Araç Kilometre Düşürme Suç Mu?

Araç Kilometre Düşürme Suç Mu?

Araç Kilometre Düşürme Suç Mu?

Araç kilometresini düşüren vatandaşlar, yasal olarak suç işlemiş sayılır. Özellikle ikinci el araçlarda kilometrelerin düşürülüp satılması satın alanları mutlu etse de  satışı yapan kişiler, yasal olarak cezai işlemlere tabii tutulur.

Aracın kilometresinin düşürülüp satılması dolandırıcılık suçuna girdiğinden dolayı aracın bu şekilde kilometresini düşürüp satan kişiler, yasal olarak mahkeme önünde yargılanır.

Hangi Durumlar Göz Önünde Bulundurulmalı?

İkinci el araba satın alacak vatandaşların bazı konularda dikkat etmesi gereken unsurlar vardır.

Özellikle ikinci el araçların satılmasında kilometre düşürülmesi yaygın olarak meydana gelir. Böyle bir durumla karşılaşan vatandaşların direkt olarak yetkili mahkemelere gidip arabayı bu şekilde satan kişi hakkında dava açılması için gerekli işlemleri yapmaları gerekir.

Aşağıda ikinci el satın alacak kişilerin kilometresinin düşürülüp satışının yapıldığı arabaları alırken dikkat etmeleri gereken noktalar sırasıyla açıklanmaktadır:

  • İkinci el araç satın alacak vatandaşların dolandırıcılıklara maruz kalmamaları için arabayı satın alırken satın aldığı kişiden arabanın bakım ve onarımlarının yapıldığına dair bir belgeyi istemeleri gerekir.
  • Bunun dışında ikinci el araba satın alan kişilerin arabayı satın aldıktan sonra arabayı servise teslim ederek bütün kontrollerini yaptırmaları gerekir. Böylece arabanın kilometresinin düşürülüp düşürülmediği kolay bir şekilde öğrenilir.
Araç Kilometre Düşürme Suç Mu?
Araç Kilometre Düşürme Suç Mu? Avukat ve Danışma

Araç Kilometre Düşürme Suç Mu? Dava Nasıl Açılır?

İkinci el araç satın alan vatandaşlar, belli bir süre sonra araçlarının kilometresinin düşürüldüğünü fark ettiklerinde aracı satan kişiye yetkili mahkemeye giderek dava açabilir.

Davanın sonucunda dolandırıcılık yapan satıcı, büyük cezalara çarptırılarak mahkeme huzurunda yasal olarak yargılanır. Bu sayede dolandırıcılar, mağdur olan tarafın maddi olarak zarara uğramasından dolayı da maddi tazminat ödeyerek oluşturdukları maddi kayıpları karşılamış olur.

Mağdur olan vatandaşların davayı açabilmesi için verilen süreyi kesinlikle geçirmemesi gerekir.

Araç Kilometre Düşürme Suçu Ceza Davası Ne Kadar Sürer?

Vatandaşlar ikinci el araç aldıkları zaman belli zamandan sonra aracın kilometresinde düşürülme olduğunu anladıkları zaman mahkemeye başvurarak satıcı hakkında dava açabilme hakkını elde eder.

Vatandaşların araç kilometresi düşürme davasını karşı tarafa açmaları için belli bir sürenin geçmemesi gerekir. Vatandaşların karşı tarafa açacakları davanın süresi toplamda 2 yıl olarak belirlenir.

Bu 2 yıl süre içinde vatandaşların aldıkları araçların kilometresi düşürülmüşse, karşı tarafın yasa dışı işlemlerle aracı satmasından dolayı gerekli cezai işlemleri alması için mahkemelere başvurular yapılmalıdır.

Davanın süresinin geçirilmesi durumunda mağdur olan taraf bir daha hiçbir şekilde karşı tarafın yargılanması için başvuruda bulunamaz ve başvuruları mahkeme tarafından geri çevrilir.

Mağdur olan taraf mahkemeye gidip satıcının cezalandırılması için gerekli sebepleri ve delilleri gösterdikten sonra mahkeme mağdur tarafın lehine karar vererek 1 yıl içerisinde mahkemenin kesin bir sonuca bağlanma olayını gerçekleştirir. Böylece mağdur taraf karşı tarafın icra takip işlemi ile yargılanmasını talep ederek haciz işlemlerine başlanılması için gerekli işlemlerin uygulanması için adımları atar.

Bu haber toplam 383 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara