Yargıtay, Seni Paramla Satın Alırım Sözünü Hakaret Saymadı

Yargıtay, Seni Paramla Satın Alırım Sözünü Hakaret Saymadı

Yargıtay, Seni Paramla Satın Alırım Sözünü Hakaret Saymadı. Kocaeli’de yaşanan ilginç bir tartışma mahkemeye taşınmış, açılan hakaret davası ise Yargıtay’a gitmişti. Yargıtay’ın kararına göre ise tartışmada kullanılan ve davaya konu olan “Seni paramla satın alırım,” ifadesi hakaret olarak görülmedi.

Olay için hakaret taşımadığına karar getiren Yargıtay, mahkemenin verdiği kararı bozarak, ifadenin hakaret anlamı taşımadığını, küçük düşürücü bir içeriğe sahip olmadığını belirtti. Böylece yerel mahkeme kararı bozularak, hakaret cezası düşmüş oldu.

“Seni Paramla Satın Alırım”

Olay Kocaeli’nin Körfez ilçesinde tartışma yaşayan iki kişi arasında gerçekleşmişti. Tartışma sırasında taraflardan birisinin “cebinizde beş kuruş paranız yok, gelip burada konuşuyorsunuz,” demesi üzerine karşısındaki “Seni paramla satın alırım,” ifadelerini kullanmıştı. Bu ifadenin hakaret olduğunu düşünen kişi ise olayı mahkemeye taşımıştı.

Körfez 2. Asliye Ceza Mahkemesinin baktığı davada kullanılan “Seni paramla satın alırım,” ifadesini kullanan sanığa, hakaret suçundan ötürü ceza verildi. Sanık ise bu cezanın doğru olmadığını belirterek karara itiraz etti. İtiraz kararına bakan Yargıtay 18. Ceza Dairesi ise yerel mahkemenin vermiş olduğu kararı emsal taşıyacak şekilde bozmuş oldu.

Hakaret Değil Kaba Hitap

Yargıtay’ın yerel mahkemenin kararını bozması ise eylemin hakaret değil, kaba hitap olduğu şeklinde değerlendirildi. Hakaret yüzünden verilecek cezaların, kişilerin onur, şeref ve saygınlığına gölge düşüren durumlarda verildiği belirtildi. Hakaret suçunun oluşması için ise kişinin küçük düşürülmesi gerektiğine yönelik kasıtlı eylemlerin yapılması gerektiği ifade edildi.

Kararda kişiler için kullanılan her kaba ya da rahatsız edici sözün hakaret kapsamında değerlendirilemeyeceği ve sözlerin açık bir şekilde onur, aile, şeref ya da saygınlığı rencide edecek nitelikte somut bir fiil ya da olgu taşıması gerektiği belirtildi.

Bu bakımdan sövmek fiili ile karşılanan durumun yaşanması gerektiğini söyleyen Yargıtay, söz konusu davada sanığın kullanmış olduğu “seni paramla satın alırım,” sözlerinin hakaret değil, kaba hitap olduğuna hükmetti. Kullanılan sözde onur, şeref ve saygınlık gibi alanlarda rencide edici boyutta bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Yargıtay, hakaret suçu için bu sözün bir örnek teşkil etmediğini belirterek, mahkeme tarafından verilen cezayı iptal etti.

Bu haber toplam 159 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara