Atla

İş Mahkemesi Davaları Nelerdir - Örnek Kararlar


İş Mahkemesi Davaları Nelerdir - Örnek Kararlar

İş Mahkemesi Davaları Nelerdir - Örnek Kararlar

İş Mahkemesi Davaları Nelerdir - Örnek Kararlar

İş Kanunu'na göre işçi sayılan kimselerle işveren ya da işveren yetkilisi arasında iş sözleşmelerinden  ya da İş Kanunun da belirtilen birçok hak iddialarından doğan hukuk uyuşmazlıkları İş Mahkemelerinnin görev alanına girmektedir.

İşçi iş kanuna dayanarak hakları için İş mahkemesinde dava açmak isterse, davanın açıldığı tarihteki  ikametgahının olduğu mahkemede yada, işçinin çalışmış olduğu işyerinin bulunduğu yetkili mahkemelerde davası açılır.

Bunun dışında yetkisiz mahkemelerde açılan davalarınızda yetkisiz nedeniyle red edilebilir. İş mahkemeleri yargılama şekli olarak sözlü  ve seri devam eden davalardandır.

İş mahkemesi ilk duruşmasında hakim işçi ve isvereni uzlaşmaya davet eder. Anlaşmanın olmaması veya duruşmaya tebliğ edilmesine rağmen katılmaz ise yargılamaya devam edilir. İş mahkemesi kararları kararın taraflara tefhim tarihinden itibaren sekiz gün içinde istinaf mahkemesine itiraz edilir.

İstinaf diğer adıyla bölge adliye mahkemelerinin vermiş olduğu karar kesin değilse, yargıtaya temyiz edilir. Farklı yargılama usulüne tabi arzuların yargılama sırasında tefrik edilerek tek tek çözümlenmesi ve sonuçlandırılması gerekir. Seri yargılama usulüne tabi olan feshin geçersizliği ve işe iade istemi ile işçilik alacaklarına dair istemin beraber görülmesi olası değildir.

Ücret alacaklarında zamanaşımı süresi beş yıldır.İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi durumunda işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine ya da hak sahiplerine verilir.

Bu ücrete dair zamanaşımı iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar. Kullanılmayan yıllık izin sürelerine ait ücretler iş sözleşmesinin feshi ile alacağa dönüşür.

Anılan alacak için iş sözleşmesinin feshedildiği tarihten daha önceki bir tarihte işverenin temerrüde düşürülmesi olası değildir. Kıdem tazminatının zamanında ödenmemesi nedeniyle açılacak davanın sonunda hakim gecikme süresi için, ödenmeyen süreye göre mevduata uygulanan en yüksek faizin ödenmesine hükmeder.

Eş deyişle kıdem tazminatına fesih tarihinden itibaren faiz yürütülmesi için işverenin temerrüde düşürülmesi gerekmez.ngi bir tazminat ödemesinde de bulunamaz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Somut olayda, tanık beyanlarından ve tüm dosya kapsamından davalıların 2 tane çocuklarının olduğu, davacının, davalıların bu çocuklarının 3-4 yaşlarından beri bakımı ile uğraştığı, buna ilişkin dosyaya delil olarak sunulan fotoğrafların bu iddiayı doğruladığı ve SGK kayıtlarında 4/a kapsamında sigorta bildirimlerinin bulunduğu,

Bunun yanında ise davalıların evinde arızi olarak ev işlerinde yardımcı olduğu, bu nedenle davacı ile davalılar arasındaki ilişkinin, İş Kanunu'nun düzenlediği anlamda hizmet ilişkisi olarak değerlendirildiğinden uyuşmazlığın çözümünde İş Mahkemesi'nin görevli olduğu anlaşılmaktadır.

Mahkemece işin esasına girilerek dava hakkında bir karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde görevsizlik kararı verilmiş olması hatalı olup, davacı vekilinin istinaf başvurusunun kabulüne, bu bağlamda istinafa başvuran davalı vekilinin istinaf başvurusunun da esastan reddine karar verilmiştir.

ÖZET: İşçinin her ay net ücretinden kaza sandığı kesintisi yapıldığı dolayısıyla davacının kaza sandığı kesintisi alacağı bulunduğu anlaşılmakla davacının iş akdini 4857 sayılı yasanın ilgili maddesi gereğince haklı nedenle feshettiğinden kıdem tazminatına hak kazandığı değerlendirilmiştir.

Kaza sandığı kesintisi alacağı yönünden dava dilekçesiyle ….tl 'nin talep edildiğinden ıslah dilekçesine karşı ileri sürülen zaman aşımı yönünden ıslah dilekçesi tarihi olan …..tarihinden önceki ….yıllık zaman aşımı süresi dikkate alındığında davacının ….tl'lik kaza sandığı kesintisi ücreti hak ettiği ve taleple bağlı kalınarak …..tl kaza sandığı kesintisine hükmedilmesi usul ve yasaya uygun bulunmuştur.

İtibar edilen bilirkişi raporunda zamanaşımı savunmalarının da dikkate alındığı zira kıdem tazminatı, ve yıllık izin alacaklarının 6098 sayılı kanunun ilgili maddesi kapsamında …yıllık zamanaşımı süresine tabi olduğu anlaşılmakla yerel mahkeme kararı usul ve yasaya uygun bulunmuştur. davalı vekilinin buna ilişkin istinaf taleplerinin reddine karar verilmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İş Mahkemesi Davaları Nelerdir - Örnek Kararlar - Yorum
  AHSEN OKUTAN -
  5 Ağustos 2016

  2015 6.ayinda isten çıkartıldım 16 yıl çalışmıştım mahkemeye verdim 20 ay oldu hala sonuçlanmadı.

  Cevapla
 • İş Mahkemesi Davaları Nelerdir - Örnek Kararlar - Yorum
  YAPRAK ARITAN -
  7 Ağustos 2016

  Sayın İlkay hukuk bürosu, iş mahkemesine tazminatlarım için dava açmayı düşünüyorum..Yardımcı olurmusunuz..

  Cevapla
 • İş Mahkemesi Davaları Nelerdir - Örnek Kararlar - Yorum
  Yüşa -
  16 Şubat 2017

  Selam 17 yıl 7 ay 12 gün çalışmış olduğum fırmadan 2016 malıyetlerın artması nedeniyle ışıme son verıldı.çalışma şartları ve yapmış olduğum ışlerden kaynaklı sol dızım ve belımde kısmen sıkıntılar yaşamaktayım dokdor raporu alarak eskı ışverenımı mahkemeye verebılırmıyım kazanma şansım nedır.ışten atıldığım dıye değıl sağlık nedenı ıle mahkemeye vermek ıstıyorum.teşekurler

  Cevapla
 • İş Mahkemesi Davaları Nelerdir - Örnek Kararlar - Yorum
  Anonim -
  11 Temmuz 2017

  iki ay oncesine kadar benle bir musteri arasinda ufak bir dialog yasandi beni sikayet edecegini soyledi oanki sinirle bende slm soyle demis bulundum patronlarim bunu bahane ederek isten cikarttilar ama benim cikisimi vermediler tazminat vermemek icin suanda zor durumdayim baska isede baslayamiyorum mahkemeye vercem ama avukatlar yuksek fiyat istiyorlar yrdimci olursaniz sevinirim

  Cevapla
Yorum Bırak