Uyuşturucu ile Yakalanmanın Cezası Nedir?

Uyuşturucu ile Yakalanmanın Cezası Nedir?

Uyuşturucu ile Yakalanmanın Cezası Nedir?

Esrar, eroin, kokain gibi uyuşturucu madde ya da uyarıcıyı, kişisel kullanım amacıyla satın almak ya da üzerinde ya da evinde bulundurmak ya da kabul etmek TCK’nın 191 maddesi uyarınca suç kabul edilmektedir.

Kişisel kullanımı aşacak ölçülerde uyuşturucu maddesi ile yakalanma durumunda uyuşturucu madde ticareti suçu yaptırımı uygulanır.

Uyuşturucu ya da uyarıcı madde kabul eden, satın alan, bulunduran ya da kullanan bir kişinin yakalanması durumunda, 2 ile 5 yıl arasında değişen hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

Okul, yurt, kışla, ibadethane, hastane, tedavi, eğitim, askeri ve sosyal amaçlı toplanılan bina ve tesislerin ya da bu gibi kurum ya da tesislerin tel örgü, çevre duvarı ya da benzeri engel ve ya işaretler ile belirlenen hudutlarına 200 metre yakın bir alanda kişisel amaçlı kullanma, bulundurma, satın alma suçu ise 3 yıl ile 7,5 yıl arası hapis cezasına tabidir.

Uyuşturucu ile Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

Uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullanarak trafiğe çıkmak da cezai yaptırıma tabidir.

Trafikte uyuşturucu ile yakalanmanın cezası gereği, uyuşturucu aldığı tespit edilen sürücüye 3600 TL’lik idari para cezası uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra, sürücü belgesine de el konulmaktadır.

Bu haber toplam 240 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara