Atla

Kıdem Tazminatı Ne Kadar Sürede Ödenmelidir


Kıdem Tazminatı Ne Kadar Sürede Ödenmelidir

Kıdem Tazminatı Ne Kadar Sürede Ödenmelidir

Kıdem Tazminatı Ne Kadar Sürede Ödenmelidir

Kıdem Tazminatı Ne Kadar Sürede Ödenmelidir Giriş Kıdem tazminatı işçilere çalıştıkları her yıl için bir aylık bürüt ücreti üzerinden yapılan bir ödeme olmaktadır. İşçilerin çalışmaları ile sürekli artan bir miktarı olan bu kıdem tazminatı oldukça yüklü miktarlara ulaşabilmektedir.

Kıdem tazminatı ödemesi işçiye her iş sözleşmesinin feshedilmesinde ödenmemektedir. Kıdem tazminatı alınmasında bazı şartlar bulunmaktadır ve bu şartları yerine getirmiş olan işçiler kıdem tazminatını almaya hak kazanılar.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hak Kazanılır Hangi Sürede Ödenmelidir

Kıdem tazminatı alınmasında iki temel şart bulunmaktadır. Bunlardan birincisi işçinin bir yıldan fazla sürede o iş yerinde çalışmış olması gerektiğidir. Bunun yanında iş sözleşmesinin feshedilmesi nedeninin kıdem tazminatı almaya hak kazandıracak bir neden olmasıdır. Bu iki şartın yerine gelmesi durumunda işverenler işçiye kıdem tazminatı ödemek zorunda olmaktadır.

Kıdem Tazminatı Ne Zaman Ödenmelidir?

Kıdem tazminatının almaya hak kazanılması ve kıdem tazminatı ödenememesi durumunda yapılacaklar kanunlarda açık bir şekilde belirtilmektedir. Kıdem tazminatı ödenmesi konusunda ise herhangi bir sürede kanunda belirtilmemiştir. Bu durum kıdem tazminatı ödenmesi konusunda işverenin istediği zaman bu ödemeyi yapabileceği anlamı taşımamaktadır.

Yasalarda böyle bir sürenin belirtilmemiş olması nedeni ile kıdem tazminatının ödenmesi gereken tarihin hemen olduğu anlaşılmaktadır. İşçinin işten çıkması veya çıkartılması tarihinde kendisine yapılacak tüm haklarının ödenmesi gibi kıdem tazminatı da ödenmelidir. Bu ödeme peşin bir şekilde iş çıkışı ile yapılmalıdır. Ancak işçi ile işverenin anlaşması durumunda taksitli bir şekilde ödenmesi de mümkün olabilmektedir.

Kıdem Tazminatı  Ödeme Süresinde Makul Süre Nedir?

Kıdem tazminatının ödenmesi konusunda işçi belirli bir sürede beklenmelidir. Bu süre tamamen işçinin kendi belirleyeceği veya işveren ile aralarındaki iletişim ile belirlenecek bir süre olabilmektedir. Bu bekleme süresi konusunda işçiler farklı süreler belirleyebilmektedir. Bu süre bazı işçiler için birkaç gün iken, bazı işçiler bu süre için çok daha uzun bir sürede bekleyebilmektedir.

Kıdem Tazminatı Ödeme Süresinin Geçmesi Sonunda Ne Yapılmalıdır?

İşçinin kendi belirlediği veya işveren ile birlikte belirledikleri sürenin geçmesi ile işverenin ödemeyi yapmaması durumunda işçinin yapması gereken işverene ihtarname çekmesi olmalıdır. İşçinin notere giderek işverenin kıdem tazminatı ödenmesi için ihtarname çekmesi oldukça yararlı olmaktadır. İhtarnamede işverene ödeme yapması konusunda belirli bir zaman verilmeli ve ödeme miktarı iler nedeni açıkça belirtilmelidir.

Kıdem Tazminatı Ödenmelidir?

Kıdem tazminatı alınması konusunda kanunda belirlenmiş belirli bir sürede bulunmamaktadır. Normal şartlarda kıdem tazminatının işe son verme ve iş sözleşmesinin feshedilmesi ile beraber yapılması gerekmektedir. Ancak işçi işverene bu ödemeyi yapması konusunda belirli bir zaman tayin edebilmektedir. Bu işçinin belirleyeceği zamanı işveren ile ortak yapabileceği gibi, kendine başına da yapabilmekte ve bunu işveren işe paylaşmaya bilmektedir.

Bu zamanın dolması ile işçi ödeme konusunda işveren ihtarname çekebilmektedir. İşverene ödeme için ihtarname çekilmesi işçi açısından oldukça önemlidir. Olası bir kıdem tazminatı ödememe durumunda işçinin dava açma hakkı bulunmaktadır. Bu davada işçinin yaptığı bu ihtarname oldukça önemlidir. Bu sebeple işçi noterden işverene kıdem tazminatı için ihtarname çekmelidir. İhtarnamede kıdem tazminatı tutarı ve nedeni ile ödeme tarihi belirtilmelidir. Bu ödeme tarihi yine işçi tarafından belirlenecektir. İşçi işverene gönderdiği ihtarname sonrasında belirlediği sürenin bitmesini beklemelidir. Kıdem tazminatı ödenmesi durumunda sorun ortadan kalkacaktır.

Ancak verilen sürede  işverenin bir ödeme yapmaması durumunda işçi İş Mahkemesine başvurarak kıdem tazminatı davası açabilmektedir. Bu davanın açılmasında bir avukattan yardım alınması ve dilekçenin başarılı bir şekilde doldurularak davanın yönetilmesini sağlayabilmektedir. Makalemizde Kıdem Tazminatı Ne Kadar Sürede Ödenmelidir soruna cevapları yazdık. İşlerin en çok sorduğu, Kıdem Tazminatı Ne Kadar Sürede Ödenmeli veya işten ayrılırsan kıdem tazminatı ne zaman  ödenir sorusu kafasında kalmaktadır.

Makalemizde İş Hukuku Avukatı ve Kıdem Tazminatı Ne Kadar Sürede Ödenmelidir konusu bilgi amaçlı sayfamızda yer almıştır. Kıdem Tazminatı Ne Kadar Sürede Ödenmelidir yada Kıdem Tazminatı Ödenmemesi durumda ne yapılmalıdır konusu hakkında daha detaylı bilgi için avukat desteği alınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak