Yargıtay Yabancı Alışveriş Sitelerinden Alınan Ürünlerin Satışını Kaçakçılık Saydı

Yargıtay Yabancı Alışveriş Sitelerinden Alınan Ürünlerin Satışını Kaçakçılık Saydı

Yargıtay Yabancı Alışveriş Sitelerinden Alınan Ürünlerin Satışını Kaçakçılık Saydı. Yurt dışında faaliyet gösteren alışveriş sitelerinden ithal edilen ürünlerin Türkiye’de vergisiz satışı kaçakçılık sayıldı.

Yargıtay 7. Ceza Dairesi tarafından verilen karar birçok kişi için emsal niteliği taşıyor. Söz konusu kararın verilmesine neden olan somut olayda ise e – bay üzerinden satın aldığı ürünleri, vergi ödemeden yurt içinde bir internet sitesi üzerinden satış yapan kişi neden oldu.

İnternet üzerinden satış yapan ABD’li e – bay alışveriş sitesi üzerinden, çoğunluğu kameradan oluşan yaklaşık 485 elektronik eşyayı ithal eden kişi, her bir eşya için belirlenen 150 Euroluk posta gümrük muafiyeti sınırını geçmediği için gümrük vergisi ödemedi. Getirdiği ürünleri yurt içinde bir site üzerinden satan kişi hakkında bunun üzerine emsal niteliğinde bir karar imza atıldı.

Satıcı Hakkında Kamu Davası Açıldı

İnternet üzerinden yabancı bir alışveriş sitesinden aldığı elektronik ürünleri Türkiye’de vergisiz olarak satan kişi hakkında, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında kamu davası açıldı. Asliye Ceza Mahkemesinde görülmeye başlayan davada sanığın beraat etmesinin ardından karar temyize gitti.

Söz konusu davada yurt dışından getirttiği ürünlerin sayısının fazla olması ve vergi ödememesi nedeniyle sanık hakkında, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adli para cezası maddesi uyarınca açılan dava böylece Yargıtay 7. Ceza Dairesine intikal etti.

Yargıtay Yerel Mahkeme Kararını Bozdu

Yargıtay 7. Ceza Dairesi tarafından incelenen davada, ithal ettiği eşyayı ithalat amacı dışında ve ticari amaçla üçüncü kişilere satıldığı ifadeleri dikkat çekti. İnternet üzerinden satın aldığı ürünlerin satışını vergi ödemeden gerçekleştiren sanık hakkında Yargıtay tarafından açıklanan gerekçede, yerel mahkeme tarafından sanığın mahkûmiyeti yerine beraat etmesine karar vermesinin yasalara aykırı olduğu ifade edildi.

Yargıtay tarafından verilen emsal kararda böylelikle yabancı internet sitelerinden vergi muafiyetini ihlal ederek ürün satışı yapmak kaçakçılık olarak sayıldı. Benzer durumda olan birçok kişi için Yargıtay 7. Ceza Dairesinin bu kararı emsal niteliği taşıyor. Vergi ödemeden e – bay üzerinden ürün alan ve satışını yurt içinde gerçekleştiren kişi hakkında böylece kaçakçılık suçunun işlendiği ifade edildi. 

Bu haber toplam 150 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara