Atla

İşçi Tazminatı Nasıl Alır Alınır


İşçi Tazminatı Nasıl Alır Alınır

İşçi Tazminatı Nasıl Alır Alınır

İşçi Tazminatı Nasıl Alır Alınır

A. KIDEM VE İHABR TAZMİNATI B. FAZLA MESAİ ÜCRET ALACAĞI C. YILLIK İZİN ÜCRET ALACAĞI D. DİNİ VE RESMİ BAYRAMLARDA FAZLA ÜCRET ALACAĞI

İşçi işveren tarafından İş sözleşmesi haksız şekilde fesh edilmiş ve alacakları tarafına ödenmediği takdirde yasalarca haketmiş olduğu tazminat ve ücretleri alabilir. işçi eğer en az bir yıldan fazla çalışmış ise kıdem tazminatını hak eder. Bir yılın üzerindeki her yıl için kıdem ve tazminat hakkı bulunmaktadır.

İşveren eğer ihbarsız işten çıkarmış ise ihbar tazminatıda hak etmiş sayılır.

İşçinin yazılı sözleşmedeki yazılı, ücretlerini ayrıca talep edebilir. Fazla mesai Yıllık izin gibi. Bu tüm haklarını Noter aracılığı ile İhtar çekilerek istenmesi en doğru harekettir.

İşveren yapılan ihtara rağmen işçi alacaklarını ödememekte ısrar ederse İş mahkelerinde açılacak İşçi alacakları davası ile tüm hak ve alacaklarını talep edebilir. İş davalarının avukat meslaktaşlarımızla takip edilmesi her zaman faydalı olmuştur.

Çünkü açılacak davanın özellikli olması istenecek hakların ve miktarları avukatın davayı takip etmesi neticesinde alınacak haklarında hak kaybı yaşanmayacağı bilinmesi gerekmektedir.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • BAŞAR ÇALIK -
    14 Kasım 2016

    İşçi Tazminatı Nasıl Alır Alınır Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

    Cevapla
Yorum Bırak