Tehdit Suçu Cezası - Sözlü Tehdidin Cezası Nedir?

Tehdit Suçu Cezası - Sözlü Tehdidin Cezası Nedir?

Tehdit suçu cezası ve sözlü tehdidin cezası İnternet'te en çok aratılan hukuki sorulardan biri olmaktadır. Peki tehdit suçu cezası nedir? Kaç ay veya yıl ceza verilir? İşte tehdit suçuyla ilgili detaylar...

Tehdit etmek fiili, herhangi birinin gözünü korkutmak, tehlikeli bir durum yaratmak olarak tanımlanmaktadır. Eğer mağdur kişinin karar verme ya da özgür hareket etme hakları kısıtlanmışsa tehdit suçu ortaya çıkıyor.

Tehdit suçu, mağdurun iç huzurunu bozarak; mağdur şahsı endişeye ve korkuya düşürmektedir. Bu sebepten dolayı tehdit suçu "Ferdi Hürriyet Aleyhine Karşı İşlenen Suçlar" sınıfında yer almaktadır.

Tehdit suçunun birçok detayı bulunmaktadır. Direkt olarak sözlü yapılabilir, silahla yapılabilir, kişinin kendini gizleyip tanınmayacak bir hale getirmesiyle olabilir, mektupla olabilir, birden fazla kişiyle yapılmış olabilir, suç örgütleri tarafından oluşturulan güçlerle edilmiş olabilir.

Tehdit Suçu Cezası

Eğer tehdit suçu kendisinin ya da yakının hayatına, vücut ya da cinsel dokunulmazlığı ele alınarak bunlara bir saldırı gerçekleştirilecek olduğunu söylemek suretiyle yapılmışsa kişinin alacağı cezanın alt sınırı 6 ay, üst sınırı ise 2 yıldır.

Malvarlığı kapsamında zarar getirmek ya da açık bir kötülük edileceğinin bildirilmesiyle gerçekleştirilmişse, mağdurun şikayetine bağlı olarak verilecek ceza 6 aya kadar olacak ya adli para cezasına çevrilecektir.

Eğer tehdit suçu yukarıda bahsettiğimiz üzere silahla veya diğer şekillerde işlenmişse alt sınırı 2, üst sınırı 5 yıl hapis cezasına karar verilir. Yani bu şekilde tehdit eden bir kişi 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılır.

Tehdit amacı güderek kasten öldürme, kasten yaralama ya da mal varlığına zarar verme suçu meydana gelmişse, tehdit suçunun yanında bu suçların cezası da cezaya eklenir .Fakat sadece "tehdit" dosyasından verilecek ceza budur.

 

 

Bu haber toplam 212 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara