Atla

İş Akdi Sona Erdirilen İşçinin Hakları


İş Akdi Sona Erdirilen İşçinin Hakları

İş Akdi Sona Erdirilen İşçinin Hakları

İş Akdi Sona Erdirilen İşçinin Hakları

İş akdi işveren tarafından haksız olarak sona erdirilen (işten çıkarılan) işçilerin hakları nelerdir? Nerelere başvurmalı ve ne türlü bir yöntem izlemelidirler?

İşçinin iş sözleşmesinin İş Akdi Sona Erdirilmesi durumunda işçi alacakları için işverene ihtarname çekebilir. Yada doğrudan iş mahkemesine dava açabilir. İşçinin ihtarnamesi, her türlü hukuki işlemlerde muhatabına kanun, sözleşme, örf ve adetten doğan hak ve isteklerin yazılı şekilde bildirilmesi veya haber verilmesi için yapılan işlemlere ihtarname veya ihbarname denir (Noterlik Kanunu Yönetmeliği m. 98).

Protesto, ihbarname ve ihtarname göndermek, noterlerin genel olarak yapacakları işler arasında sayılmaktadır (1512 S. K. m. 60, Noterlik Kanunu Yönetmeliği m. 7).  Her türlü hukuki işlemlere ait ihtarname ve ihbarname:  İstemde bulunan ve diğer tarafın ad ve soyadları ile açık adreslerini,  İhtar ve ihbar konusunu,  İstemde bulunanın imzasını,  Tebliğ şerhini, noterin imza ve mühürünü ve tarihi (Yazı ve rakam ile), kapsar (1512 S. K. m. 106).

İhtarname ve ihbarnameler ilgili tarafından yazılıp tebliğ için notere getirebileceği gibi, notere de yazdırılabilir. İhtarname veya ihbarname işlemleri Noterlik Kanununda öngörülen şekil ve şartlara göre yapılır (Noterlik Kanunu Yönetmeliği m. 98).

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İş Akdi Sona Erdirilen İşçinin Hakları - Yorum
  CEYDA ESENER -
  5 Ağustos 2016

  İsteklerinde samimi olmak isteyenler bilgilerini genişletmelidirler.

  Cevapla
 • İş Akdi Sona Erdirilen İşçinin Hakları - Yorum
  Göksoy -
  19 Şubat 2017

  İş Akdi Sona Erdirilen İşçinin Hakları Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
Yorum Bırak