Atla

Nafakanın Artırılması Davası


Nafakanın Artırılması Davası

Nafakanın Artırılması Davası

Nafakanın Artırılması Davası

Nafakanın Artırılması Davası İştirak ve yoksulluk nafakalar, boşanma davalarının bir sonucu olarak gerekli hallerde uygulanan nafaka türleridir. Eşlerin varsa müşterek çocuklarının bakımı ve eğitim giderlerinin karşılanması amacıyla, boşanma davası sonucunda vasi olarak tayin edilen ebeveynine, diğer eş tarafından ödenen iştirak nafakası, dava sırasında hakim tarafından belirlenerek, davanın sonuçlanmasıyla birlikte başlar ve çocuk 18 yaşını dolduruncaya kadar devam eder.

Çocuğun eğitimin 18 yaşından sonra da devam ediyor olmasına bağlı olarak iştirak nafakası, eğitimin tamamlanmasına kadar ödenebilir. Yoksulluk nafakası ise boşanmaya bağlı olarak yoksulluğa düşen eşe, diğer eş tarafından ödenmesine Hakim tarafından hükmedilen nafaka türüdür. Yoksulluk nafakası eşin talebi doğrultusunda hakim tarafından karar bağlanabilir.

Talep edilmediği takdirde hakim yoksulluk nafakası ile ilgili bir karar verme yetkisine sahip değildir. Boşanma davasını sonuçlanmasıyla birlikte başlayan yoksulluk nafakası yoksulluk durumu sürdüğü sürece devam eder. Yoksulluk nafakası alan kişi evleninceye, sigortalı bir işte çalışmaya başlayıncaya veya ekonomik durumunda iyileşme oluncaya kadar devam eden bu nafaka türünün süresi belirlenmemiştir.

 


 

Nafakanın Artırılması Davası Nedir

Nafakanın Artırılması Davası Nasıl Açılır

Ekonomik olarak yaşanan sürekli değişiklikler iştirak nafakası ve yoksulluk nafakasının, boşanma davasının görüldüğü ve hakim tarafından tespit edildiği dönemde yeterli olmasına rağmen, değişen ekonomik koşullara bağlı olarak yetersiz bir hale dönüşmesi durumunda başvurulacak olan dava yöntem, nafakanın arttırılması davasıdır.

Ülkemiz hukuk sisteminde çekişmeli boşanma davaları hayli uzun süreler boyunca devam edebiliyor. Alınan sonuç kararına yapılan itirazların görüşülmesi ve sonucun açıklanması bazı durumlarda birkaç seneye kadar uzayabiliyor. Bu durumda dinamik koşullara sahip olan ekonomide yaşanan değişiklikler, belirlenmiş iştirak ve yoksulluk nafakasının artık tamamen yetersiz kalmasına bile neden olabiliyor.

Buna paralel olarak boşanma davasının sonucunda belirlenmiş olan iştirak ve yoksulluk nafakasına, dava bitiminden hemen sonra da başvurulabilir, yıllar öncesinde bağlanmış olan nafakalarını yetersiz olmasıyla birlikte de başvurulabilir.

Nafakanın arttırılması davalarında yetkili olan mahkemeler Aile Mahkemeleridir. Nafakanın arttırılması davası, nafaka alacaklısının yerleşim yerinde bulunan Aile Mahkemesine başvurularak açılabilir.

Bununla birlikte karmaşık usuller, konuyla ilgili önem taşıyan dilekçenin yazılması, gerekçelerin doğru bir şekilde hakime sunulabilmesi gibi çeşitli hukuki süreçler konusunda deneyimli bir avukat dan yardım alınması, istenilen sonuca en hızlı şekilde ulaşılmasını sağlayacak önemli bir detaydır.

Nafakanın Artırılması Davası Nasıl Açılır

Nafaka artırımı amacıyla açılan davalar, yanlış veya usul yönünden eksik başvuru dilekçesi, usullere uygun ve doğru bir şekilde arttırılma talebinin gerekçelerinin sunulamaması gibi nedenlerle çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. Bu türlü durumlarla karşılaşmamak için boşanma ve nafaka davalarında deneyimli avukatlardan yardım talep edilmesi önemlidir.

Nafakanın arttırılması davası, çekişmeli boşanma davasının sonucu olarak hakim tarafından belirlenmiş olan iştirak ve yoksulluk nafakaları için olduğu gibi, anlaşmalı boşanma davalarında eşlerin birbirleriyle anlaşarak protokole koyduğu ve Hakim tarafından onaylanmış olan iştirak ve yoksulluk nafakalar için talep edilebilir. Nafaka davası, konusunu okuyabilirsiniz. 

 

Yargıtay Kararı - Nafakanın Artırılması Davası

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas:  2012/13938 Karar: 2013/7404 Karar Tarihi: 19.03.2013

NAFAKA ARTIRILMASI DAVASI. BOŞANMA DAVALARINDA YETKİLİ MAHKEME EŞLERDEN BİRİNİN. YERLEŞİM YERİ VEYA DAVADAN ÖNCE SON DEFA ALTI AYDAN BERİ BİRLİKTE OTURDUKLARI. YER MAHKEMESİ OLDUĞU. YETKİ İTİRAZININ REDDİ İLE İŞİN ESASININ İNCELENMESİ GEREĞİ. HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Boşanma ve ayrılık davalarında ise yetkili mahkeme eşlerden birinin. Yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir. Davacı-davalı kocanın dava tarihi itibarıyla Merkezi Adres Kayıt Sistemindeki yerleşim yeri M… ilidir. Davalı-davacı tarafça, davacı-davalı kocanın yerleşim yerinin aksini gösteren bir kanıt gösterilmediğine göre, yetki itirazının reddi ile işin esasının incelenmesi gerekirken yetkisizlik kararı verilmesi doğru bulunmamıştır. 4721 S. K. m. 168, 197, 201)

Nafakanın Artırılması Davası ve nafaka avukatları ankara hakkındaki makaleye göz atabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • SERPİL ÇIPLAK -
  13 Ağustos 2016

  Nafakanın Artırılması Davası Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • MUHAMMET ZORLU -
  16 Ağustos 2016

  Nafakanın Artırılması Davası Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • HARUN KİRİŞCİ -
  22 Eylül 2016

  Nafakanın Artırılması Davası Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
  ilkayuyarkaba -
  17 Ekim 2016

  Nafaka veya diğer hukuk davalarında avukat tutma zorunluğu yoktur. Ancak hukuksal destek almanız öneriyorum. Örnek dilekçe önermiyoruz.

  Cevapla
 • ONURHAN OĞUZTÜRK -
  12 Ekim 2016

  Nafakanın Artırılması Davası Ne zaman açabilirim. Bir süresi var mı

  Cevapla
  ilkayuyarkaba -
  17 Ekim 2016

  TMK.nun 331. maddesine göre: "Durumun değişmesi halinde hakim, istem üzerine nafaka miktarını yeniden belirler." aynı şekilde 176. maddesi uyarınca, irat biçiminde ödenmesine karar verilen nafaka; tarafların mali durumlarının değişmesi veya hakkaniyetin gerektirdiği hallerde artırılıp azaltılabilir. Yasada nafakanın yeniden belirlenebilmesi için kesin bir zaman diliminin geçmesi aranmamıştır. Ayrıca her davanın açıldığı günki koşullarda değerlendirilmesi esastır.

  Cevapla
Yorum Bırak