Atla

Hakaret Nedeniyle Boşanma


Hakaret Nedeniyle Boşanma

Hakaret Nedeniyle Boşanma

Hakaret Nedeniyle Boşanma

Eşe hakaret Tük Medeni Kanunu 166. Maddesinin I fıkrasına göre boşanmaya konu olabilecek davranışlar arasındadır. Boşanma eşlerin çeşitli nedenlere dayanması koşuluyla, evlilik birliğini sürdürmekten vazgeçmeleri olarak tanımlandığı gibi, evlenmek gibi bir hukuki süreçtir ve eşlere tanınmış haktır.

Bununla beraber boşanmanın uygun görülebilmesi için, haklı en az bir nedene dayanması gerekir. Hakaret bu nedenler arasında yer alır.

Sözlü olarak hakaretin davaya konu olduğu gibi, e-posta, sms, sosyal medya ve benzeri dijital ortamlarda yazılı olarak yapılan hakaretlerde davaya konu olabilir. Bir veya daha fazla defa hakarete maruz kalan eşin bu durumu ispatlaması istenir. Bu aşamada şahitlik ve dolayısıyla şahitler önem kazanır.

Eşe hakaret, boşanma sebepleri arasında son yıllarda giderek daha fazla artış gösteren bir nedendir ve Yargıtay giderek daha fazla hakaretin kendi ve tek başına boşanma sebebi olduğuna dair ilgili karar almaktadır.

Genel olarak bilinen hakaretin boyutu ve niteliği olarak biliniyor olsa da, bu tür davalarda hakaretin ispatlanabilmesi daha önemlidir. Yani hakaretin azlığı veya çokluğundan ziyade, hakaretin edildiği eşlerden biri tarafından kanıtlanmalıdır. Bu durum tanıkların bu tür davalarda en önemli unsur olmalarına sebep olur.

Hakarete maruz kalmış olan eşin dava sürecinde, hakarete maruz kaldığını tanıklar aracılığıyla ispatlaması beklenir. Bu aşamada davacı kişi, yakın çevresinden veya yakın akrabalarından duruma veya durumlara tanık olmuş kişileri tanık olarak seçebilir.

Hakaretin niteliği konusunda herhangi bir sınırlandırma olmadığı gibi, eşlerin birbirlerine karşı hakaret etmeleri ve bu durumun ispatlanması da boşanma nedeni olarak kabul edilir.

Hangi hakaretler Boşanma Sebebi Olarak Sayılır?

Hakaretin niteliği, türü, azlığı, çokluğu ve benzeri bir sınırlandırma yoktur. Eşlerden birinin hakaret içeren bir sözü sarf etmesi veya yazılı olarak yapması boşanma sebebidir.

Buna paralel eşlerin birbirlerine hakaret etmesi ve hatta 3. Bir kişinin eşine hakaret etmesine izin vermek de boşanma sebebidir. Söz konusu durumun ve hakaret edildiğinin herhangi bir tanık veya belge yoluyla kanıtlanması halinde tek başına boşanma kararının uygulanması için yeterlidir.

Hakarete Dayalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Eşlerden birinin ikametinde olduğu aile Mahkemelerine başvurarak açılabilen bu tür davaların sonucunda boşanma kararının yanı sıra, hakareti eden tarafla ilgili cezai karar alınabilir. Yanı sıra eşlerin birbirlerine hakaret ettiğinin belirlenmesi durumunda, her iki taraf veya taraflardan biri içinde cezai işlem uygulanabilir.

Hakimin vicdani karar yetkisine göre boşanma gerçekleştiği gibi, tazminat ve nafaka tayini de yapılabilir. Bu tür davalar da hakaretin Mahkemenin kabul edebileceği şekilde ispatlanabilmesi en önemli unsurdur.

Konuyla ilgili uzmanlaşmış avukatların bu tür davalarda daha kolay ve daha olumlu sonuçlar alınmasında etkisi yüksektir. Bazı durumlarda hakaretin ispatlanması oldukça zor olabildiği gibi, ispatın yeterliliği konusunda da çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. 

Yargıtay Kararı-Hakaret Nedeniyle Boşanma

T.C YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas: 2014 / 25942 Karar: 2015 / 14322 Karar Tarihi: 02.07.2015

BOŞANMA DAVASI - KADININ ERKEĞİN ANNESİNE HAKARET ETTİĞİ AİLESİNE SOĞUK DAVRANDIĞI - ERKEĞİN AİLESİNİN MÜŞTEREK EVDE KALMALARINA TEPKİSİZ KALDIĞI VE KADININ BOĞAZINI SIKTIĞI - TARAFLARIN EŞİT KUSURLU OLDUKLARI - NAFAKASI İSTEMİNİN REDDİNİN İSABETSİZLİĞİ.

ÖZET: Mahkemece davacı kadın ağır kuslinku kabul edilerek tarafların boşanmasına karar verilmiş ise de, yapılan tahkîkat ve toplanan delillerden; davacı kadının davalı erkeğin annesine hakaret ettiği, davalının ailesine soğuk davrandığı, davalı erkeğin babasının cenazesine katılmadığı, buna karşılık davalı erkeğin de ailesinin uzun süre müşterek evde kalmalarına reaksiyonsiz kaldığı, müşterek konutun kilidini değiştirdiği ve kadının boğazını sıktığı anlaşılmaktadır.

Gerçekleşen bu durum karşısında; evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına ve boşanmaya neden olan olaylarda tarafların eşit kuslinku olduklarının kabulü gerekir. Makalemizde Hakaret Nedeniyle Boşanma konusu bilgi amaçlı yer almıştır. Diğer makaleler için Ankara avukat sayfasına göz atabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak