı yeni bir mücadele yöntemi olarak değerlendirilmesi bekleniyor, ancak uygulamanın getireceği sonuçlar ve olası yan etkiler üzerinde tartışmalar devam ediyor.

Bu haber toplam 559 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara