Yaşlı vatandaşı videoya çeken kişi hakkında flaş karar!

Yaşlı vatandaşı videoya çeken kişi hakkında flaş karar!

Yaşlı Vatandaşı Videoya Çeken ve Rahatsız Eden Kişi Hakkında Emsal Karar.
Yaşlı vatandaşı videoya çeken kişi hakkında flaş karar!

Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği emsal niteliğinde bir karara imza attı. Hastaneye gitmek için sokağa çıkan vatandaşa zulmeden ve bunu videoya çekerek sosyal medyadan paylaşan kişi hakkında 15 gün evden çıkmama kararı verilerek emsal bir karar verilmiş oldu. Son dönemde Koronavirüs salgını nedeniyle ileri yaştaki vatandaşların dışarı çıkmasının kısıtlanmasının ardından gelişen olay, birçok kişinin tepkisini çekti.

Yaşlı vatandaşı videoya çeken kişi hakkında flaş karar!

Kendisini polis olarak tanıtan ve hastaneye gitmek isteyen yaşlı adama yaptıklarını videoya çeken kişinin aldığı ceza emsal niteliği taşıyor. Görüntülerin sosyal medya üzerinden yayılmasının ardından konuya ilişkin soruşturma başlatılmıştı. Kısa sürede yakalanan ve adliyeye sevk edilen adam, Kamu görevini usulsüz üstenilmesi suçundan soruşturma gördü.

Yaşlı vatandaşı videoya çeken kişi hakkında flaş karar!
Yaşlı vatandaşı videoya çeken kişi hakkında flaş karar!

15 Gün Evden Çıkmama Kararı

Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği, hastaneye gitmek isteyen yaşlı bir vatandaşa karşı yaptığı onur kırıcı davranışları sosyal medya üzerinden yayınlayan şahıs hakkında emsal niteliğinde bir karara imza attı. Konun sosyal medya üzerinden yayılmasının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafında Kamu Görevini Usulsüz Üstenilmesi suçundan başlatılan soruşturma kapsamında, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, M.T.E. hakkında 15 süreyle evini terk etmeme cezası verdi. Bunun yanı sıra sürenin tamamlanmasının ardından bu kişinin haftada iki gün ikametinde bulunan en yakın huzurevine ziyarete gitmesine hükmetti.

Birçok açıdan emsal teşkil eden bu karar sosyal medya üzerinden birçok kişi tarafından da beğeniyle karşılandı. Yaşlı adama yapılanlarına ardından sosyal medya üzerinden birçok kişi tarafından yaşlı adam destek gördü.

Adalet Bakanlığından Açıklama

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada mahkeme tarafından verilen karar paylaşıldı. Salgın riskinden sonra büyüklerin kıymetini anlaması için huzurevi ziyareti yapması ve 15 gün konutundan çıkmama cezası aldığını ifade eden bakan Gül, yaşlı adama desteklerini de belirtti.

Anakara 1. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından alınan emsal niteliğindeki karar, benzer birçok konu için uygulama alanı bulabilir. Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de birçok alanda farklı yenilikler yapılmaya devam ediyor. Yargıda da benzer emsal Koronavirüs kararları verilmeye başladı.

Bu haber toplam 227 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara