Atla

Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli


Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli

Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli

Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli

Türk Ticaret Kanunu'nun (TTK) 623. Ve 630. Maddeleri içerisinde şirketin yönetim ve temsili hükümlerinde düzenlenen limited şirketlerde müdür, müdürlük sıfatı şirket kurulumu yapılırken seçim gerçekleştirilmesi çerçevesinde esas sözleşme ile ya da daha sonra ortaklar genel kurulu kararı ile kazanılmaktadır.

Müdürler ve yönetim ile görevli kişiler, görevlerinde her bir dikkati göstererek yerine getirme ve dürüstlük kuralları kapsamında şirketin menfaatlerini gözetmek ile yükümlü oldukları belirtiliyor.

Bunun yanı sıra müdürlere şirketin borca düşmesi ya da sermaye kaybı meydana gelmesi durumunda anonim şirketlerde olduğu şekilde ihbar yükümü ve iflasın bildirilmesi görevleri de yüklenmiş durumda olduğu belirtilir.

Limited Şirketlerde Şirket Müdürü Nasıl Azledilebilir?

Ortaklara ait idare ve temsil durumlarının ortadan kaldırılması ile ilgili olarak 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun kollektif şirkete ilişkin olarak 161. Ve 162.maddeleri hükümleri gerçekleştirilir.

Ortak bulunmayan müdür umumi heyet tarafından alınacak karar neticesinde her durumda azledilebilir.

Azledilen müdürün sözleşmesinden doğan hakları ise koruma altında bulunur. İdare işleri sözleşme ile bir ortağa verilmiş durumda olması halinde onun idare hak ve görevleri diğer ortaklar tarafından sınırlama getirilemeyeceği gibi kendisi azil dahi olamamaktadır.

Fakat, geçerli nedenler bulunmakta ise ortaklardan birinin talebi doğrultusunda mahkeme tarafından verilecek kararı ile idare hak ve vazifesi çerçevesinde sınırlandırılabiliyor veya tümden kaldırılabiliyor.

Bu noktada söz konusu yöneticinin görevinde yerine getirme konusunda basiretsizlik, yüksek düzeyde ihmalkarlık ya da idare yönetimindeki dengesizlikler geçerli neden olarak gösterilebilmektedir.

İdare işleri, şirket sözleşmesi gerçekleştirilmesinin ardından alınan bir karar ile bir ortağa verilmiş ise o ortak, ortakların çoğunluğu ile azledilebilir. Çoğunluk sağlanamadığı durumlarda ise idare işlerini yöneten ortağın şirket sözleşmesi hükümlerini ihlal ettiği iddiası ile her bir ortak azledilmesi adına mahkeme başvurusu gerçekleştirilir.

Limited Şirketlerde Şirket Müdürü Azli

Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde 161.madde çerçevesinde idare işleri mukavele ile bir ortağa verilmiş durumda ise onun idare, hak ve görevi diğer ortaklar tarafından tahdit olunmayacağı gibi kendisi azledilmesi dahi söz konusu olmamaktadır.

Fakat geçerli nedenler söz konusu ise ortaklardan birinin talebi üzerine mahkeme kararı ile idare hak ve vazifesi tehdit ya da nez olabilir.

Görevin yerine getirilmesi konusunda basiretsiz kalınması, yüksek düzeyde ihmal gerçekleştirilmesi ya da idare yönetimi açısından sorunların teşkil ediliyor olması gibi durumlar halinde geçerli nedenler ile azli için etkin bir gösterge olduğu belirtilir.

Türk Ticaret Kanunu'nun 162.maddesi çerçevesinde idare işleri, şirket mukavelesi gerçekleştirilmesinin ardından ittihaz edilmiş olan bir karar ile bir ortağa verilmiş ise o ortak, ortakların kararı ile azli gerçekleştirilebilmektedir.

Ortak kararın geçerlilik teşkil etmemesi durumunda idare işlerini gerçekleştiren ortağın şirket mukavelesi hükümlerine aykırı harekette bulunmuş olduğu iddiası ile her bir ortak azledilmesi konusunda mahkemeye yönelik başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

Konuyla bağlantılı olan Limited Şirket Ortaklar Kurulu Kararı İptali konulu makaleyi okuyabilirsiniz.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Davalı şirketin ihyası sağlanıp Dairemiz bozma ilamı davalı şirkete usulüne uygun tebliğ edilmeden davacı vekilinin karar düzeltme istemlerinin Dairemizce incelenmesi mümkün bulunmamaktadır.

Bu durumda mahkemece, davalı şirketin ihyası sağlanıp bozma ilamının davalı şirkete usulüne uygun tebliği ve yasal karar düzeltme süresinin beklenilmesinden sonra her halükarda davacı vekilinin karar düzeltme istemlerinin incelenmek üzere Dairemize gönderilmesi için dosyanın mahalline geri çevrilmesine karar vermek gerekmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli - Yorum
  YALMAN BALKANAL -
  10 Ağustos 2016

  Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
 • Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli - Yorum
  SAMET GÜLEÇ -
  12 Ağustos 2016

  Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim...

  Cevapla
 • Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli - Yorum
  MELİHA BUYRAZ -
  16 Ağustos 2016

  Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli - Yorum
  RAMAZAN MENTEŞE -
  17 Ağustos 2016

  Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla
 • Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli - Yorum
  SEDANUR MEMİŞOĞLU -
  12 Kasım 2016

  Limited Şirketlerde Şirket Müdürünün Azli Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

  Cevapla
Yorum Bırak