Yargıtay'dan Emsal Karar! Yalaka Sözü Hakaret Sayıldı

Yargıtay'dan Emsal Karar! Yalaka Sözü Hakaret Sayıldı
Asliye Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada şüphelinin beraat etmesinin ardından olay Yargıtay’a kadar gitti. Yargıtay’dan ise ‘’yalaka’’ yorumunu yapan kişi hakkında kötü haber geldi. Yalaka Sözü Hakaret Mi?

Yargıtay'dan Emsal Karar! Yalaka Sözü Hakaret Sayıldı. Yargıtay 18. Ceza Dairesi emsal niteliğinde bir karara imza attı. Bir internet sitesinde yer alan haber için ‘’yalaka’’ ifadelerini kullanan kişi mahkemeye verildi. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada şüphelinin beraat etmesinin ardından olay Yargıtay’a kadar gitti. Yargıtay’dan ise ‘’yalaka’’ yorumunu yapan kişi hakkında kötü haber geldi.

İnternet üzerinden yayın yapan bir haber sitesinde paylaşılan haberin altına, ‘’yalaka olmuşsun’’ yorumunu yapan kişi hakkında kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle dava açıldı. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada ise sanık tarafından yapılan savunmaya itibar edilerek beraat kararı verildi. Bunun üzerine olay Yargıtay’a kadar uzandı.

Yargıtay ‘’Yalaka’’ Sözünü Hakaret Saydı

Asliye Ceza Mahkemesine kendisine hakaret ettiği gerekçesi ile başvuru yapan mağdur, ‘’yalaka olmuşsun’’ yorumunu yapan kişiye açtığı davada istediği sonucu alamadı. Sanığın savunmasına itibar eden mahkeme tarafından beraat kararının verilmesinin ardından davacı tarafından bu karar üst mahkemeye taşındı.

Yargıtay 18. Ceza Dairesine giden davada, Yargıtay ilgili dava dairesi tarafından benzer durumda olan herkes için emsal niteliğinde bir karar verildi. Yargıtay ilgili dava dairesi tarafından yapılan incelemede ‘’yalaka’’ sözcüğü hakaret olarak sayıldı. Yargıtay’ın bu kararının ardından mahkeme tarafından verilen beraat kararı bozuldu.

Yargıtay'dan Emsal Karar! Yalaka Sözü Hakaret Sayıldı
Yargıtay'dan Emsal Karar! Yalaka Sözü Hakaret Sayıldı

Hükmün Bozulmasına Karar Verildi

Yargıtay 18. Ceza Dairesinin devreye girmesinin ardından kendisine internet üzerinden ‘’yalaka’’ yorumunu yapan kişi hakkında dava açan mağduru sevindiren haber geldi. Yargıtay tarafından verilen kararda: Yorumun muhatabının katılan olması ve söz konusu ifadeyi katılanın onur, şeref ve itibarını rencide edici boyutta olması nedeniyle, suçtan kurtulmaya yönelik sanığın savunmasına itibar edilerek, yerinde olmayan gerekçeye bakılarak verilen beraat kararının ilgili yasağa aykırı olduğu ifade edildi.

Mahkeme tarafından sanığın suçtan kaçmaya yönelik savunmasına itibar edilmesi nedeniyle verilmiş olan beraat kararının yasaya aykırılık teşkil etmesi nedeniyle söz konusu hükmün Yargıtay tarafından oy birliği ile bozulmasına karar verildi. Yargıtay 18. Ceza Dairesi tarafından hükmün bozulmasının ardından ‘’yalaka’’ ifadesinin hakaret sayılmasına ilişkin emsal niteliğinde bir karara imza atılmış oldu.

Bu haber toplam 601 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara