Uyuşturucu İle Yakalanmanın Cezası Nedir?

Uyuşturucu İle Yakalanmanın Cezası Nedir?

Uyuşturucu İle Yakalanmanın Cezası Nedir? Uyuşturucu madde ile yakalanan bir kişinin cezasını; yakalandığı esnada üzerinde bulunan uyuşturucu madde miktarı belirlemektedir.

Uyuşturucu madde bulundurmak ile uyuşturucu madde ticaretini yapmanın cezaları farklıdır. Uyuşturucu madde ticaretini yapmak uyuşturucu madde bulundurmaya göre daha ağır cezaları olan bir suçtur.

Uyuşturucu Ceza Maddeleri

Uyuşturucu suçlarının cezaları, Türk Ceza Kanunları kapsamında 2019 yılı içinde bazı maddeleri değişmiştir. Uyuşturucu madde suçları ve cezaları 2019 yılı güncel yasal kanunlarını sizinle paylaşıyoruz.

Uyuşturucu Suçları TCK Maddeleri

Uyuşturucu suçlarının yeni ceza kanunları, şunlardır:

 • Uyuşturucu ticareti cezası, uyuşturucu maddeleri, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı şekilde; ithal, ihraç, imal eden kişiler 20 ila 30 yıla kadar hapis cezası alır. Ayrıca, 21 bin gün kadar adli para cezası alınır.
 • Uyuşturucu maddelerini ruhsatsız şekilde; satan, yataklık eden, başka bireylere kullandıran vb. kişilere, 10 yıl hapis cezası verilmektedir. Yirmi bin gün civarında da adli para cezası verilir. Uyuşturucu maddelerinin, çocuklara satılması, kullandırılması halinde hapis cezası 15 yıl civarındadır.
 • Birkaç kişi tarafından yapıldıysa, ceza süresi yarı oranında, örgüt işi ise ceza süresi bir kat artar.
 • Resmi kurumların izniyle uyuşturucu ticareti yapan; ithal, ihraç eden, satan vb. kişilere de 8 yıl hapis ve de yirmi bin gün kadar adli para cezasına çarptırılır.

Uyuşturucu Madde İle Yakalanan Bir Kişinin Uyuşturucu Ticareti Yapmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kişinin uyuşturucu maddeyi kişisel kullanım için bulundurup, herhangi bir şekilde ticaretini yapmadığını belirleyebilmek için bakılanlardan bazıları şunlardır:

 • Kişinin üzerinde bulunan uyuşturucu maddenin miktarı
 • Kişinin fiziksel yapısı
 • Kişinin ruhsal durumu
 • Kişinin üzerinde bulunan uyuşturucu maddenin niteliği, cinsi ve kalitesi

Her uyuşturucu ve uyarıcı maddenin kişiler için belirli bir kullanım miktarı vardır. Dolayısı ile öncelikle kişi ve üzerinde bulunan uyuşturucu madde baz alınarak bu miktar tespit edilir ve kişinin üzerinde bulunan uyuşturucu maddenin miktarı ile karşılaştırılır

. Örneğin; kişisel kullanım için bir kişi günlük 3-4.5 gram arası bir esrarı üzerinde bulunması suç ama ticaret kapsamına girmez. Günlük kullanım miktarına göre hesaplanan yıllık kullanım miktarından fazlasını kişi üzerinde bulunduruyor ise uyuşturucu ticaretinden ceza alır.

Uyuşturucu Hapis Cezası - Uyuşturucu cezaları kaç yıl

Uyuşturucu suçu kaç yıl hapis alır, kullanım amacı ve bireyin sabıka kaydı kapsamında değerlendirir. Uyuşturucu cezaları kaç yıl, TCK kanunu dahilinde, 10 yıl ile 30 yıla kadar hapis cezası bulunur. İlk defa kullanan, sabıkası temiz olan kişilere yasal hakkı olan tedavi hakkı tanınır. Yasal sürece uyarsa, kamu davasına tabii tutulmaz.

TCK Yeni Yasa Kapsamı 2020

2020 yılına ait güncel Türk Ceza Kanunları, öz haliyle şunlardır:

 • Uyuşturucu ticareti cezası kapsamında; ruhsatsız ya da ruhsata aykırı ithal, ihraç eden ve imalini yapanlar 20 - 30 yıla kadar hapis, yirmi bin gün adli para cezası alır.
 • Ruhsatsız şekilde, ülke içinde satan, saklayan, sevk eden ve kabul edenler vb. 10 yıla yakın hapis alır. Ayrıca, adli para cezası alır. Küçük çocuklara satılması, kullandırılması halinde hapis cezası 15 yıldan az olmaz.
 • Suç birkaç kişi tarafından işlendiğinde, ceza yarı oranında artar. Örgüt ise işlenen suçun cezası bir kat artmaktadır.
 • Resmi kurumlar tarafından; üretimi, kullanımı reçeteye bağlı onaylanan kişilere, aynı hükümler uygulanır. Ama cezası yarıya iner.

Uyuşturucu Hap Cezası Nedir?

Uyuşturucu hapın cezasının ne olduğu kişinin suçuna göre değişiklik göstermektedir. Eğer kişi uyuşturucu hapı sadece kullanıyor ve bulunduruyor ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapsi istenir. Bu hapis cezasının 5 yıl kadar ertelenmesini kişi talep edebilir. Bu durumda kişiye bu 5 yıl içerisinde 1 yıl kadar bir süre denetimli serbestlik verilir.

Belirlenen sürelerde kaçmadığına dair bir imza vermesi gereklidir. Bu denetimli serbestlik savcılık tarafından 3 ay süre ile uzatılabilir. Toplamda denetimli serbestlik süresi maksimum 1 yıl uzatılabilir. Kişi 5 yıl ertelenen bir cezası olduğu için bu süre zarfında uyuşturucu tedavisi görür ve herhangi bir suç işlememesi gereklidir.

Uyuşturucu Hap Satışının Cezası Nedir?

Uyuşturucu hap satışını yapan bir kişiye minimum 10 yıl hapis cezası verilmektedir. Aynı zamanda uyuşturucu maddeyi imal edip, herhangi bir ülkeye ihraç veya ithal eden kişi ise 20 ile 30 yıl arasında bir hapis cezasına çarptırılır.

Kişinin uyuşturucu madde satışını yaptığı yer de cezasının belirlenmesin de önemlidir. Okulda uyuşturucu hap satarken yakalanan biri köhne bir yerde uyuşturucu hap satarken yakalanan birine göre daha fazla ceza alır.

Bu haber toplam 422 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara