Uyuşturucu Kullanmanın Cezası Nedir? - Hapis Cezası Var mı?

Uyuşturucu Kullanmanın Cezası Nedir? - Hapis Cezası Var mı?

Uyuşturucu günümüzün en büyük problemlerinden biri haline gelmiştir. Dünya genelinde yüzbinlerce örnek vaka olmasına karşılık ne yazık ki bir türlü önüne geçilemeyen uyuşturucu kullanımı her geçen gün artmaktadır. Google arama istatistikleri de yine bunu doğrular nitelikte. Nitekim "uyuşturucu kullanmanın cezası nedir?" sorusu Google'da hukuk alanında en çok aratılan konulardan birisi olarak öne çıkıyor. Uyuşturucudan uzak durulması gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

Uyuşturucu Kullanmanın Cezası

Türk Ceza Kanunu 191. maddesinin 1. fıkrasına bakıldığında açık bir şekilde "kullanmak amacıyla uyuşturucu ya da uyarıcı herhangi bir madde satın alan, söz konusu maddeleri herhangi bir şekilde kabul eden, üzerinde bulunduran kişi" hakkında alt sınır 2, üst sınır 5 yıla kadar hapis cezası verilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Bireysel amaçla uyuşturucu yada herhangi bir uyarıcı maddeyi bulundurmak, satın almak ya da kabul etmek; Türk Ceza Kanunu 188. maddesinde yer alan uyuşturucu ticaretinden farklı bir suçtur. Madde 188'de olduğu gibi ağır suç sınıfında değildir.

Uyuşturucu Kullanmak - Hapis Cezası Var mı?

Türk Ceza Kanunu'nun 191. maddesinin 2. 3. ve 4. fıkralarına göz atıldığında;

Bu suç sonucunda başlatılan soruşturma kapsamında şüpheliyle ilgili olarak Ceza Muhakeme Kanunu'nun 171. maddesinde yer alan şartlar aranmadan, 5 yıl süreyle kamu davası açılmasının ertelenmesi yönünde karar çıkar.

Soruşturmayı başlatan savcı bu durum karşısında şüpheli şahsı kendisine verilen 5 yıllık erteleme süreci içerisinde kendisine yüklenen her türlü sorumluluğa uygun davranmadığı, koyulan yasakları çiğnediği takdirde kendisi bakımdan ortaya çıkacak sonuçları birer birer söyler ve uyarıda bulunur.

Erteleme süresi boyunce hakkında karar verilen şahıs hakkında en az 1 yıl süreyle denetimli serbestlik tedbiri alınır. Bu süre Cumhuriyet savcısı tarafından verilen kararla birlikte 3'er aylık periyotlar dahilinde maksimum 2 yıla çıkarılabilir. Hakkında denetimli serbestlik tedbiri koyulan şahıs, eğer gerek görülürse bu süreçte tedaviye tabi tutulur.

Eğer kişi erteleme süresi içerisinde kendine yüklenen sorumluluklar ya da uygulanmakta olan tedaviye uygun davranmamakta ısrarcı olursa, tekrar kullanma amacıyla uyuşturucu madde bulundurursa, ya da kullanmış olursa erteleme süresi yanar ve hakkında kamu davası açılarak 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası veriliyor.

Bu haber toplam 248 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara