Atla

İşe İade Davası Kaç Ayda Sonuçlanır


İşe İade Davası Kaç Ayda Sonuçlanır

İşe İade Davası Kaç Ayda Sonuçlanır

İşe İade Davası Kaç Ayda Sonuçlanır

İşe İade Davası Kaç Ayda Sonuçlanır 21. Yüzyıl çalışma dünyasında çalışanların ve beraberinde işverenlerin haklarının korunması. Ve iş dünyasında daha adil ve daha düzenli bir yapının oluşturulması çerçevesinde. İş Kanunu kapsamında çeşitli düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Bu şekilde hem işverene hem de işçiye yönelik olarak çeşitli yasal hakların tanınmış olduğu söz konusu kanun dahilinde işçiler.

Söz konusu olan bir işten çıkarma durumunda gerekli koşullara yönelik uygunluk taşımakta ise işe iade davası açabilme hakkına sahip olabiliyor. İşe iade davası ile haksız yere işinden çıkartılmış olan kişiler, dava sonucunda kazanan taraf olması halinde yeniden işine geri dönüş yapabilme şansından faydalanabiliyor.

İşe İade Arabulucu ile nasıl Sonuçlanır

İşe İade Davası Ne Kadar Sürüyor?

İş Kanununun 17. Maddesi çerçevesinde söz konusu işten çıkartılma ile ilgili olarak işveren yönünden herhangi bir haklı sebep bulunmuyor ise bildirim sürelerine uygun biçimde işe iade davası açılabilmesi mümkün olmaktadır. Bu şekilde işveren açısından haklı bir neden bulunmadan işten çıkartılmış olan işçi. Gerekli koşullara uygun durumda ise işe iade davasını açarak, işine geri dönüş yapabilme hakkına sahip olabiliyor.

Ancak bu şekilde bir durumla karşı karşıya kalan işçiler açısından işe iade davası ne kadar sürüyor ve Yargıtay süreci ne kadarda tamamlanıyor gibi son derece önemli sorular gündeme geliyor. İş Kanunu dahilinde kanun koyucu tarafından işe iade davasının ne kadar süre içerisinde neticeye ulaşacağı net şekilde belirlenmiştir. Bu kanundaki söz konusu dava süresi düzenlemesine göre  işe iade davası seri muhakeme usulüne uygun olacak şekilde 2 ay içerisinde neticeye ulaşması gerektiği belirtilmektedir.

Aynı zamanda da söz konusu işe iade davasının taraflarından herhangi birisinin dava sonucunu Yargıtay'a taşıması durumunda da buradaki süreç 1 ay içerisinde neticelenmesi gerektiği şeklindedir. Ancak günümüz modern yüzyıl Türk hukuk sistemi dahilinde hem İş Mahkemelerinin mevcut yoğunluğu hem de Yargıtay' ın ağır iş yükünden kaynaklı ağırlığı dolayısı ile İş Kanunu kapsamında belirlenmiş olan 2 ay ve 1 aylık şeklindeki zaman dilimlerine genel olarak uyumluluk gösterilemiyor ve söz konusu dava süreçleri çok daha uzun sürebiliyor.

Ancak bu noktada özellikle iş davaları ile ilgili olarak profesyonel avukatlık desteğinin alınması davacının, davasının kanun kapsamında belirlenen süreler içerisinde olmasa da daha kısa süreler içerisinde neticeye erdirilebilmesi imkanından faydalanabilmektedir.

İşe İade Davası Süre

İşe iade davası süre olarak Ankara İş mahkemelerinde ortalama sonuçlanma süresi 5 ay ile 8 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. İşe iade dava sonucu sonrası dosya istinaf mahkeme süreci ise ortalama 1 ay sürmektedir.

İşe İade Davası Nasıl Açılır?

İşveren tarafından çalışanın her ne neden işe olursa olsun işten çıkarması durumunda. Belirli koşullara uygunluk gösterilmesi halinde İş Kanunu kapsamı dahilinde işe iade davası açabilme hakkı bulunmaktadır. Buna göre; *İş yerinde çalışan işçi sayısının en az 30 olması *Çalışanın iş yerindeki kıdeminin en az 6 aylık olması *Çalışanın iş sözleşmesinin belirsiz süreli olarak düzenlenmiş olması halinde işe iade davası açabilme hakkı. Haksız yere işten çıkartıldığının düşünen tüm çalışanlara verilmektedir. makalede İş hukuku Avukatı ve İşe İade Davası Kaç Ayda Sonuçlanır konusuna yer verilmiştir.

işe iade arabuluculuk

İŞE İADE VE ARABULUCULUK SÜRECİ SÜRESİ

İş Hukukunda yapılan değişiklikler ile işe iade davası açılmadan önce dava açma şartı olarak arabulucuya başvuru zorun hale gelmiştir.

İşçi İşe iade için Arabulucuya fesih tarihinden itibaren 1 Ay içinde  başvuru yapmak zorundadır. Arabulucu sürecinde İşe iade konusu çözüm sağlanmaması halinde toplantı tutanak tarihinden itibaren 2 hafta içinde iş mahkemesine başvuru yaparak dava açması gerekmektedir. 

İşe İade Arabulucu ile Ne Kadar Sürede Sonuçlanır

İşe İade Arabulucu başvuru ile çözülmesi halinde 1 ay içinde sonuçlanmaktadır. Bu süre arabulucunun daha erken vereceği randevunün kısa olması durumunda bu süre daha 7 gün içerisindede sonuçlanabilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak