Atla

Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli


Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli

Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli

Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli

Türk Ticaret Kanunu'nun (TTK) 623. Ve 630. Maddeleri içerisinde şirketin yönetim ve temsili hükümlerinde düzenlenen limited şirketlerde müdür, müdürlük sıfatı şirket kurulumu yapılırken seçim gerçekleştirilmesi çerçevesinde esas sözleşme ile ya da daha sonra ortaklar genel kurulu kararı ile kazanılmaktadır.

Müdürler ve yönetim ile görevli kişiler, görevlerinde her bir dikkati göstererek yerine getirme ve dürüstlük kuralları kapsamında şirketin menfaatlerini gözetmek ile yükümlü oldukları belirtiliyor. Bunun yanı sıra müdürlere şirketin borca düşmesi ya da sermaye kaybı meydana gelmesi durumunda anonim şirketlerde olduğu şekilde ihbar yükümü ve iflasın bildirilmesi görevleri de yüklenmiş durumda olduğu belirtilir.

Limited Şirketlerde Şirket Müdürü Nasıl Azledilebilir? Ortaklara ait idare ve temsil durumlarının ortadan kaldırılması ile ilgili olarak 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun kollektif şirkete ilişkin olarak 161. Ve 162.maddeleri hükümleri gerçekleştirilir. Ortak bulunmayan müdür umumi heyet tarafından alınacak karar neticesinde her durumda azledilebilir.

Azledilen müdürün sözleşmesinden doğan hakları ise koruma altında bulunur. İdare işleri sözleşme ile bir ortağa verilmiş durumda olması halinde onun idare hak ve görevleri diğer ortaklar tarafından sınırlama getirilemeyeceği gibi kendisi azil dahi olamamaktadır. Fakat, geçerli nedenler bulunmakta ise ortaklardan birinin talebi doğrultusunda mahkeme tarafından verilecek kararı ile idare hak ve vazifesi çerçevesinde sınırlandırılabiliyor veya tümden kaldırılabiliyor. Bu noktada söz konusu yöneticinin görevinde yerine getirme konusunda basiretsizlik, yüksek düzeyde ihmalkarlık ya da idare yönetimindeki dengesizlikler geçerli neden olarak gösterilebilmektedir.

İdare işleri, şirket sözleşmesi gerçekleştirilmesinin ardından alınan bir karar ile bir ortağa verilmiş ise o ortak, ortakların çoğunluğu ile azledilebilir. Çoğunluk sağlanamadığı durumlarda ise idare işlerini yöneten ortağın şirket sözleşmesi hükümlerini ihlal ettiği iddiası ile her bir ortak azledilmesi adına mahkeme başvurusu gerçekleştirilir.

Limited Şirketlerde Şirket Müdürü Azli

Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde 161.madde çerçevesinde idare işleri mukavele ile bir ortağa verilmiş durumda ise onun idare, hak ve görevi diğer ortaklar tarafından tahdit olunmayacağı gibi kendisi azledilmesi dahi söz konusu olmamaktadır. Fakat geçerli nedenler söz konusu ise ortaklardan birinin talebi üzerine mahkeme kararı ile idare hak ve vazifesi tehdit ya da nez olabilir. Görevin yerine getirilmesi konusunda basiretsiz kalınması, yüksek düzeyde ihmal gerçekleştirilmesi ya da idare yönetimi açısından sorunların teşkil ediliyor olması gibi durumlar halinde geçerli nedenler ile azli için etkin bir gösterge olduğu belirtilir.

Türk Ticaret Kanunu'nun 162.maddesi çerçevesinde idare işleri, şirket mukavelesi gerçekleştirilmesinin ardından ittihaz edilmiş olan bir karar ile bir ortağa verilmiş ise o ortak, ortakların kararı ile azli gerçekleştirilebilmektedir. Ortak kararın geçerlilik teşkil etmemesi durumunda idare işlerini gerçekleştiren ortağın şirket mukavelesi hükümlerine aykırı harekette bulunmuş olduğu iddiası ile her bir ortak azledilmesi konusunda mahkemeye yönelik başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Konuyla bağlantılı olan Limited Şirket Ortaklar Kurulu Kararı İptali konulu makaleyi okuyabilirsiniz.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • YALMAN BALKANAL -
  10 Ağustos 2016

  Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
 • SAMET GÜLEÇ -
  12 Ağustos 2016

  Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim...

  Cevapla
 • MELİHA BUYRAZ -
  16 Ağustos 2016

  Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • RAMAZAN MENTEŞE -
  17 Ağustos 2016

  Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla
 • SEDANUR MEMİŞOĞLU -
  12 Kasım 2016

  Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

  Cevapla
Yorum Bırak