Atla

İşçinin Kıdem Tazminatı Alma Şartları


İşçinin Kıdem Tazminatı Alma Şartları

İşçinin Kıdem Tazminatı Alma Şartları

İşçinin Kıdem Tazminatı Alma Şartları

Hukuk sisteminin çok daha nitelikli ve hızlı bir şekilde işleyebilmesini sağlamak amacıyla dava konularına göre ayrılmış olan olaylar ayrı başlıklar altında incelenmektedir. Bu dallardan biri olan iş hukuku da işveren ve işçiler arasındaki ilişkilerle ilgili olarak kişilerin haklarını koruyan tüm düzenlemelerin yapılmış olduğu kurallar üzerindeki hukuk dalı olarak tanımlanabilir. İşçi ile işveren arasında insani değerler bakımından da pek çok ilişki şeklinin farklı yönlerden kurulması söz konusu olsa da iş hukuku alanı teknik anlamda iş sözleşmeleri üzerinden işveren ve işçilerin haklarının korunmasına yönelik olarak çalışmalarını yapar. Sözleşme esas alınmak üzere yasalarla düzenlenmiş olan işçi ve işveren haklarıyla ilgili olarak faaliyet gösteren kişiler tarafından gerçekleştirilen iş hukuku çalışmaları, iş yerlerindeki kusurların ve mağduriyetlerin karşılığının verilmesi noktasında işlevsellik kazanmaktadır.

Son yıllarda özellikle devletin attığı adımlar doğrultusunda artan işçi ölümlerinin ve iş kazalarının önüne geçebilmek adına çalışma alanlarının güvenliği ile ilgili olarak büyük ölçüde ilerlemeler kaydedildi. İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku mevzuatı uyarınca ortaya atılmış olan yenilikler sayesinde artık kişilerin işyerlerinde çalışmaya başlaması, çalışma faaliyetini güvenli bir ortam içinde sürdürmesi ve iş sözleşmelerinin haklı sebeplerle feshedilmesi konusunda haklarını koruyarak ilerlemesi söz konusu oluyor.

İş hukuku alanını kapsayan kanun maddeleri ile belirlenmiş olan ve aynı zamanda iş sözleşmeleri ile detaylandırılmış olan iş yükümlülüklerini yerine getirmeyen işçi ve işverenin bazı zararlar ortaya çıkarması mümkün olmaktadır. İşte iş hukuku da bu zararların nasıl temin edileceği ve ne şekilde kişilerden alınabileceği konusunda kesin kararların verilmesi adına yardımcı olmaktadır.

Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir?

İş Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca işçilerin bazı şartların yerine gelmesi halinde iş sözleşmelerini feshederek iş yerlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılması mümkün olabiliyor. Buna göre öncelikle işçinin aynı iş yerinde veya aynı işverene bağlı olan alt işverenler ya da iş yerlerinde bir yıldan daha fazla bir süredir çalışıyor olması gerekmektedir. Buna ek olarak iş sözleşmesi eğer işveren tarafından feshediliyorsa bu durumda iyi niyet ve ahlak kurallarını ortadan kaldırmayacak sebeplerle iş sözleşmesinin feshedilmesi gerekmektedir.

Aynı şekilde işçinin de benzer sebeplerle iş sözleşmesini feshettiği durumlarda kıdem tazminatı alınması söz konusu olabiliyor. İşçilerin kıdem tazminatı alma hakkına sahip oldukları bir diğer özel durum emeklilik haklarını elde ettikleri zaman olmaktadır. Burada emekli olma yaşına gelmemesine rağmen sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı dolmuş olan kişilerin kıdem tazminatı alması söz konusu olabilmektedir.

Erkekler için kıdem tazminatı ayrıcalıklarının bulunduğu bir başka durum askerlik için işten ayrılma zamanı olmaktadır. Benzer şekilde kadınlar da evlenmelerinin ardından geçen ilk bir yıllık sürede başvuru yaparak iş yerinden kıdem tazminatı talebini isteyebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra herhangi bir şekilde işçi hayatını kaybederse bu durumda iş sözleşmesinin doğrudan feshedilmesi söz konusu olacağından çalışma süresinden hareketle kıdem tazminatı verilmesine karar verilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İşçinin Kıdem Tazminatı Alma Şartları - Yorum
  YONCA AKÜREK -
  7 Ağustos 2016

  Güzel Söz

  Cevapla
 • İşçinin Kıdem Tazminatı Alma Şartları - Yorum
  SİNEM AKTAŞ -
  11 Ağustos 2016

  İşçinin Kıdem Tazminatı Alma Şartları Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

  Cevapla
 • İşçinin Kıdem Tazminatı Alma Şartları - Yorum
  SERPİL ÇIPLAK -
  16 Ağustos 2016

  İşçinin Kıdem Tazminatı Alma Şartları Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • İşçinin Kıdem Tazminatı Alma Şartları - Yorum
  HAKAN YEŞİLDAĞ -
  16 Ağustos 2016

  Merhaba Ben .... Havalimanında yaklaşık 2 yıldır çalışmaktayım.2018 yaz ayında çıkarılan Bedelli Askerlik yasası ile askerliğimi yapacağım için işyerimden ayrılmak ve ayrılırken Kıdem Tazminatımı ile diğer hak ediş ücretlerimi almak istemekteyim. Lakin şirketim son çıkan yasadaki çalışan ücretsiz izinli sayılacaktır maddesini öne sürerek tazminat vermemekte ısrarcı. Bu konuda bilginizi almak ve ilerleyen süreçte yardımlarınıza müracat etmek istemekteyim.

  Cevapla
Yorum Bırak