Yargıtay’dan Emsal Karar! O Mesaj Cinsel Taciz Olarak Değerlendirildi

Yargıtay’dan Emsal Karar! O Mesaj Cinsel Taciz Olarak Değerlendirildi

Yargıtay’dan Emsal Karar! O Mesaj Cinsel Taciz Olarak Değerlendirildi. Yargıtay’dan bir emsal karar daha geldi. Whatsapp üzerinden yazılan bir mesaja dair, oldukça konuşulacak bir karar alan Yargıtay; “Selam seni ve kalbini nasıl kazanabilirim” mesajını cinsel taciz olarak nitelendirdi. Karar; emsal niteliği taşımasıyla gündem oldu.

“Kişilerin huzur ve sükununuz bozma” suçu

Yargıtay, Whatsapp uygulaması üzerinden iletilen “Slm seni ve kalbini nasıl kazanabilirim” mesajının, cinsel taciz suçunu oluşturduğuna dair karar verdi. Dünya’nın en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp üzerinden gönderilen bu mesaj sebebiyle “kamu davası” açılmasına karar verilen sanığa “kişilerin huzur ve sükununuz bozma” suçundan da hapis cezası verildi.

“Cinsel taciz” suçu

Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen hükmün temyizi üzerine dosyayla ilgili görüşme yapan Yargıtay 18. Ceza Dairesi, oldukça dikkat çekici bir bozma kararı altına imza attı.

Sanığın olay tarihi içerisinde ilettiği “Slm, seni ve kalbini nasıl kazanabilirim” mesajının, TCK 105/1 ve 105/2-d maddesinde geçen “cinsel taciz” suçunu oluşturduğu gözetilmeden “kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçundan hüküm verilmesi sebebiyle yerel mahkeme tarafından verilen kararı bozma kararı aldı.

Yargıtay’dan Emsal Karar! O Mesaj Cinsel Taciz Olarak Değerlendirildi

Verilen kararda aynı zamanda sanıkla ilgili olarak “cinsel taciz” suçu sebebiyle kamu davası açıldığı, sanığın gerçekleştirdiği bu eylemin soruşturma aşamasında uzlaşma çerçevesi dahilinde olmadığı fakat yapılan yargılamanın sonucunda sanığın eyleminin “uzlaştırma” kapsamına giren kişilerin “huzur ve sükununu bozma” suçu olarak onay verildiği hatırlatıldı.

TCK’nın 253 ve 254. Maddeleri uyarınca uzlaşma hükümlerinin uygulanması gerektiğine dair vurgu yapılan söz konusu kararda; sanığın hukuksal durumunun bu hükümlerin sonucuna göre belirlenmemesinin, bozma kararının gerekçesi olduğu ifade edildi.

Cinsel Taciz suçu ve cezası Nedir?

Bir kişi cinsel amaçlı olarak taciz ederse, cinsel taciz nedeniyle mağdur şikayetçi olursa, 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına veya adli para cezasına çarptırılır.

Suçun çocuğa karşı işlenmesi durumunda 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Bu haber toplam 464 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara